Prawidłowy zbiór

Grzyby, grzybki w naszych lasach, ale także szeroko pojęta mikologia - nauka o grzybach, ich systematyce, budowie, fizjologii, a także znaczeniu dla człowieka
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Prawidłowy zbiór

Post autor: dziewanna »

Już się pogubiłam, jedni twierdzą, że aby nie uszkadzac tzn nie zakłócać swobodny porost grzybów nalezy scinać korzonek przy samej ziemi inni mówią, że należy grzyb złapać za kapelusz i wycągnąć z korzeniem do góry i dopiero wtedy obcinać.

Slyszeliście coś o tym, jaki sposób w końcu najbardziej sprzyja, aby na tym samym miejscu ponownie wyrósł grzyb?
Z góry dziekuje za odpowiedzi/podpowiedzi
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2007, o 22:26 przez dziewanna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Prawidłowy zbiór

Post autor: badger »

Ja zawsze spotykałem się z opinią że należy ścinać grzyb przy samej ziemi żeby nie uszkadzać grzybni. O wyrywaniu/wykręcaniu grzybów zawsze słyszałem że tak nie wolno robić.
parva
Posty: 312
Rejestracja: 26 sty 2007, o 21:31

Re: Prawidłowy zbiór

Post autor: parva »

Ja podobnie jak Badger
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Prawidłowy zbiór

Post autor: dziewanna »

Czekam na inne odpowiedzi, moze jakies materiały ktoś ma, a to jak na razie wiecej osob (z zapytanych) twierdzi, ze wyrywa lub delikatnie wykreca grzyba.
Ponoc takie scinanie a pozniej gnicie korzonka moze spowodowac,ze do grzybni przedostana sie obce bakterie i ja zniszcza.

Lesniczego musze tez zlapac, byc moze on rozstrzygnie.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Prawidłowy zbiór

Post autor: Jakusz »

dziewanna pisze:Już się pogubiłam, jedni twierdzą, że aby nie uszkadzac tzn nie zakłócać swobodny porost grzybów nalezy scinać korzonek przy samej ziemi inni mówią, że należy grzyb złapać za kapelusz i wycągnąć z korzeniem do góry i dopiero wtedy obcinać.

Slyszeliście coś o tym, jaki sposób w końcu najbardziej sprzyja, aby na tym samym miejscu ponownie wyrósł grzyb?
Z góry dziekuje za odpowiedzi/podpowiedzi
Dziewanna ratuj się dziecko. jak jesteś wierząca to się spowiadaj, a jak poganka to spal swój kosmyk włosów w kominku dla oczyszczenia JAKIE KORZONKI u grzyba miałaś na myśli (!?)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Prawidłowy zbiór

Post autor: DMchemik »

ja zawsze wyrywam czy wykręcam grzyby, dopiero potem je czyszczę nożem. Z w książki pana Władysława Wojewody wiem, że nie robię źle. On pisze, że taki kwałek może zapleśnieć i uszkodzić grzybnię w ziemi, radzi też miejsce po owocniku przykryć mchem czy czymś takim
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Prawidłowy zbiór

Post autor: dziewanna »

DMchemik pisze:Z w książki pana Władysława Wojewody wiem, że nie robię źle. On pisze, że taki kwałek może zapleśnieć i uszkodzić grzybnię w ziemi, radzi też miejsce po owocniku przykryć mchem czy czymś takim
Właśnie o ten pogląd mi chodziło. dzieki DMchemik.
Sprawa dalej więc nie rozstrzygnięta.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Prawidłowy zbiór

Post autor: Savok »

dziewanna, gdybys wiedziala cos o grzybach, to sprawa bylaby dawno rozstrzygnieta.

Dla grzyba to malo istotne czy go wytniesz czy wykrecisz. To nie roslinaka, a drugi owocnik (a nie grzyb) moze wyrosnac gdzie kolwiek, a kapelusik zebrany pol kilometra dalej to moze ciagle byc ten sam grzyb.
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Prawidłowy zbiór

Post autor: dziewanna »

Jestem zbieraczem grzybow i nie zgadzam sie z toba, ze to malo istotne, wszak istnieja nazywane przez grzybiarzymiejsca czyli skupiska gdzie grzyby wystepuja licznie co roku, czasem co drugi rok. Jezeli owe skupiska bylyby mocno ekspoatowane (pod tym pojeciem tez niewlasciwie zbierane) to by nie wyrastaly na nich ponownie grzyby tak licznie.
Owszem mozna uzasadniac, ze to nie sposob zbioru lecz bogactwo danego miejsca sprawia, ze wyrastaja tam grzyby, ale faktem jest, ze grzyby sa delikatnymi tworami.

Nie wiem na ile twoja wiedza ma odzwierciedlenie w doswiadczeniu, bo gdybys mial taka mozliwosc zauwazylbys, ze samo sciaganie drzew (tj ciagniecie po ziemi) niszczy czasem tak trwale, że przez parę lat nie jest ona wstanie tam odrodzić się. Nie mówiąc już o zwierzętach, zwłascza dzikach itd.

Wracając do wątku, logiczne jest tez to, ze skoro grzybnia jest swego rodzaju pleśnią to odcinanie a nie wyrywanie lub wykrecanie sprzyjające jest dla grzyba.
Jednak tak jak przedstawil DMchemik istnieje tez inny pogłąd na tę sprawę (co sugeruję też o wrażliwości grzybni).

Savok jezeli nie masz nic interesującego i rozwijającego do dodania w tym wątku, nie pisz.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Prawidłowy zbiór

Post autor: Jakusz »

dziewanna pisze:skoro grzybnia jest swego rodzaju pleśnią
No właśnie to jest potwierdzenie tezy jaką przedstawił Savok w pierwszym zdaniu swojego ostatniego postu.
dziewanna pisze: Savok jezeli nie masz nic interesującego i rozwijającego do dodania w tym wątku, nie pisz.
To moderatorzy decydują o tym, co wolno, a czego nie wolno.
dziewanna pisze:Nie wiem na ile twoja wiedza ma odzwierciedlenie w doswiadczeniu, bo gdybys mial taka mozliwosc zauwazylbys, ze samo sciaganie drzew (tj ciagniecie po ziemi) niszczy czasem tak trwale, że przez parę lat nie jest ona wstanie tam odrodzić się. Nie mówiąc już o zwierzętach, zwłascza dzikach itd.
A tutaj akurat możesz mieć zupełna rację, ponieważ grzybnia występuje w powierzchniowych warstwach podłoża zatem zniszczenie tej warstwy poprzez ciąganie ściętych drzew, może naruszyć jej strukturę i zubożyć stanowisko.
dziewanna pisze:skupiska gdzie grzyby wystepuja licznie co roku, czasem co drugi rok. Jezeli owe skupiska bylyby mocno ekspoatowane (pod tym pojeciem tez niewlasciwie zbierane) to by nie wyrastaly na nich ponownie grzyby tak licznie.
W tym przypadku mam pewne wątpliwości tak jak zasugerował Savok. Wątpię aby dla tak wytrzymałych organizmów jakimi są grzyby miał wpływ sposób zbierania. Po za tym grzybnia, jak wspomniano, rozrasta się na wiele cm2 i miejsce w którym powstał owocnik nie jest jedynym w którym strzępki różnoimiennych grzybni mogą się spotkać i owy owocnik utworzyć.
darek888
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2007, o 12:22

Re: Prawidłowy zbiór

Post autor: darek888 »

Witam - wbrew pozorom sposób pozyskiwania grzybów zlasu jest dość istotny. W konkluzji należy stwierdzić, że jedynie prawidłowe jest wykręcanie całego grzyba z grzybni. Nie musi być super delikatne - grzybnia sobie poradzi.
Przycinaniekorzenia grzyba i pozostawianie jego części w podłożu sprawia, że własnie tam jest najwygodniej złożyć jaja jakiejś muchówce czy błonkówce, z których wylęgną się kolejna pokoleniarobaków zjadających nasze ulubione grzybki.
A także mogą to być inne szkodniki lasu jako ekosystemu.
Pozdrawiam - Darek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości