tkanka chrzęstna

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Madja
Posty: 106
Rejestracja: 8 mar 2006, o 14:55

tkanka chrzęstna

Post autor: Madja »

Jedno krótkie pytanie:
Zaznacz prawidłową odpowiedź dotyczącą tkanki chrzęstnej
A. składa się z twardej i zbitej substancji międzykomórkowej
B. jest silnie unerwiona i unaczyniona
C. tkanka ta przyrasta od wewnątrz, tworzą ją głównie komórki zdolne do podziału
D. komórki tej tkanki są zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze poprzez wypustki łączące komórki

Jakoś nic mi tu nie pasuje
Matty86
Posty: 118
Rejestracja: 20 lut 2006, o 19:16

Re: tkanka chrzęstna

Post autor: Matty86 »

no moim zdaniem C, inne odpowiedzi drogą dedukcji bym odrzucił, a C moim zdaniem jest prawdziwe, bo prawdą jest że komórki tk. chrzęstnej mają zdolności podziałowe, co do A i D to mi pasuje bardziej do tk. kostnej, a B jest raczej nieprawdziwe bo tk. chrzestna nie jest unerwiona.
Na potwierdzenie odpowiedzi C mozna podać np. chrząstke nasadową w kościach długich, wystepującą między nasadami kości, która umozliwia wzrost kości na długość.
Ambasador
Posty: 90
Rejestracja: 4 kwie 2006, o 14:58

Re: tkanka chrzęstna

Post autor: Ambasador »

też bym sie skłaniałdo odpowiedzi C. A- odnosi sie do kostnej B-tez raczej do kostnej bo przeciez hondrocyty odzywiają sie dyfuzyjnie nie ma zadnych kanałów Haversa tak jak u kosci ani naczyn krwionosnych D- nigdy nie słyszałem o wypustkach jedynie kom w grupach izogenicznych moga sie ze sobakontaktowac ale ogólnie to wypustek brak więc zostaje C- wszystko sie zgadza kom chrzęstne moga sie dzielic i przyrastaja od wewnątrz
Madja
Posty: 106
Rejestracja: 8 mar 2006, o 14:55

Re: tkanka chrzęstna

Post autor: Madja »

Dzięki wam. Też myślałam, że C jest najbardziej prawdopodobne, ale byłam pewna tak jak wy - czylitak se

Tylko w tym wszystkim jakoś mi nie pasowały te komórki zdolne do podziału (i to występującegłównie"), bo przecież tkanka może rozrastać się przez wzrost komórek i jeszcze są te całe chondroblasty i chondroklasty, i w ogóle tkanka chrzęstna nie należy do tkanekaktywnych życiowo". Ale dobra - zaznaczę C.

Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości