DNA-mRNA-białko

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
PeReS
Posty: 141
Rejestracja: 14 cze 2009, o 18:41

Re: DNA-mRNA-białko

Post autor: PeReS »

Biosynteza mRNA to jaknajbardziej proces transkrypcji. Rozpoczyna sie od rozpoznania promotora na nici matrycowej, zaladowaniu kompleksu polimerazy RNA na nic i rozpoczeciu transkrypcji. Holoenzym - bo tak nazywac mozna polimeraze RNA, ktora tworza dwie podjednostki alfa, beta, beta i sigma, syntetyzuje nowy lancuch rybonukleotydowy na matrycy DNA, stad czesto nazwa DNA zalezna polimeraza RNA.
Nie wiem czy to nie namiesza za bardzo. ale to ktora nic jest kodujaca nie zalezy od zapisu jak na powyzszych przykladach, a od tego gdzie zostanie rozpoznany promotor. Pewne jest jedno - synteza RNA przebiega tak samo jak DNA czyli w kierunku od 5 do 3. Zatem jesli piszesz od lewej do prawej to po lewej zawsze 5. To ktora nic bedzie kodujaca powinno byc wyraznie napisane w zadaniu - to tylko moja opinia ) . Jesli RNA syntetyzowane jest 53 to wlasciwie jego sekwencja bedzie identyczna jak lancuch DNA o odpowiedniej polaryzacji, oczywiscie ze zmienionym nuklotydem tymidynowym. Ta nic jest nicia kodujaca. Zatem:

5GTACTGATAAGCTGAAGCATAG3 DNA lt- nic kodujaca
3CATGACTATTCGACTTCGTATC5 DNA lt- nic matrycowa

5GUACUGAUAAGCUGAAGCAUAG3 RNA powstaly na nici matrycowej o sekwencji takiej jak nic kodujaca.
Jako ze wymyslalem sekwencje tak sobie to troche skopalem. Translacji nie bedzie.Dlaczego - znajdzcie.
Tak czy siak polimeraza RNA syntetyzuje lancuch tak dlugo dopoki nie bedzie sygnalu terminacji transkrypcji - nie mylic z terminacja translacji dla ktorej sa 3 rozne kodony.
Aktywacja aminokwasu jakkolwiek by tego nie nazywac wiaze sie juz z translacja, dokladniej z tworzeniem tRNA-aminokwas. Proces ten zachodzi rownolegle. Nowoutworzone tRNA jest rozpoznawane przez odpowiednia syntetaze dzieki ramieniu akceptorowemu i antykodonowi. W dwuetapowej reakcji zostaje dodany aminokwas odpowiedniu do antykodonu na tRNA.
julcia2pl
Posty: 18
Rejestracja: 26 sty 2010, o 20:37

Re: DNA-mRNA-białko

Post autor: julcia2pl »

Tak więc wątpliwości rozwiane:) Tak to jest jak się ma za dużo źródeł informacji. Zgłupieć idzie:) Dziękuje
Mam jeszcze jedno pytanie nie mogę znaleźć interesujących mnie konkretów.Co to jest pierwotna synteza aminokwasów Co tutaj można postawić za przykład?
john05
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2010, o 21:00

Re: DNA-mRNA-białko

Post autor: john05 »

Witam
Mam problem kto mi pomoże to dokończyc
1 2
DNA - mRNA - białko
3
Dna - rRNA -

4
Dna - tRNA -
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość