Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Justyna_f

Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: Justyna_f »

Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: tagitsu »

to zależy jakie (jedno- czy wielogenowe)
ale np. jednogenowa może wyglądać tak:

P: AA x aa lt- pokolenie rodzicielskie

F1: Aa Aa x Aa Aa lt- mieszańce pierwszego pokolenia

F2: AA Aa Aa aa lt- mieszańce drugiego pokolenia


Może być to jeszcze zapis w formie kwadratu Punnetta.

Nie wiem czy dokładnie o to Ci chodziło.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: Vinci »

irzesz gamety od ojca(A,A) i matki (a,a) w F1 wszystko miesza sie z wszystkim czyli powstaje mieszanka AaAa, potem mozna skrzyzowac osobniki z F1 (AaAa x AaAa) (fenotypowo 3:1) w zalezności od typu dzedziczenia i rozmieszczenia alleli (na roznych chromosomach lub na tym samym) powstana fenotypy w stosunku 9:3:3:1-krzyzowanie dwugenowe przy niepełnej dominacji jest to 1:2:1 przy dzedziczeniu jednogenowym, jest jeszcze mozliwosc ze zachodzi crossing-over i wtedy troche inazcej wygląda to pokolenie F2 przy genach sprzęzonych F1: AaBb gamety do F2 (AaBb x AaBb) beda wygladały tak: AB ab, Ab ab a potomstwo AABB AaBb AaBb aabb czyli 3:1
eMDe

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: eMDe »

jeenyy jutro mam klasówke z tego cos tam czaje ale jak przyjdzie co do czego :o Trzymajcie za mnie kciuki hehe dobra papa ide dalej sie uczyc.pozdrawiam wszystkichzdajacych mature z biologi /10 luty chwila prawdy/ :idea: ltapa
Justyna

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: Justyna »

JeŻeli daną cechę warunkują dwa geny, z których jeden pochodzi od ojca, a drugi od matki, to jakie gamety wytworzy organizm, genotyp zapisany jako Bb?
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: Sil »

Masz na myśli dwa GENY, czy dwa ALLELE tego samego genu? Jeśli chodzi o allele, to będzie wytwarzał dwa rodzaje gamet:B ib"
Za³amana

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: Za³amana »

Ratujcie! W ogóle nie kumam tych krzyzówek / o co w nich chodzi? :(
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: Sil »

Spokojnie Zaraz coś wykombinujemy. Wybacz, jeśli będę pisał o czymś, o czym już wiesz, ale od podstaw będzie mi łatwiej
Podstawa to krzyżówki jednogenowe, z genami niesprzężonymi z płcią i dominacją zupełną.
Każdy organizm (a właściwie każdy organizm diploidalny, ale w tych krzyżówkach o takie zwykle chodzi, więc uproszczenie jest do przyjęcia) z pokolenia rodzicielskiego ("P") ma dwarodzaje tego samego genu, czyli dwa allele. Allele mogą być takie same (wtedy organizm jest homozygotą) lub różnić się (wtedy nazywamy go heterozygotą). Allele mogą być dominujące i recesywne. Allele dominujące oznacza się wielkimi literami (np. A, B, C. Unikaj liter P,G,F,X,Y, bo mają one też inne znaczenie), a recesywne małymi. Dalej najlepiej będzie wytłumaczyć na przykładzie:

Jest dwoje ludzi: niebieskooka kobieta i brązowooki mężczyzna. Allel na oczy brązowe dominuje nad allelem na oczy niebieskie. Oznacza to, że oczy niebieskie będzie miała tylko homozygota recesywna (aa). Poprostu allelA jestsilniejszy od allelua". Kiedy występują razem, to w fenotypie (tu: wyglądzie zewnętrznym) ujawni się tylko silniejszy, kiedy występują wyłącznie allele dominujące (AA) też, allele recesywne (oczy niebieskie) ujawnią się tylko wtedy, kiedy wystąpią same (aa).
Teraz przejdźmy do sedna, czyli do krzyżówki:

P(pokolenie rodzicielskie): Aa(ojciec o oczach brązowych) x aa (niebieskooka matka)

Do gametdostaje się po jednym allelu od każdego z rodziców, więc gamety ojca będą następujące:A",a", natomiast matka będzieprodukować wyłącznie gametya (bo innych odmian tego genu nie posiada). Teraz musimy połączyć te gamety, otrzymując genotypy organizmów potomnych. Możliwości są następujące:
Aa (w przypadku, kiedy dziecko otrzyma allelA od ojca i allela od matki) i aa(jeśli dziecko otrzyma od każdego z rodziców allela").
Teraz napiszmy tę krzyżówkę w całości:

P(rodzice): Aa x aa
G(gamety): A,a a
F(dzieci): Aa lub aa

Wartoby też zrobić szachownicę Punnetta, ale jest mały problem z przedstawieniem go tutaj, więc radzę poszukać w podręczniku.
Kurczę Mam nadzieję, że da się to zrozumieć
O to chodziło?
Te¿ mam z tego sprawdzian

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: Te¿ mam z tego sprawdzian »

Dzięki,fajnie wytłumaczone,jeśli moŻesz napisz jeszcze jak to jest kiedy mamy określić kolejne pokolenie tzn pokolenie potomne pokolenie F2
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: Sil »

Dzięki za komplement
Jeśli chodzi o krzyżówkę w obrębie pokolenia F1, to trzeba będzie zrezygnować z ludzi, z wiadomych przyczyn Najlepiej sprawdzają się w takim przypadkumendlowskie grochy.

Mamy dwa rodzaje roślin: homozygoty o kwiatach białych (aa) i homozygoty o kwiatach czerwonych (AA). Krzyżujemy je ze sobą, uzyskując w pierwszym pokoleniu wyłącznie heterozygotyczne (Aa) rośliny o kwiatach czerwonych. Teraz, żeby uzyskać F2 musimy skrzyżować ze sobą rośliny z F1. Wygląda to tak:

F1: Aa x Aa
G: A, a A, a
F2: AA, Aa, Aa, aa

Jak widać uzyskamy trzy możliwe genotypy: AA, Aa, aa
Stosunek genotypów w pokoleniu F2 jest następujący:
1 : 2 : 1
(AA:Aa:aa)
Rozkład fenotypów wygląda natomiast tak: 3:1
(czerwone:białe)
tez mam z tego spr:)

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: tez mam z tego spr:) »

kumam:)jeszcze 1 pytank-mam takie zadanie zapisz krzyŻówki gen,aby w potomstwie otrzymać rozszczepienie fenotypów 1:1:1:1.To juŻ musi być z drugiego prawa Mendla?I czy to oznacza,Że muszą powstać zupełnie róŻne fenotypy?
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: Sil »

Fenotypy muszą być zupełnie różne. Taki rozkład fenotypów może się zdarzyć, gdy jest więcej alleli jednego genu. Dobrym przykładem będzie dziedziczenie grup krwi u człowieka (pomijamy występowanie czynnika Rh).

Ojciec o genotypie IA i0 (normalnieA i0 powinny być w indeksie górnym) ma grupę krwi A (allel IA jest dominujący), matka o genotypie IB i0 ma grupę krwi B. Mają czwórkę dzieci, z których każde ma inną grupę krwi. Wygląda to tak:

P: IA i0 x IB i0
G:IA, i0 . IB, i0
F1: IA i0 (grupa krwi A), IB i0 (grupa krwi B), IA IB (grupa AB), oraz i0 i0 (grupa 0).

Najlepiej widać to na szachownicy, więc proponuję narysować. Dzieje się tak dlatego, że Allele IA i IB dominują całkowicie nad allelem i0, ale między IA a IB występuje kodominacja (współdominowanie).
Susia

Re: Jak pisze się krzyŻówki genetyczne?

Post autor: Susia »

Mam jutro z tego spr. a nie był mnie na wczesniejszej lekcji i nic z tego nie rozumiem// a nuczyciel powiedziałm ze mi nie wytłumaczy/ i chyab pałą będzie :(( :x
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości