zadanie z astronomii

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Awatar użytkownika
Kasia :)
Posty: 33
Rejestracja: 21 lip 2009, o 14:34

zadanie z astronomii

Post autor: Kasia :) »

potrzebuję jakichś wskazówek do rozwiązania następującego zadania:

Jakie rozmiary ma obraz tarczy Księżyca w płaszczyźnie ogniskowej teleobiektywu o ogniskowej 50cm? Średnica kątowa tarczy Słońca wynosi 30.

chciałabym, aby ktoś nakierował mnie jak wogóle zabrać się do rozwiązywania tego zadania, podał wzory. cokolwiek proszę o pomoc
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: zadanie z astronomii

Post autor: eszel »

Astronom ze mnie zaden. Nie wiem czy to dobry wzór, ale chyba pasujacy do problemu zadania

wielkość obiektu w ogniskowej płaszczyźnie teleskopu [mm] = ogniskowa teleskopu x tg(tangens) wielkości kątowej obiektu

Znalazłem tez tabelke gdzie sa wyliczone gotowe rozmiary obrazu w zaleznosci od srednicy ogniskowej obiektywu, moze to tez sie przyda
Awatar użytkownika
Kasia :)
Posty: 33
Rejestracja: 21 lip 2009, o 14:34

Re: zadanie z astronomii

Post autor: Kasia :) »

o wow dzięki wielkie

a powiedz mi jeszcze odnośnie tego wzoru, czy tam ogniskową teleskopu podaję w mm czy w cm?
Awatar użytkownika
Kasia :)
Posty: 33
Rejestracja: 21 lip 2009, o 14:34

Re: zadanie z astronomii

Post autor: Kasia :) »

a już wiem, już wiem w mm pytałam bo mi się wynik nie zgadzał z tabelką, a ja poprostu źle spojrzałam teraz mi się wszystko zgadza

jeszcze raz wielkie dzięki, bardzo mi pomogłeś eszel
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości