Stułbiopławy- rozmnażanie płciowe

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Stułbiopławy- rozmnażanie płciowe

Post autor: biolga »

Nie rozumiem jednej rzeczy w rozmnażaniu płciowym stułbiopławów. Jesienią w ektodermie wytwarzane są komórki płciowe do zapłodnienia dochodzi wewnątrz organizmu powstaje zygota, która otacza się grubą błoną i w takiej postaci zimuje wczesną wiosną powstaje z niej młody polip. Dlaczego więc na tym rysunku wygląda jakby to było zapłodnienie zewnętrzne?

To błąd? A może ten rysunek jest dobry?

I jeszcze kwestia planuli, ona powstaje z zygoty wiosną?
(:Citrus:)
Posty: 23
Rejestracja: 30 lip 2008, o 18:13

Re: Stułbiopławy- rozmnażanie płciowe

Post autor: (:Citrus:) »

bo na tych rysunkach to jest zapłodnienie zewnętrzne . rozwój meduzy (bo planula)
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Stułbiopławy- rozmnażanie płciowe

Post autor: biolga »

Aaa bo Obelia to jest chyba ten z nielicznych stułbiopławów, który ma dwa stadia rozwojowe- polipa i meduzę .
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Stułbiopławy- rozmnażanie płciowe

Post autor: _Marcin_ »

Meduzy rodzaju Obelia sp. są rozdzielnopłciowe, więc zapłodnienie musi być zewnętrzne.Nie wiem jak to wygląda u meduz obojnaczych.U naszej stułbi jest wewnętrzne,
zresztą chyba opis jej cyklu życiowego podała biolga.

[ Dodano: Nie Gru 28, 2008 15:10 ]
biolga pisze:Aaa bo Obelia to jest chyba ten z nielicznych stułbiopławów, który ma dwa stadia rozwojowe- polipa i meduzę .
z tego co się orientuje, takich stułbiopławów jest sporo
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Stułbiopławy- rozmnażanie płciowe

Post autor: biolga »

Owszem i właśnie teraz tylko spróbuję odnaleźć do tego jakąś ilustrację dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Stułbiopławy- rozmnażanie płciowe

Post autor: _Marcin_ »

1.jpg
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Stułbiopławy- rozmnażanie płciowe

Post autor: biolga »

Mayr E pisze:biolga napisał/a:
Aaa bo Obelia to jest chyba ten z nielicznych stułbiopławów, który ma dwa stadia rozwojowe- polipa i meduzę .

z tego co się orientuje, takich stułbiopławów jest sporo
możliwe, ja akurat to przeczytałam w Vademecum Maturzysty Gutowskiej i nie wiem dlaczego na lekcji psorka nam podała tylko tą notkę co do rozmnażania płciowego stułbiopławów
biolga pisze:Jesienią w ektodermie wytwarzane są komórki płciowe do zapłodnienia dochodzi wewnątrz organizmu powstaje zygota, która otacza się grubą błoną i w takiej postaci zimuje wczesną wiosną powstaje z niej młody polip.
dzięki za linka tylko ja właśnie poszukuję rysunku dotyczącego stułbi
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Stułbiopławy- rozmnażanie płciowe

Post autor: biolga »

Dzięki jeszcze raz, widziałem ten obrazek, ale jakoś nie skojarzyłam, że to to. Nie mogę Ci już niestety dać drugiego punktu

[ Dodano: Nie Gru 28, 2008 17:18 ]
Jeszcze muszę jakiś opis ułożyć do tych ilustracji z pierwszego posta

[ Dodano: Nie Gru 28, 2008 17:31 ]
udało się ]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości