Hodowla pierwotniaków

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
polgraf
Posty: 21
Rejestracja: 13 lut 2010, o 01:14

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: polgraf »

najlatwiej jest wziac wode z akwarium lub ze stawu, lub z jakiegos bajorka, - tam na pewno sa pierwotniaki - ale najlepiej brac przy samym dnie przy samym mule, poza tym cale stada pierwotniakow sa w wodzie w wazonach z kwiatkami, przynajmniej w tych wazonach w ktorych woda juz smierdzi, , a jesli hodowle chcesz zrobic to trzeba wziac siana troche i zalac ktoras z tych wod wyzej wymienionych, lub np. z filtra do oczka wodnego - tam tego jest zatrzesienie i po tygodniu max 2 masz full pantofelkow i innych wynalazkow do ogladania.
Awatar użytkownika
wolframix
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2010, o 18:43

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: wolframix »

no więc tak zacząłem się interesować mikrobiologią od ostatniego czasu (2 miesiące) kupiłem sobie nowy mikroskop Bresler biolux al i postanowiłem sobie założyć hodowle pierwotniaków
Moja hodowla:
wziąłem słoik dolałem wody z akwarium (dość zasyfionego) i do słoika dałem: liście jakiś roślin marchew skórkę od banana i kieliszek octu bo słyszałem ze pierwotniaki lubią zakwaszone środowisko
a i na powierzchni wody wyrósł mi grzyb yyyyy taka zielona pleśń zapomniałem jak się nazywa
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Jakusz »

No to istnieje możliwość, że przesadziłeś z pH. Jaka była objętość słoika?
Awatar użytkownika
wolframix
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2010, o 18:43

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: wolframix »

1 litr
polgraf
Posty: 21
Rejestracja: 13 lut 2010, o 01:14

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: polgraf »

a po co te wynalazki ?, sama woda i siano, wazne zeby woda byla z tego co napisalem, tydzien, gora dwa i masz full zyjatek ,
Awatar użytkownika
wolframix
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2010, o 18:43

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: wolframix »

Spoko zakładam już normalną hodowlę myślę że coś wyjdzie
Awatar użytkownika
wolframix
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2010, o 18:43

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: wolframix »

wiem jak wyhodować w słoiku szybko dużo mikroorganizmów.
To proste. wystarczy napuścić trochę drożdży do naszej hodowli. Drożdże w przeciwieństwie do roślin nie mają grubej ściany komórkowej i są bardziej pożywniejsze dla protistów .
Awatar użytkownika
paulinka_p153
Posty: 70
Rejestracja: 1 maja 2010, o 20:17

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: paulinka_p153 »

Ja ostatnio wzięłam trochę wody z kałuży i dużo siana [tak, że tą wodę właściwie trzeba wyciskać"], niczym nie nakrywałam i trzymałam na biurku- po 5 dniach miałam masę żyjątek, tylko nie jestem pewna czy są wśród nich pantofelki.
Natomiast dziś zebrałam wodę z bardzo zanieczyszczonej kałuży [efekt ostatnich deszczy i zdechłych ryb które się do niej przelały z pobliskiego stawu]. Na wierzchu była taka pianka. To co zobaczyłam pod mikroskopem to bardzo powolne pałeczki". Co to może być?
I jeszcze jedno pytanie. Czy to dobry pomysł aby barwić pierwotniaki? Jeśli tak to czy gencjana się nadaje?
Awatar użytkownika
wolframix
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2010, o 18:43

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: wolframix »

Ja zrobiłem inaczej. Przesączyłem wodę z kałuży przez ziemie która była w doniczce tak z 3 razy,dodałem trochę drożdży i po 2 dniach miałem dużo orzęsek ale ani jednego pantofelka niestety
sekhmet92
Posty: 6
Rejestracja: 5 paź 2010, o 19:13

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: sekhmet92 »

Mam prośbę - posiadam hodowle pierwotniaków (z których najstarsza ma ok 80 dni) i nie jestem pewna co do rozpoznawanych gatunków (posługuję się starymi tablicami biologicznymi), a jest to ważne bo muszę zauważyć zachodzące zmiany gatunkowe.
Czy ktoś mógłby, na podstawie zdjęć pomóc mi w określeniu niektórych gatunków?
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

[Link] Hodowla pierwotniaków

Post autor: pyati »

Proponuję zgłosić się do Marcina albo Pickula, temat wasze-zdjecia-i-filmy-mikroskopowe-vt16840-360.htm
sekhmet92
Posty: 6
Rejestracja: 5 paź 2010, o 19:13

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: sekhmet92 »

Wielkie dzięki za poradę.
Radekis
Posty: 1
Rejestracja: 30 cze 2011, o 09:38

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Radekis »

Witam
Potrzebuję kontaktu z jakąś dobrą duszą, która ma szerokie pojecie o mikrobiologi, a dokładnie o pantofelkach
Mam napisać i wykonać prace badawczą na konkurs, w centrum tego tematu jest jak łatwo się domyśleć jest paramecium. Wolałbym kontakt przez gadu Będe potrzebował wskazówek i pomocy przy myśleniu i korygowaniu pomysłów
Jestem uczniem LO na profilu bio-chem.
Bardzo z góry dziękuje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość