grupy krwi

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
blackmail
Posty: 123
Rejestracja: 13 gru 2008, o 16:49

grupy krwi

Post autor: blackmail »

Witam! Nie jestem zbyt pewna co do zadań związanych z grupami krwi. A mianowicie. Moja biologica powiedziała, że grupę krwi A czy B można oznaczać też w taki sposób : IAIA, IBIB. Lecz w zadaniach , które rozwiązuję, dopuszczane są tylko takie wersje zapisu : IAi0, IAi0. Nie wiem już jak mam na maturze pisać. Proszę Was o pomoc

[ Dodano: Sob Gru 13, 2008 18:09 ]
Tam ma być : IAi0 oraz IBi0. Pomyłka mała się wkradła. Pozdrawiam i liczę na Wasza pomoc
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: grupy krwi

Post autor: Savok »

To sa 3 zupelnie rozne rzeczy. Albo masz biologa do duszy albo czos zrozumialas opacznie. Piszesz o zapisie genetycznym genotypow warunkujacych grupy krwi.

Antygeny grup krwi sa kodowane przez gen I posiadajacy 3 allele:
A i B, ktore sa wzgledem siebie kodominujace oraz 0 recesywny wobec pozostalych dwoch.
Grupa krwi A bedzie wynikiem posiadania genotypu IAIA (Homozygota domunujaca) lub IAi0 (heterozygota).
Grupa B: IBIB lub IBi0
Grupa AB IAIB (heterozygota kodominujaca)
Grupa 0 - i0i0 (homozygota recesywna)
blackmail
Posty: 123
Rejestracja: 13 gru 2008, o 16:49

Re: grupy krwi

Post autor: blackmail »

Chodzi mi tu głownie o zadania związane z wykluczeniem ojcostwa.
Np. W przypadku wątpliwego ojcostwa, jakie grupy krwi mogą posłużyć do jego wykluczenia,jeśli matka ma grupę krwi i0i0 a dziecko i0i0. Autor podaje odpowiedź : IAIB.
Z tego wynika , że nie brał od pod uwagę, takich odp. : IAIA oraz IBIB. Czyli ,że według niego nie powinno się stosować heterozygotycznych oznaczeń co do grup krwi A i B, takich jak : IAIA lub IBIB. Więc ja już nie wiem jak pisać. Czy jeżeli podałabym taką właśnie odpowiedź, czyli IAIA i IBIB, czy byłby to bład, wówczas gdy autor podaje jako odpowiedz tylko IAIB.
Mam nadzieję, że jako tako zrozumiale napisałamgtPozdrawiam<
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: grupy krwi

Post autor: badger »

nie za bardzo rozumiem co napisałaś, ale jest tak:
jeżeli matka ma grupę krwi 0 a dziecko też 0 to oznacza że ojciec musiał mieć albo IAi0 albo IBi0
innej możliwości nie ma ponieważ i0 jest recesywne wobec zarówno IA jak i IB
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: grupy krwi

Post autor: malgosi35 »

Genotypu IAi i IAIA jak również IBi i IBIB nie da się rozróżnić, dlatego wyrok sądu nie brzmi że ktoś jest ojcem, tylko że nie można wykluczyć ojcostwa.

Mężczyzna może być np. IBIB ale nie da się tego badaniem grup krwi stwierdzić, dlatego konkluzja sądu jest jw.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: grupy krwi

Post autor: Padre Morf »

blackmail pisze:Chodzi mi tu głownie o zadania związane z wykluczeniem ojcostwa.
W takich zadaniach w odpowiedzi zwykle umieszcza się fenotypy. Jeśli matka i dziecko mają 0 ojcem nie może być facet z AB. Z A lub B może - genotypy są tutaj nieistotne,bo nie da się ich ustalić (nawet metodą analizy rodowodowej).

(W takim przypadku bada się inne układy kwi - MN, Kell, Duffy)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości