Zwalczanie ślimaków

Forum akwarystyczne. Ryby, rośliny akwariowe, akwarium słodkowodne, akwarium morskie. Znajdziesz tutaj cenne porady akwarystów.
Visa
Posty: 2
Rejestracja: 12 paź 2006, o 18:39

Zwalczanie ślimaków

Post autor: Visa »

Witam

Mam piękne akwarium 200l i straszny problem ze ślimakami i to tymi co pożerają rośliny czy ktoś ma pomysł jak je wytępić i nie zakładać od nowa akwarium , dodam jeszcze że mam w nim piękne dyskowce.
Ostatnio zmieniony 4 paź 2007, o 10:16 przez Visa, łącznie zmieniany 2 razy.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: prazm »

Wpuść bocje np. bocję wspaniałą (Botia macrantha). Ryba piękna, spokojna, dyskowcom nie wadzi, a ślimaki to jej przysmak Rozumiem, że nie jest to akwarium siedliskowe?
Visa

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: Visa »

Mam juŻ bocje i one nie dają sobie rady , wyczyściłam filtr wrzątkiem choć nie na rękę mi to było bo miałam idealne parametry w akwarium i paletki mi zaczęły składać ikrę , więc widzisz Że mam duŻy problem :oops:
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: Mawr »

Z tego co wiem to wytepic slimali w akwarim jest bardzo trudno.
Mozesz poprostu zbierac największe i przez to ograniczac ich liczebnosc. Słyszałem ze istniej jakis srodek chemiczy do zwalczania slimaków jednak nie znam szczegołów.
Pozdrawiam.

[ Dodano: Pią Paź 13, 2006 12:15 ]
ps. po co potraktowałas filtr wrzątkiem?
Awatar użytkownika
MUSOPHAGA
Posty: 171
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 12:22

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: MUSOPHAGA »

o raju, nie czyści się filtra wrzątkiem
czemu to ma służyć?
współczuję bo pewnie masz teraz w akwarium tzw. mleko czyli piękną hodowlę pierwotniaka
masz następująće możliwości:
1. kup w zoologicznym preparat firmy SERA schnekopur, tylko skonsultuj z kompetentnym akwarystą jak to się bedzie miało w stosunku do paletek( bo rozumiem że masz paletki)
2. istnieją pułapki na ślimaki firmy JBL
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: anik »

Potraktowanie filtra wrzątkiem to faktycznie nieszczęśliwy pomysłzabiłeś bakterie nitryfikacyjne, które są odpowiedzialne w dużym stopniu za równowagę biologiczną w zbiorniku.

Trochę bałabym się stosować jakąkolwiek chemię przy paletkach, mimo wszystko są to dość wrażliwe ryby i mogłoby to bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Poza tym jeśli wytrujesz ślimaki, to ich ciałka nadal zostaną w wodzie. Nie uda Ci się wyciągnąć wszystkich co do jednego. Najpierw ślimaki zaczną się psuć, a później muszle, które zostaną zakopane od piaskiem/żwirkiem będą Ci podnisiły twardość wody, co jest raczej niewskazane w przypadku paletek.

Przede wszystkim powinieneś usunąc przyczynę niekontrolowanego namnożenia ślimaków. Z reguły populacje ślimoli utrzymują się na bezpiecznym poziomie, jednak jeśli obficie karmisz ryby i pokarm zalega na dnie, ślimaków przybywa. Zasada jest prostaim więcej karmisz i im więcej pokarmu ślimaki znajdą - tym szybciej i skuteczniej się mnożą.

Pułapki sa dobrym pomysłem, można taką wykonać samodzielnie. Sposóbna marchewkę polega na włożeniu do akwarium (najlepiej wieczorem) małego pojemniczka plastykowego, słoiczka z kawałkami ugotowanej marchewki. Rano wyciągasz pojemniczek wraz ze ślimakami. I tak kilka razy. Najlepiej wcześniej wieczorem w ogóle nie karmić ryb.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: prazm »

Za dużo ślimaków/zbyt mało bocji Rozwiązanie - więcej bocji albo systematycznie wybierać ślimaki, albo jedno i drugie Przy paletkach bałbym się manipulowania chemią wody. Szczególnie jeśli masz dobraną parę, która się trze. Nie znam pułapki na ślimaki JBL, ale może to jest rozwiązanie. Tak spbie myślę, że ślimole lubią ciasne przestrzenie. Gdyby tak włożyć trochę bambusowych rurek traktując je jako pułapki. Oczywićsie trzeba by je często wyjmować, wywalać ślimaki i przelewać wrządkiem coby skasować jaja które już złożyły. Myślę, że w ten sposób doprowadzisz do równowagi między bocjami, a ślimakami
paula

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: paula »

ja miałam taki sam problem wyprubowałam juz wszystkiego i nic :x wkoncu dziadek poradził mi (ma chodowle rybek ) abym wzieła wyłowiła wszystkie ryby i zawiozła mu a w tym czasie kupiła kilka (jak na twoje akwarium z 10 ) pielengnic zeberek albinosów i je tam wpuściła trzymałam je przez 3 tygodnie poczym je wyłowiłam i zawiozłam dziadkowi wziełam od dziadka moje ryby wpuściłam do akwarium nastempnego dnia niedture złoŻyły ikre i od tej pory niemam problemu ze ślimakami polecam tom metode w moim przypadku się sprawdziła odradzam ci środki chemiczne za duŻo roboty i są nieskuteczne i tak byś musiał wyłowić paletki i inne delikatne rydy środki chemiczne niszczą wode
misior

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: misior »

ja tez mam problem ze slimakami i nawet wyczysciłem całe akwarium wymieniłem kamien umyłem filtr i znowu sie pojawiły roslinki tez mam nowe. nie wiem co mam zrobic bo mam juz ładne dno i roslinki zaczynaja mi ładne rosnac
Ka
Posty: 63
Rejestracja: 13 gru 2006, o 08:57

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: Ka »

jedynym rozwiazaniem sa ryby slimako zerne np. Bocje kupilem ze 4 i ani jednego slimaka po tygodniu ] polecam
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: Jakusz »

Ślimaki w akwarium nie są znowu niczym złym - są elementem tworzącego się tam ekosystemu (kulejącego, bo kulejącego, ale jednak). Problem rzeczywiście pojawia się wtedy gdy jest ich za dużo. Ja radze sobie w sposób najtańszy, najszybszy i chyba najprostszy. Za każdym razem gdy czyszczę akwarium, podmieniam wodę, usuwam liście itp. łapię ślimaki (małe, duże, jakie się natrafią). Brutalnie je po prostu zabijam rozgniatając lub wyrzucam:
po pierwsze - ryby mają zajęcie i trochę inny pokarm, bo zaraz się ślimaczkiem zajmują (a mam jedynie gupiki w akwarium bo to namiastka akwarium holenderskiego)
po drugie - jestem sztucznym drapieżnikiem, który skutecznie ogranicza ilość ślimaków i nie muszę wydawać horrendalnych sum na bocje. a trzeba przyznać, że ryby te są drogie.

Co ciekawe, w akwarium mam obecnie trzy gatunki ślimaków: popularneświderki (przepraszam nie znam nazwy gatunkowej ani rodzajowej), błotniarkę stawową i jeszcze jeden niezidentyfikowany przeze mnie gatunek.

Odradza wszelkie środki chemiczne.

Aby ułatwić sobie pracę można zawiesić na sznurku kawałek marchewki - ślimaki bardzo chętnie obsiadają ją, co umożliwia wyjęcie ich z akwarium w większej ilości za jednym razem.
Smoku
Posty: 34
Rejestracja: 7 sty 2007, o 19:51

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: Smoku »

Jaq rowniez mialem u siebie problem z malutkimi przezroczystymi slimaczkami. Ale zauwazylem ze gdy wymienilem moj stary torf w filtrze na nowy to dziwnie slimaczki zniknely. Moze to bedzie jakas wskazowka.
Kerka
Posty: 20
Rejestracja: 8 gru 2006, o 01:41

Re: Zwalczanie ślimaków

Post autor: Kerka »

Te świderki to Melanoides (wspaniaładżdżownica"akw.), przy paletkach nie polecam chemi, a przy innej obsadzie bardzo ostrożnie z prep. na ślimaki - są dosyć silne. Sprawa prania filtra w garącej wodzie to nie taka tragedia - jeżeli się przy tym nie wymienia całej wody. Na hodowlach,gdzie jest doobskoczenia"sporo akw. nikt się nie bawi w czyszczenie letnią wodą. Natomist ślimakiChyba tak jak wyżej tzn. ręczne wyłapywanie i albo wywalanie albo zgniataniena świeże mięsko", ja przynajmniej tak robię, nie staram się ich zlikwidować całkowicie - jest to jednak dobrysanepid akw. I tak jak wyżej: im więcej zbędnego pokarmu tym więcej ślimaków.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości