Medycyna-przedmioty na studiach

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: Monique W »

Jakie są przedmioty na med? Które są uważane za najgorsze a które za najlepsze/najłatwiejsze i dlaczego? Czy są przedmioty mało ważne, niepotrzebne?
I czy non stop, na każdym roku, trzeba uczyć się od rana do wieczora żeby wszystko jakoś ogarnąć ? Zdaję sobie sprawę, że jest b ciężko, ale ciekawi mnie czy tak robi większość, czy jest chociaż kilka osób które na naukę poświęcają nieco mniej czasu a też z dobrymi wynikami?
Ostatnio zmieniony 5 sty 2013, o 22:30 przez Monique W, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: Giardia Lamblia »

Spis przedmiotów. A co do reszty pytań, nie wypowiadam się, bo nie wiem
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: Wendigo »

Mogę Ci opisać jak sytuacja wygląda na pierwszym roku.

Przedmioty na pierwszym roku stopni w dużej mierze zależą od uczelni. Na wszystkich uczelniach na pierwszym roku jest anatomia. Najczęściej również biologia molekularna/medyczna, histologia, biofizyka. Na niektórych uczelniach może pojawić się również chemia. Pojedyncze uczelnie idą innym tokiem i np. na pierwszym roku mają biochemię oraz fizjologię, które zazwyczaj występują na roku II. To z tych ważniejszych przedmiotów. Oczywiście oprócz tego są nieprzydatne duperele typu: psychologia lekarska, socjologia medyczna, zdrowie publiczne, informatyka, j. angielski.

Jeżeli chodzi o stopień trudności to ten się różni w zależności od uczelni. Ja mogę się wypowiedzieć na temat Katowic. W zasadzie spośród czterech najważniejszych przedmiotów (histologia, anatomia, biologia, biofizyka) wszystkie są bardzo ciężkie oprócz biofizyki. W Zabrzu natomiast paradoksalnie biofizyka jest najcięższym przedmiotem (ta sama uczelnia - ŚUM)

Podsumowując, przedmioty obecne na pierwszym roku oraz ich stopień trudności zależy przede wszystkim od uczelni.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: Mårran »

Monique W pisze:Jakie są przedmioty na med
J/w. Istnieją jakieś różnice w przedmiotach między uczelniami, ale są raczej niewielkie.
Monique W pisze:Które są uważane za najgorsze a które za najlepsze/najłatwiejsze i dlaczego?
To zależy od uczelni. Na pierwszych latach wszędzie jest jakiś udupiacz, u nas biochemia na przykład, też anata, gdzie indziej jakieś biofizyki, co tam chcesz. Potem wiadomo: farmakologia, patomorfa, pediatria (fuj), interna. Jak jakiś moloch jest, to jest ciężko, po prostu.
Monique W pisze:Czy są przedmioty mało ważne, niepotrzebne?
Wszelkie o dziwnie brzmiących nazwach
Monique W pisze:I czy non stop, na każdym roku, trzeba uczyć się od rana do wieczora żeby wszystko jakoś ogarnąć
To pytanie pojawiało się na forum milion razy i konkluzja zawsze była taka sama: nie.
Pani Buka
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Re: Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: Monique W »

M&#xE5rran pisze:
Monique W pisze:I czy non stop, na każdym roku, trzeba uczyć się od rana do wieczora żeby wszystko jakoś ogarnąć
To pytanie pojawiało się na forum milion razy i konkluzja zawsze była taka sama: nie.
Tak, zdaję sobie z tego sprawę, że jest to już dośc nudne pytanie i zawsze uważałam za odpowiedź nie", ale po prostu ostatnio dowiedziałam się, że mój b zdolny znajomy uczy się od rana do nocy a i tak ledwo wyrabia, co mnie bardzo zdziwiło, bo chłopak niegłupi. I już że tak powiem, zgłupiałam.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: Mårran »

Jak się chce mieć ze wszystkiego pięć i uścisk ręki rektora na koniec roku, to pewnie tak trzeba. Do przyzwoitych ocen (na stypendium naukowe starczy), nie trzeba.
Pani Buka
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: randomlogin »

[at] W
Ale uczy sie czy mowi ze sie uczy? To dwie rozne rzeczy. Tak samo zdolny a wykuty na lekcje, wiec mial dobre oceny, i wykuty na mature, wiec sie dostal to tez dwie rozne rzeczy.
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: hotdog1990 »

Nie trzeba się uczyć od rana do wieczora, wiadomo są okresy przed kołem, egzaminem czy czasem nawet 2-3 tygodnie pod rząd że się bardzo dużo uczy ale jak ktoś chce to zawsze znajdzie czas na odpoczynek:)

Jeśli chodzi o przedmioty to na pierwszych 2-3 latach jest masa zbędnych( Ciebie dotyczą tylko 2 pierwsze lata bo jak się dostaniesz to będziesz szła nowym programem-5 letnim).

Patrząc na 1 rok to przydatne są anatomia,pierwsza pomoc, podstawy biochemii ale tylko podstawy a nie wiele zbędnych rzeczy których nas uczą. Biologie molekularną, parazytologie i embriologie bym wrzucił do takich coś tam z medycyną związanych ale czy to się przyda to pewności zadnej nie ma, ale wiele zależy od uczelni i jaki mają program z tych przedmotów. Być może etyka i psychologia lekarska coś tam wniosą w co wątpie bo wiem jak to wygląda na uczelniach no ale tych przedmiotów jeszcze nie miałem więc nie wiem jak wyglądają.Reszta jest zupełnie nieprzydatna do pracy lekarza:)
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: lith »

Monique W pisze:I czy non stop, na każdym roku, trzeba uczyć się od rana do wieczora żeby wszystko jakoś ogarnąć ?
Weź mnie nie strasz. Ostatni raz książkę miałem w łapkach.ltwertuje kalendarz 19, albo 20 grudnia. Następny raz pewnie dzisiaj.
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

[Link] Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: Monique W »

lith pisze: Weź mnie nie strasz. Ostatni raz książkę miałem w łapkach.ltwertuje kalendarz 19, albo 20 grudnia. Następny raz pewnie dzisiaj.
hotdog1990 pisze:Nie trzeba się uczyć od rana do wieczora, wiadomo są okresy przed kołem, egzaminem czy czasem nawet 2-3 tygodnie pod rząd że się bardzo dużo uczy ale jak ktoś chce to zawsze znajdzie czas na odpoczynek:)
Haha, dzięki za rozwianie obaw Na pewno obijać się nie można, ale nie lubię wszechobecnego straszenia medycyną-jakby to były jedyne trudne studia

Jeszcze przy okazji mam pytania o staż i specjalizację, jeśli nie szkoda Wam czasu to prosiłabym bardzo o odpowiedzi- dozgonna wdzięcznośc gwarantowana! medycyna-jak-wygl-da-sta-i-specjalizacja-vt47489.htm
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: Lektom »

Moim zdaniem, tu znowu jest kwestia indywidualnego podejścia i predyspozycji.
Jedni potrzebują jednego dnia na ogarnięcie przykładowo trzewi układu pokarmowego, a inni tygodnia, bo muszą sobie powtarzać i utrwalać.
Drugą kwestią jest umiejętność gospodarowania czasem.
Monique W pisze:Na pewno obijać się nie można, ale nie lubię wszechobecnego straszenia medycyną-jakby to były jedyne trudne studia
Możesz nie lubić:D ale dostań się i sama na własnej skórze sprawdź, czy ten pogląd jest nieprawdziwy
swoją drogą, moim zdaniem nie dość, że medycyna jest jednym z najtrudniejszych kierunków, to chyba najbardziej odpowiedzialnym i obciążającym psychicznie:)
Ale tu też kwestia indywidualnego podejścia)
Pozdrawiam
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: hotdog1990 »

Monique W pisze:Jeszcze przy okazji mam pytania o staż i specjalizację, jeśli nie szkoda Wam czasu to prosiłabym bardzo o odpowiedzi- dozgonna wdzięcznośc gwarantowana!
I mają rację że to jest bardzo trudny kierunek, na pewno najtrudniejszy pod względem obszerności materiału a i tak niewiele się po studiach umie tak naprawdę:)

Tak jak już napisano ważne jest gospodarowanie czasem i technika uczenia bo można siedzieć kilka godzin i mało z tego wyciągnąc a można przysiąść na 1-2h i naprawdę dużo zrobić. Trzeba umieć wybrać to czego się uczyć a z czego zrobić tylko giełdy bo i tak się to nigdy w życiu nie przyda.

Ja nigdy nie uczyłem się w nocy i dbam o regularny i dobry sen ale znam wielu ludzi co siedzą po nocach. Każdy ma swój styl nauki itp.

Wylecieć ze studiów jak ktoś się uczy jest bardzo ciężko ale tak jest na każdych studiach więc tutaj nic innego nie ma.
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Re: Medycyna-przedmioty na studiach

Post autor: Monique W »

Lektom pisze:Moim zdaniem, tu znowu jest kwestia indywidualnego podejścia i predyspozycji.
Jedni potrzebują jednego dnia na ogarnięcie przykładowo trzewi układu pokarmowego, a inni tygodnia, bo muszą sobie powtarzać i utrwalać.
Drugą kwestią jest umiejętność gospodarowania czasem.
A to na pewno.
Lektom pisze:
Monique W pisze:Na pewno obijać się nie można, ale nie lubię wszechobecnego straszenia medycyną-jakby to były jedyne trudne studia
Możesz nie lubić:D ale dostań się i sama na własnej skórze sprawdź, czy ten pogląd jest nieprawdziwy
Ok, mam nadzieję, że będę miała okazję sprawdzić Po prostu nie lubię, jak ludzie nie mający pojęcia o tych studiach (tak jak ja. ) uporczywie mi je odradzają i głównie straszą powszechnie potwarzanymi opiniami Tak jakbym mało zastanawiała się na wyborem studiów - jestem w drugiej LO i cały czas się waham i teraz po prostu robię wywiad wszędzie, gdzie się da, żeby później nie żałować (zakładając, że dostanę się tam gdzie chcę)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości