Linijka i ołówek

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Linijka i ołówek

Post autor: Olafek »

Pomiędzy nieruchomy ołówek stół i poruszającą się jak na rysunku linijkę włożono okrągły ołówek. Ołówek porusza się (zakładając że nie występują poślizgi):

prawidłowa odpowiedź: w lewo z prędkością 2 cm/s

rysunek: stół, na nim ołówek i na nim linijka z wektorem prędkości w lewo 4 cm/s

Czy może ktoś wytłumaczyć dlaczego taka odpowiedź? Bo niby logiczne, ale dlaczego akurat 2 cm/s?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Linijka i ołówek

Post autor: Adax82 »

Olafek,

Jakbyś jeszcze dołożył ten rysunek, który to pokaże:
Olafek pisze:Pomiędzy nieruchomy ołówek stół i poruszającą się jak na rysunku linijkę włożono okrągły ołówek. Ołówek porusza się (zakładając że nie występują poślizgi)
to spróbuję skomentować.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Linijka i ołówek

Post autor: Olafek »

Oj, przecież dokładnie wszystko opisałem
Załączniki
1.jpg
1.jpg (3.65 KiB) Przejrzano 2242 razy
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Linijka i ołówek

Post autor: Adax82 »

Olafek,
1.jpg
p.s.
ciekawsze byłoby, gdybyś zapytał o prędkość punktu K leżącego na okręgu i jednocześnie na poziomej średnicy przechodzącej przez punkt O.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Linijka i ołówek

Post autor: Olafek »

Dzięki za naprowadzenie, i tak musiałem otworzyć książkę żeby ogarnąć
[sarkazm] Jak to dobrze że w ogóle ktoś kiedyś np. moja nauczycielka wytłumaczył mi, że przy toczeniu na prędkość składa się prędkość postępowa i obrotowa. [/sarkazm]
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Linijka i ołówek

Post autor: Adax82 »

Olafek,
Olafek pisze:.że przy toczeniu na prędkość składa się prędkość postępowa i obrotowa.
.ano właśnie

.i jeszcze szkoda, że doceniasz to, co powiedziała Ci nauczycielka, a nie widzisz tego co powiedział Ci Adax82. Bo Adax82 jest ( a raczej bez problemu mógłby być ) nauczycielem Twojej nauczycielki.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości