Sporozoa - kilka pytań.

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Reakcja

Sporozoa - kilka pytań.

Post autor: Reakcja »

Witam.

Chciałabym się dowiedzieć, czy u Sporozoa jest możliwe odżywianie na drodze fagocytozy? W notatkach mojej koleżanki mam informację, że tak, ale jej notatki nie są do końca wiarygodne. (napisała też, że Sporozoa są haploidalne, i niebardzo wiem o co chodzi.).

Kolejne moje pytanie, tym razem odnośnie zarodźca malarycznego.

Dlaczego najpierw atakuje kom. wątroby, skoro od razu dostaje się do krwiobiegu? Przecież może od razu zaatakować erytrocyty?

Czy formy inwazyjne są haploidalne? Wydaję mi się, że nie, ale chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Sporozoa - kilka pytań.

Post autor: Jane Doe »

Sporozoa, czyli apikompleksy nie mają zdolności do fagocytozy, są wyłącznie pasożytnicze i posiadają kompleks apikalny, który pomaga im wniknąć do ciała żywiciela.
Tylko zygota jest diploidalna, wszystkie inne formy są haploidalne.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Haploid
W wątrobie (i innych: szpik, węzły chłonne, śledziona) sporozoity przekształcają się w inną formę: pierścieniową (schizonty), z której powstają merozoity po wielokrotnych podziałach schizontów. Dopiero merozoity, gdy jest ich ok.8-10tys. atakują krwinki, tam przyjmują znowu formę schizonta i dzielą się dalej, atakują następne krwinki. Formy inwazyjne (czyli w wypadku zarodźca malarii sporozoity) są haploidalne, jedynie zygota diploidalna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości