Pytania odnośnie rekrutacji

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Diego
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2009, o 18:03

Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: Diego »

Witam,
Postanowiłem napisać tego posta, gdyż mam parę ważnych pytań które mnie od pewnego czasu nurtują. Jestem tegorocznym maturzystą i teraz zaczynam rejestrację na studia. I oto pojawiły mi się 2 pytania i myśle że moje watpliwosci ktos rozwieje

1# Jezeli w tym roku nie dostałbym się na jakiś wymarzony kierunek i wybrał coś zastępczego na 1 rok, czyli np. postudiowałbym analityke, a za rok chciał zmienic kierunek, bo poprawiałbym matury. I teraz rodzi się pytanie - ostatnio byla mowa cos o drugim kierunku jako płatnym. I zastanawiam się czy w tej sytuacji płaciłbym za drugie studia, czy chodzi jedynie o drugie studia jak pierwsze UKOŃCZE? To bardzo dla mnie ważne wiec prosze o wypowiedz kogos kto dobrze sie orientuje jak to jest obecnie

2# Zakładajmy ze skladam podanie do 2 miast, np. do Katowic na analityke, i lekarski do Krakowa. W pierwszej liscie dostalem sie zalozmy do Katowic na analityke, ale w Krakowie zabrakło mi 5 pktow. To co teraz? Jezeli bede czekal i liczyl ze prog spadnie to analityka przepada? A jeżeli odpuszczam analityke, i czekam na ten Kraków na lek, a w efekcie prog nie spada, to lipa? Bardzo mnie to nurtuje, gdyż to b.ważne
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: lith »

1. Na pewno nie płacisz za całe. Jak wykorzystasz rok pierwszych to płacisz za ostatni rok drugich. z resztą tu jest to na tyle skomplikowane, ze nikt do końca nie wie jak do działa i na ile ma wpływ na osoby, które teraz zaczynają pierwsze studia, a za rok chciałyby zacząć inne.

2. tu nie masz problemu. Dostałeś się na analitykę do Katowic to składasz dokumenty do Katowic. Jak potem się dostaniesz gdzieś indziej to zabierasz papiery z Katowic i składasz gdzie indziej.
Diego
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2009, o 18:03

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: Diego »

Ok wielkie dzięki
Awatar użytkownika
Wanna
Posty: 341
Rejestracja: 10 sie 2010, o 01:04

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: Wanna »

lith pisze:1. Na pewno nie płacisz za całe. Jak wykorzystasz rok pierwszych to płacisz za ostatni rok drugich.

lith, skąd masz pewność, że tak to działa? Po zapoznaniu się z ustawą mam wrażenie, że pula punktów ECTS, którą dostajesz na pierwszym kierunku, nie może być wykorzystana na następnym i po prostu przepada. Nie znalazłam tam żadnej informacji, że rzeczywiście masz do wykorzystania pakiet punktów w taki sposób, jak napisałeś. Byłoby świetnie, gdybyś miał rację
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: lith »

tak mi się wydawało z tego co wyczytałem. coś było o jakimś systemie gdzie miały być te limity punktów liczone, chyba było coś o dokładaniu punktów przy zmianie na bardziej punktożerne. ogólnie to rzeczywiście głowy bym nie dał sobie uciąć, bo dogłębnie tego nie studiowałem, bo mnie to nie dotyczy. i też nie tekst jednolity i często nie dochodziłem kontekstu, ale wszyscy tak twierdzą. jakby to mnie dotyczyło to bym samemu tą ustawę czytał. nie widzę innej opcji . Nie wiem w ogóle czy wszystkie rozporządzenia do tego już powchodziły nawet.
Awatar użytkownika
blazibboy
Posty: 21
Rejestracja: 18 cze 2010, o 11:35

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: blazibboy »

Ja mam pytanie, czy dokumenty po zakwalifikowaniu się trzeba składać osobiście? Bo kurde chcę wyjechać na wakacje od 12 lipca za granicę, a róże listy są ogłaszane w różnych terminach, po czym trzeba się spiąć z papierami.
asiuula
Posty: 26
Rejestracja: 21 lis 2009, o 15:35

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: asiuula »

Na niektórych uczelniach musisz złożyć osobiście lub możesz upoważnić notarialnie daną osobę do złożenia dokumentów (tak jest na WUMie), na innych możesz nawet wysłać pocztą
Stabilo
Posty: 328
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 22:05

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: Stabilo »

Wanna, dostajesz 300pkt ECTS (na medycynie 360pkt), czyli wychodzi po 60pkt/rok. Jeśli będziesz tylko rok na danych studiach, a później zmienisz na inne, to siłą rzeczy na tych pierwszych wykorzystasz 60pkt, więc zabraknie Ci tylko na rok kolejnych i tylko za ten rok (lub, jak kto woli, za 60pkt ECTS) będziesz musiała zapłacić:).
mandarynka9994
Posty: 1
Rejestracja: 25 maja 2011, o 12:48

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: mandarynka9994 »

a ja mam pytanie odnosnie ksera dowodu. Czy samemu wczesniej trzeba miec potwierdzenie od notariusza o zgodnosci z oryginalem czy niekoniecznie ?
wedrowycz_ka
Posty: 283
Rejestracja: 30 cze 2010, o 16:04

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: wedrowycz_ka »

Jeśli dostarczasz dokumenty osobiście to potwierdzenie zgodności zrobi osoba przyjmująca dokumenty na uczelni.
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: york »

ja do poznania wysłałam niepotwierdzone
Awatar użytkownika
monis1992
Posty: 272
Rejestracja: 23 maja 2010, o 13:25

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: monis1992 »

to ja mam jeszcze jedno pytanie
jeśli składam podania na kilka uczelni to na każdej mosze zapłacić opłatę rekrutacyjną (ok 90zł za jeden kierunek) i powiedzmy że dostałam się na dietetyka w Łodzi (więc zawoże tam papiery) ale później dostalam się na wet. do Wrocławia (więc zabieram papiery z Łodzi i składam je we Wrocku)

a co z opłatą wpisowego? płace na obu kierunkach czy dopiero w październiku na tym, na którym będę, bo nie wiem?
Stabilo
Posty: 328
Rejestracja: 22 kwie 2011, o 22:05

Re: Pytania odnośnie rekrutacji

Post autor: Stabilo »

monis1992, opłatę rekrutacyjną wnosi się zaraz na początku procesu rekrutacyjnego . Jest ona praktycznie nie do odzyskania . Btw. musisz bardzo pilnować terminu wniesienia opłaty (na każdej uczelni termin jest inny), bo możesz w bardzo głupi sposób stracić szansę na studiowanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości