Co to za doświadczenie? Pomocy po raz drugi...

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
madllenka
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2006, o 13:41

Co to za doświadczenie? Pomocy po raz drugi...

Post autor: madllenka »

Mam dokonać analizy doświadczenia, które ilustruje mi pewien schemacik: Wsadzamy do gleby jakieś nasionka, są one w cieple, w świetle, w umiarkowanej wilgotności. Gdy pojawiają się pierwsze liście usuwamy u góry łodygę, czyli nie ma żadnych liści. Przez jeszcze 1-2 dni roślina ma być obserwowana. Jaki może być problem badawczy i hipoteza tego doświadczenia? I jeszcze drugie doświadczenie, dlaczego przy obserwacji utraty wody przez roślinę, jej doniczka jest w worku foliowym? Pomożcie.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Co to za doświadczenie? Pomocy po raz drugi...

Post autor: Vinci »

1 Stwierdzenie obecności merystemów wierzchołkowych na szczycie łodygi (obserwacja wykarze ze wytworzy sie rozgałęzienie, a odyga przestanie juz rosnąć do góry) albo zbadanie wpływu na rozwijająca sie rośline zmniejszenia ilości chlorofilu ( mniej energii roslina moze sobie wytworzyć), lub tez poprsotu wpływ czynników mechanicznych na rozwój rośliny

2 Worek jest po to zeby mona bylo zobaczyć tą wodę która roślina utraciła, moze to być rowniez dlatego aby odizolować roślinę od jakichś innych zródeł wody.
madllenka
Posty: 3
Rejestracja: 12 mar 2006, o 13:41

Re: Co to za doświadczenie? Pomocy po raz drugi...

Post autor: madllenka »

Mnie sie wydawało, że może tu chodzić o to, że roślina bardziej się ukorzeni ale nie jestem pewna. Skoro transpiracja nie będzie zachodziła przez liście, to może ta siła parca korzeniowego albo coś. Już sama nie wiem.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Co to za doświadczenie? Pomocy po raz drugi...

Post autor: Aniaww »

Albo siewka padnie, bo nie wystarczy jej już materiałów odżywczych zgromadzonych w nasieniu.

A fotosynteza kikuta łodygi może być niewystarczająca.
Nie prościej posiać fasolkę i zobaczyć co będzie?
Ambasador
Posty: 90
Rejestracja: 4 kwie 2006, o 14:58

Re: Co to za doświadczenie? Pomocy po raz drugi...

Post autor: Ambasador »

Vinci pisze:1 Stwierdzenie obecności merystemów wierzchołkowych na szczycie łodygi (obserwacja wykarze ze wytworzy sie rozgałęzienie, a odyga przestanie juz rosnąć do góry) albo zbadanie wpływu na rozwijająca sie rośline zmniejszenia ilości chlorofilu ( mniej energii roslina moze sobie wytworzyć), lub tez poprsotu wpływ czynników mechanicznych na rozwój rośliny
to raczej oczywiste ze o to chodzi.
daagusiaa

Re: Co to za doświadczenie? Pomocy po raz drugi...

Post autor: daagusiaa »

przepraszam , szukam pomocu jeśli ktos wie , skd moge wziąć kwas indolilooctowy porsze o inf. , nie chodzimi jakieś małe jego stęŻenie w ukorzeniaczu , ale najlepiej o czystay kwas , nie wiem czy wystepuję on w spedazy , czy pwoinnam go raczej szukac w labolatoriumm , prosze o pomoc! :oops:
Ambasador
Posty: 90
Rejestracja: 4 kwie 2006, o 14:58

Re: Co to za doświadczenie? Pomocy po raz drugi...

Post autor: Ambasador »

raczej szukajw labolatoriach na uczelni. w zadnej szkole raczej tego nie ma ogólnie to jeszcze nie słyszałem zeby ktos miał ten związek w czystej postaci
zordon

Re: Co to za doświadczenie? Pomocy po raz drugi...

Post autor: zordon »

trzeba mi informacje na temat: wpływ wilgotności na wzrost i rozwój organizmu
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Co to za doświadczenie? Pomocy po raz drugi...

Post autor: pan_ciastko »

Ja także muszę zanalizować pewne doświadczenie. Mam dwie zlewki: w obu moczarki kanadyjskie umieszczone w wodzie z wodą sodową(stosunek 1:1), w lejku z nałożną na niego próbówką. Następnie próbówki napełniają się gazem i zatykamy obie korkiem. Teraz ich drogi sie rozdzielają i jedną odkorkowuje i wkładam palącą się zapałke, druga odkorkowuje wlewam Ca(OH)2, zatykam i wstrząsam. O co chodzi Wiem tyle: w pierwszej wydziela sie tlen, dlatego świeczka się pali. Woda sodowa to NaCO3 + CO2 więc ona wspomaga fotosynteze. Nie wiem co z ta drugą próbówką. Do czego potrzebny jest Ca(OH)2

[ Dodano: Wto Lut 27, 2007 17:43 ]
Ahhhh. Ca(OH)2 to woda wapienna. Tyle, że wydziel się tlen, a nie CO2 więc nic się z wodą wapienną nie stanie. Dalej nie rozumiem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości