las olchowy

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Justek

las olchowy

Post autor: Justek »

potrzebuję pomocyczy ma ktoś taki schemat jak wygląda las olchowy w przekroju? bardzo mi to potrzebne a nie mogę tego znaleŻć:(
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: las olchowy

Post autor: Marcin I. »

Nie bardzo wiem o jaki schemat chodzi! Rysunek np. piętrowego rozmieszczenia poszczególnych gatunków roślin w olsie Nie posiadam, ale możesz skonstruowac takowy samodzielnie na podstawie kilku informacji o olsach:

Olsy – lasy liściaste, których gatunkiem dominującym jest olsza czarna (Alnus glutinosa) lub zarośla szerokolistnych wierzb z udziałem olszy. Olsy porastają tereny z wysokim poziomem wód gruntowych, o utrudnionym odpływie, głównie na mokrych glebach torfowych i torfowo-mineralnych. Siedliska olsowe związane są przede wszystkim z wodami stojącymi. Olsy mają bardzo charakterystyczny wygląd. Wokół podstaw pni drzew tworzą się porośnięte roślinnością kępy, a przestrzenie pomiędzy nimi przez większą część roku lub stale są wypełnione wodą.
Drzewostan olsów budowany jest prawie wyłącznie przez olszę czarną (Alnus glutinosa), której mogą towarzyszyć niekiedy inne gatunki drzew: jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), brzoza omszona (Betula pubescens), sosna pospolita (Pinus sylvestris). W podszycie mogą występować: kruszyna pospolita (Frangula alnus), czeremcha zwyczajna (Padus avium), kalina koralowa (Viburnum opulus) wierzbę szara (Salix cinerea). Często po gałeziach pnie się chmiel zwyczajny (Humulus lupulus). Bardzo urozmaicone jest runo olsów, : W zalanych wodą przestrzeniach występują gatunki siedlisk wilgotnych i bagiennych, np. knieć błotna (Caltha palustris), karbieniec pospolity (Lycopus europaeus), pępawa błotna (Crepis paludosa), psianka słodkogórz (Solanum dulcamara) oraz gatunki typowo wodne:rzęsa drobna (Limna minor), pływacz zwyczajny (Urticularia vulgaris). Na kępach rosną gatunki leśne: kuklik zwisły (Geum rivale), czyściec leśny (Stachys sylvatica), bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea). W runie olsów, możemy również spotkać kosaćca żółtego (Iris pseudacorus), wiązówkę błotną (Filipendula ulmaria), tojeść pospolitą (Lysimachia vulgaris), trzcinnika lancetowatego (Calamagrostis canecsens), śledziennicę skrętolistną (Chrysosplenium alternifolium), oraz wiele gatunków turzyc (Carex sp)
W kalsyfikacji fitosocjologicznej olsy należą do klasy Alnetea glutinosae, grupującej bagienne lasy oraz zarośla olszowe i wierzbowe. Wśród tej kalsy wyróżnia się dwa zespoły lasów olsowych: ols torfowcowy (Sphagno squarrosi-Alnetum) i ols porzeczkowy (Ribeso nigri-Alnetum) – bardziej rozpowszechniony w Polsce.

- Ols porzeczkowy – drzewostan buduje prawie wyłącznie olsza czarna. Bardzo wyraźnie zaznacza się tutaj struktura kępkowa. W runie charakterystyczny est duzy udział porzeczki czarnej (Ribes nigrum),
- Ols torfowcowy – rzadszy i mniej bogty florystycznie niż poprzedni. Struktura kępkowa jest słabiej zaznaczona. jest zespołem rzadszym i uboższym florystycznie. W runie obfitują mchy torfowce, głównie torfowiec nastroszony (Sphagnum squarrosum). Większy niż w olsie porzeczkowym jest także udział gatunków typowych dla borów i torfowisk.

Fotografie olsu pomocne w stworzeniu schematu można znależć w sieci!
Powodzenia!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości