Rolnictwo i rosliny-zadania

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Lidka1618
Posty: 5
Rejestracja: 4 cze 2007, o 19:38

Rolnictwo i rosliny-zadania

Post autor: Lidka1618 »

ta sa zadania na które musze odpowiedziec jutro jestem załamana bo nie umiem ich zrobic a zalezy od niech moja ocena błagam o odpowiedz jeszcze dzis.

zadanie1
badanie wpływu swiatła na wzrost i ozwój rosliny.
Materiały:2 kiełkujace ziemniaki, 2 donice, ziemia do kwiatków.
Wkonanie:Wypełnij donice ziemia. Wkazdej umiesc po jednym kiełkujacym ziemniaku(kiełkiem do góry). Jedna donice postaw na parapecie okiennym,a druga w ciemnym choc ciepłym miejscy.Od czasu do czasu podlewaj ta sama iloscia wody.Po tygodniu przeprowadz obserwacje:
a)zanotuj wyniki
b)sformułuj wniosek

zadanie2
wytłumacz dlaczego obcopylnosc jest korzystna forma zapylenia roslin w przeciwienstwie do samozaputlenia

zadanie3
Wyjasnij mechanizm samosiewnosci i obcosiwenosci na przykładach: redestu ptasiego, łubinu palczastego, mniszka lekarskiego, strzałki wodnej i luceryny siwnej

zadanie4
Wytłumacz na czym polega zjawisko weneralizacji i podaj jakie znaczenie dla rolników ma znajomosc tego zjawiska

zadanie5
Uczniowie przeprowadzili doswiadczenia polegajace na usuniecie głownego pąka rosliny i zastapieniu go bloczkiem agarowym nasaczonym auksyną.Roslina kontrolna nie została poddana działaniu akusuny po usunieciu głownego pąka.
a) sformułuj problem badawczy
b)postaw hipoteze
c)wskaz u której z roslin rozwina sie pąki boczne. Odpowiedz uzasadnij.

Bardzo prosze o szybka odpowiedz bardzo mi na tym zalezydziekuje z góry za wszystkie odpowiedzi.
Mała Mi
Posty: 272
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:58

Re: Rolnictwo i rosliny-zadania

Post autor: Mała Mi »

Lidka1618 pisze:zadanie2
wytłumacz dlaczego obcopylnosc jest korzystna forma zapylenia roslin w przeciwienstwie do samozaputlenia
Obcopylność prowadzi do wzrostu zróżnicowania genetycznego populacji i zwiększenia jej potencjału adaptacyjnego.
Lidka1618 pisze:weneralizacji
jesteś pewna, że to to słowo?
Lidka1618
Posty: 5
Rejestracja: 4 cze 2007, o 19:38

Re: Rolnictwo i rosliny-zadania

Post autor: Lidka1618 »

masz racje tam powinna byc wernalizacja.dziekuje za odpowiedz do 2zadania:) a umiesz moze jeszcze do jakiegos?

[ Dodano: Pon Cze 04, 2007 22:09 ]
Mała mi no dobrze a jesli chodzi o samozapylenie
Mała Mi
Posty: 272
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:58

Re: Rolnictwo i rosliny-zadania

Post autor: Mała Mi »

Lidka1618 pisze:Mała mi no dobrze a jesli chodzi o samozapylenie
już.
Szereg roślin wykształciło mechanizmy zapobiegające samozapyleniu (np.: różnosłupkowość, przedprątność i przedsłupność, samopłonność) jako procesowi niekorzystnemu, prowadzącemu do zbyt dużej homozygotyczności (homozygota), niektóre jednak (np. pszenica) wytworzyły efektywne mechanizmy samopłodności.
Lidka1618 pisze:masz racje tam powinna byc wernalizacja.
o tym znalazłam tyle:
Jarowizacja, jaryzacja, wernalizacja, pobudzenie, przyspieszenie lub indukowanie kwitnienia przez działanie niskich temperatur.
W warunkach naturalnych prawie wszystkie rośliny ozime i dwuletnie (marchew, burak, kapusta), zakwitające przy długim dniu, wymagają tego procesu do zakwitania i wytwarzania nasion, ponieważ przejście do fazy generatywnej i rozwój kwiatów uzależnione są u tych roślin od współdziałania hormonów kwitnienia, powstających pod wpływem niskich temperatur w wierzchołkach pędów. W przypadku zbóż ozimych poddanie spęczniałych ziarniaków działaniu niskiej temperatury przez okres kilku tygodni wywołuje ich zakwitanie wiosną, tzn. zyskują one cechę zbóż jarych.
Lidka1618
Posty: 5
Rejestracja: 4 cze 2007, o 19:38

Re: Rolnictwo i rosliny-zadania

Post autor: Lidka1618 »

dziekuje Ci bardzo to juz mam 2:) a moze znasz kogos kto umiał by na reszte odpowiedziec bardzo mi na tym zalezy
Mała Mi
Posty: 272
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:58

Re: Rolnictwo i rosliny-zadania

Post autor: Mała Mi »

Temat jest widoczny na forum, więc ktoś mądrzejszy ode mnie, co do reszty pytań pewnie niedługo odpowie
kościa
Posty: 64
Rejestracja: 12 sty 2007, o 23:09

Re: Rolnictwo i rosliny-zadania

Post autor: kościa »

zadanie 1. moja propozycja:
a)w obu donicach wykielkuja rosliny, ale ta kielkujaca w ciemnym miejscu jest wiotka i pozbawiona chlorofilu(jest to skutek etiolacji czyli niedoboru światła), natomiast ta kielkujaca na parapecie jes prawidlowo wyksztalcona
b)Światło jest niezbedne to prawidłowego rozwoju rośliny (ziemniaka)

[ Dodano: Pon Cze 04, 2007 22:26 ]
a moze raczej: w obu donicach wyrosły rośliny, ale ta rozwijajaca sie w ciemnym.
Lidka1618
Posty: 5
Rejestracja: 4 cze 2007, o 19:38

Re: Rolnictwo i rosliny-zadania

Post autor: Lidka1618 »

dziekuje Ci bardzo Kościa.:)
kościa
Posty: 64
Rejestracja: 12 sty 2007, o 23:09

Re: Rolnictwo i rosliny-zadania

Post autor: kościa »

zadanie 5.
Problem badawczy:Jaki wpływ na rozwoj rosliny maja auksyny?
Hipoteza: Auksyny powoduja wzrost pedu glownego.

[ Dodano: Pon Cze 04, 2007 22:42 ]
Paki boczne rozwina sie u rosliny kontrolnej poniewz niebedzie tam auksyn, (produkowane sa w wierzcholku pedu glownego)( auksyny hamuja rozwoj pedow bocznych)

[ Dodano: Pon Cze 04, 2007 22:44 ]
wiecej nie wiem, ale mam nadzieje ze znajdzie sie ktos kto ci pomoze, pozdrawiam
Lidka1618
Posty: 5
Rejestracja: 4 cze 2007, o 19:38

Re: Rolnictwo i rosliny-zadania

Post autor: Lidka1618 »

i tak mi duzo pomogłas dziekuje Ci bardzo:):*

[ Dodano: Pon Cze 04, 2007 23:07 ]
bardzo kogos prosze o pomoc przy zadaniu3a wrecz błagam:(:(
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości