Izolacja bakterii z osadu czynnego

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
hattif
Posty: 3
Rejestracja: 1 lip 2007, o 21:08

Izolacja bakterii z osadu czynnego

Post autor: hattif »

witam czy ktoś ma może jakieś informacje na temat metod izolacji i analizy molekularnej drobnoustrojów z osadu czynnego?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: izolacja bakterii z osadu czynnego

Post autor: Savok »

Nie rozni sie metodycznie od izolacji i identyfikacji z jakiegokolwiek innego zrodla.
Pobierasz probke osadu, hodujesz przez noc w bogatej pozywce, rozcienczenie wysiewasz na podloza roznicujace i selektywne. Pojedyncze izolaty analizujesz biochemicznie albo molekularnie (16s rRNA).
hattif

Re: izolacja bakterii z osadu czynnego

Post autor: hattif »

ach! :? to to ja wiem, tylko Że są dziesiątki metod analizy 16S. chodziło mi raczej o to czy spotkaliście się z jakimiś artykułami, w których podawano szczegółową procedurę takich badań, całą metodykę. ale dzięki za zainteresowanie :wink:
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: izolacja bakterii z osadu czynnego

Post autor: Savok »

ale szczegolowa metodyke czego? analizy 16s?
bo nie rozumiem zupelnie o co ci chodzi.
hattif
Posty: 3
Rejestracja: 1 lip 2007, o 21:08

Re: izolacja bakterii z osadu czynnego

Post autor: hattif »

co te wakacje robią z człowiekiem. nawet tracę umiejętność logicznego wyrażania się może tym razem mi się uda. chodzi mi o to, czy ktoś może mi polecić jakieś artykuły, w których przeprowadzano analizę molekularną (DNA, RNA i/lub białka) drobnoustrojów, które występują w osadzie czynnym i czy w tych artykułach jest podana szczegółowa metodyka. tzn. nie tylko tyle, żezanalizowaliśmy cośtam metodą RAPD", tylko w jakich warunkach temperaturowych, stężenia reagentów. itd
aha! i jeszcze jakieś artykuły na temat pęcznienia/puchnięcia osadu czynnego (dlaczego, w jaki sposób, jakie warunki). tylko bardzo proszę bez wskazówek typuwpisz sobie w googlach. bo to już przetestowałam wzdłuż i wszerz
dziękuję. w razie nieścisłości będę wyjaśniać dalej
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: izolacja bakterii z osadu czynnego

Post autor: Savok »

No to ja ci powiem wpisz sobie w pubmed. We wszystkich artykulach jest materials and Methods gdzie jest wszystko opisane ze szczegolami.
Czasami jest napisanewe used procedure described by (i tu cytowanie z bibliografii)". Wtedy musisz poszukac artykulu zrodlowego, co nie jest takie trudne.

Jak dobrze poszukasz wszystko znajdziesz.
hattif
Posty: 3
Rejestracja: 1 lip 2007, o 21:08

Re: izolacja bakterii z osadu czynnego

Post autor: hattif »

pubmed też już odwiedziłam i rzeczywiście znalazłam wiele ciekawych artykułów. tylko największym problemem jest płatny dostęp do większości artykułów
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: izolacja bakterii z osadu czynnego

Post autor: Savok »

Przez biblioteke uczelniana sie do nich dostaniesz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości