Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Ba¶ka

Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Ba¶ka »

Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego moŻe przedstawiać się nastepująco:

A/ glukoza + tlen dwutlenek węgla + woda + energia
B/glukoza kwas mlekowy + energia

Określ, w której z tych przemian (A czy B) uwalnia się więcej energii uŻytecznej dla organizmu.Odpowiedź krótko uzasadnij.

Podaj przykłady wydarzenia którego następstwem był ból mięśni wywołany prawdopodobnie zachodzeniem przemiany B


prosze o pomoc z góry thx.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Medycyna Lwów »

a/ więcej w A oddychanie tlenowe
b/ np. długi bieg dla osoby nieprzyzwyczajaonej do tego
Ba¶ka

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Ba¶ka »

tak to ja tez wiem tylko ta odpowiedź trzeba jeszcze uzasadnić :P
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Medycyna Lwów »

ja wiesz to poco pytasz, weź ksiazkę i przenalizuj z ilu etapów skąłda sie oddychanie tlenowe i ile w każdym uwalnia sie energii w postaci ATP, a ilu fermentacja mlekowa - zastanów sie zanim zapytasz tendencyjnie
Ba¶ka

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Ba¶ka »

ja własnie tego nie rozumiem i nie mam takiej ksiązki więc prosze o pomoc
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Medycyna Lwów »

od. tlenowe 4 etapy uwalnia sie ok. 38 moli ATP brutto na 1 mol glukozy
od. beztlenowe ok. 2 moli ATP, więc chyba róznica jets znaczna. Jak nie masz ksiażek to najwyższa pora zakupić
Ba¶ka

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Ba¶ka »

Ale co ty tam napisałes to chyba raczej nie o to chodzi co nie?
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Astacus »

Oddychani tlenowe poprostu dostarcza więcej energii komórce. jest o wiele bardziej wydajne niż beztlenowe, a kwas mlekowy tworzy sie ze względu na dług tlenowy który powstanie po pewnym czasie wysiłku fizycznego. jak napisałaś jest on produktem oddychania beztlenowego. Następnie po jakimś czasie kwas mlekowy jest z powrotem zamieniany w glukozę.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: beba »

Oddychanie tlenowe dlatego dostarcza więcej energii bo jedo produktem jest maksymnalnie utleniony dwutlenek wegla. Nastąpiło całkowiteoderwanie wodoru od zwiazku zredukowanego jakim jest glukoza.
Natomiast w beztlenowym produktami sa związki wciąz jeszcze zredukowane (np. mleczan).
nastepuje czesciowe utlenienie glukozy. Dlatego tez mniej energii powstaje.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Jakusz »

Kaamil pisze:od. tlenowe 4 etapy uwalnia sie ok. 38 moli ATP brutto na 1 mol glukozy
36 moli ATP to zysk jaki ma organizm w oddychaniu tlenowym (bo 2 mole ATP wykorzystywane są w glikolizie). To tak w ramach uściślenia, bo zadania maturalne wymagają podania wartości netto, więc 38 moli ATP byłoby uznane jako odpowiedź niepoprawna, co jednakże nie zmienia faktu, że brutto jest to 38 moli.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Medycyna Lwów »

nie wiem ku czemu bardzo było to btywoje usciślenie, chyba logicznym jest że oddychanie omawia sie i zysk 38 mol ATP dotyczy przemian począwszy od glukozy a nie pirogronianu, jak próbujesz insynuować. Może podasz jak jest zysk z oddychania nei wiem od bursztynianu czy zaczynjac od czegokolwiek z cylku Krebsa. Czepianie ma podstwy no ale bez przesady
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Jakusz »

Wyczuwam nutkę agresji - nie rozumiem dlaczego.
Nie probuje insynuować, że proces oddychania tlenowego rozpoczyna się od pirogronianu. Jedyne na co zwracam uwagę to fakt, że dwa mole ATP (z tych 38) jest wykorzystywanych podczas fosforylacji ktora zachodzi w glikolizie:

glukoza + ATP glukozo-6-fosforan +ADP
oraz
fruktozo-6-fosforan + ATP fruktozo-1,6-bifosforan + ADP

Wniosek? zyks z glikolizy oraz cyklu Krebsa połączonego z łańcuchem oddechowym to 36 moli ATP, a nie 38 moli. Żeby wybrać 1000 zł w totka należy kupić los za 5 złoty - gdy wygramy to nasz zysk to 995 zł, a nie 1000.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Przemiana glukozy w procesie oddychania komórkowego

Post autor: Medycyna Lwów »

nie widzę w tym nic agresywnego ale jedynie zdrowy rozsadek i nie popadanie w paranoje - napisałem 38 mol ATP co ejst prawdą to po co mnie cytować i pisac ze to źle a potem dochodizc do wniosku ze jednak dobrze. Bardzo dziwne, ale nie zabawnelt
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości