"napełnij balon za pomocą drożdży' -doświadczenie.

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
beata__93
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2009, o 10:13

"napełnij balon za pomocą drożdży' -doświadczenie.

Post autor: beata__93 »

Należy przygotować zestaw doświadczalny:
do zlewki z letnią wodą włożyć próbówkę w której znajduje się 10% roztwór cukru + drożdże i na której wylot nałożony jest balon, pozostawić go w ciepłym pomieszczeniu przez ok 30 minut i odpowiedzieć na pytania:
1. Sprawdź czy balon został napełniony gazem i wyjaśnij przyczynę tego zjawiska. Jaki gaz wypełnił balon: powietrze, tlen czy dwutlenek węgla?
2. W tym zestawie doświadczalnym nie uwzględniono próby kontrolnej. Przedstaw własny projekt takiej próby.
3. Wyjaśnij w jakim celu stosuje się drożdże podczas wypieku pieczywa.

Bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na pytania. Nie mam pojęcia czym są próby kontrolne i jak ma powstać 10% roztwór cukru i drożdży
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: "napełnij balon za pomocą drożdży' -doświadczenie.

Post autor: Jakusz »

Eh.
1. Jaki gaz wytwarzają drożdże podczas fermentacji alkoholowej?
2. Próba kontrolna, to takie doświadczenie, które umożliwia udowodnienie, że np. w tym przypadku, że roztwór cukru, ale bez drożdży nie wystarczy do napełnienia balonu gazem. Zastanów się dlaczego.
3. A mówi ci coś powiedzenierośnie jak na drożdżach"?
beata__93
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2009, o 10:13

Re: "napełnij balon za pomocą drożdży' -doświadczenie.

Post autor: beata__93 »

nadal nie wiem jak zrobić próbę kontrolną i roztwór 10% drożdzy+cukru. dzięki za niepomocną pomoc.
Arya
Posty: 93
Rejestracja: 1 lip 2008, o 21:32

Re: "napełnij balon za pomocą drożdży' -doświadczenie.

Post autor: Arya »

próba kontrolna- ten sam zestaw, tylko bez drożdży:)
jeśli chodzi o roztwór- to chodzi o 10% roztwor cukru, do którego dopiero dodajesz drożdze, a nie 10% roztwor drożdży+cukru-)
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: "napełnij balon za pomocą drożdży' -doświadczenie.

Post autor: Jakusz »

beata93 pisze:dzięki za niepomocną pomoc.
Jeśli liczyłaś na podanie Ci odpowiedzi na talerzu, to się przeliczyłaś. Dałem ci wskazówki do rozwiązania problemu. Zakładam, że jesteś w liceum, podstawy chemii już miałaś. Musisz zrobić r-r 10%.

A taki wzorek znasz? Cp=(ms/mr) * 100%?
Teraz sobie przelicz ile musisz dodać gram cukru np. na 250 g wody (szklanka) i będziesz miała r-r ok. 10%.

[ Dodano: Nie Maj 03, 2009 18:20 ]
Swoją drogą, jak zrobić próbę kontrolną Ci napisałem. (przecież w gimnazjum uczą czytania ze zrozumieniem.)
Ostatnio zmieniony 3 maja 2009, o 17:26 przez Jakusz, łącznie zmieniany 1 raz.
beata__93
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2009, o 10:13

Re: "napełnij balon za pomocą drożdży' -doświadczenie.

Post autor: beata__93 »

otóż do liceu jeszcze trochę mi brakuje, więc przypuszczałam, że mam prawo nie wiedzieć wszystkiego. Jak widać myliłam się, no ale co zrobić
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: "napełnij balon za pomocą drożdży' -doświadczenie.

Post autor: Jakusz »

No to objaśnię Ci wzorek:
ms - masa cukru
mr - masa roztworu
Cp - stężenie procentowe roztworu

twoja masa roztworu (mr) to w przybliżeniu 250g jeśli weźmiesz szklankę wody (czyli ok. 250 ml). Teraz wystarczy podstawić to wszystko do wzoru (wcześniej go przekształcając) tak, żeby wyszło ms (masa substancji - tutaj cukru).

[ Dodano: Nie Maj 03, 2009 18:29 ]
ewentualnie możesz po prostu wziąć jedną część cukru i 9 części wody, czyli 1/9 co daje ok. 10%, czyli np. 10g cukru i 90 g wody.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość