Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
zupelnieodzera
Posty: 175
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 18:29

Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: zupelnieodzera »

Powiem krótko: do matury już niewiele czasu, a chemia wciąż mnie przytłacza. Uczę się sam, do tego praktycznie od zera. Paradoksalnie najbardziej powstrzymują mnie proste rzeczy, a trudniejsze, teoretyczne jakoś rozumiem.
Nie ma już czasu na owijanie w bawełnę: Wy się znacie na chemii, ja nie. Ja potrzebuję Waszej pomocy, Wy możecie mi pomóc Pomożecie?

Na początek banalne zadanie ze zbioru Pazdry, które z jakiegoś powodu mnie przerasta:

(Zadanie 1.25. , Zbiór zadań z chemii do liceów i techników. Zakres rozszerzony. Wydanie X zmienione i uzupełnione. Oficyna edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z o.o. Warszawa 2012r. ISBN: 978-83-7594-106-7.)
"Na rysunku przedstawiono modele przestrzenne cząsteczek: H20, NH3, HCl, N2O3, O2, CH4. Wymiary kul przedstawiających poszczególne atomy są proporcjonalne do średnicy prawdziwych atomów. Kształt tych modeli ilustruje rzeczywisty kształt cząsteczek. Narysować wzory strukturalne wymienionych wyżej cząsteczek, a następnie odszukać na rysunku model każdej z nich."
Pod spodem znajdują się obrazki z cząsteczkami, których nie będę tu umieszczał.

Moje pytania do tego zadania:
1. Czy dobrze rozumiem, że wielkość atomu zależy od ilości powłok elektronowych czyli atom fransu na takim rysunku byłby większy od atomu litu?
2. Kształt tych modeli ilustruje rzeczywisty kształt cząsteczek - jak go poznać, mając do dyspozycji tylko wzór związku?
3. Narysować wzory strukturalne wymienionych wyżej cząsteczek - jak go określić mając do dyspozycji wyłącznie wzór?

Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: agnieszka789 »

Proszę o poprawienie jeśli się mylę:

1. Tak
2. Skoro znasz wzory cząsteczek, widzisz ile jest poszczególnych atomów. Np. O2- powinien być rysunek z dwoma takimi samymi atomami (kulkami), H2O- jedna duża kulka (tlen) i dwie małe (wodór).
3. Tutaj ciężko to będzie tak szybko wytłumaczyć. Jak stoisz z takimi tematami jak konfiguracje walencyjne, wiązania itd?
zupelnieodzera
Posty: 175
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 18:29

Re: Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: zupelnieodzera »

Konfiguracje elektronowe rozumiem (1s2 2s2 2p6 itd.), wiązania niby też, no ale takie zadanie sprawia mi trudność.
maria304
Posty: 356
Rejestracja: 17 sty 2014, o 00:07

Re: Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: maria304 »

zupelnieodzera pisze:H20, NH3, HCl, N2O3, O2, CH4.
zupelnieodzera pisze:3. Narysować wzory strukturalne wymienionych wyżej cząsteczek - jak go określić mając do dyspozycji wyłącznie wzór?
Atom tlenu jest II-wartościowy wobec czego odchodzą od niego 2 wiązania, czyli na wzorze strukturalnym 2 kreski. Atom wodoru jest I-wartościowy, czyli 1 kreska. Zatem wzór strukturalny wody wygląda tak: H-O-H. W innych atomach podobnie się kombinuje, a podstawowe wartościowości trzeba niestety znać. Gorzej jest trochę jeśli dany pierwiastek może mieć różne wartościowości w zależności od tego z jakim pierwiastkiem jest połączony. Tak ma na przykład azot. Ale wtedy jak widzisz taki wzór jak np. N2O3, to możesz sobie tę wartościowość obliczyć, znając wartościowość tlenu wynoszącą II. Mnożysz wartościowość tlenu przez ilość atomów tlenu w cząsteczce i dzielisz przez ilość atomów azotu i z tego wychodzi Ci wartościowość azotu w tym związku. Czyli 2*3:2=3 Czyli od azotu muszą odchodzić 3 kreski na wzorze strukturalnym
zupelnieodzera
Posty: 175
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 18:29

Re: Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: zupelnieodzera »

Dziękuję za odpowiedź.
Kolejne pytanie: dlaczego związek chloru i magnezu to MgCl2 a nie Cl2Mg?

Awatar użytkownika
agnieszka789
Posty: 164
Rejestracja: 30 sie 2013, o 12:37

Re: Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: agnieszka789 »

Gdyż na końcu zapisujemy pierwiastek bardziej elektroujemny (spotkałam się też ze stwierdzeniem: na niższym stopniu utlenienia). Wyjątkiem jest NH3.
zupelnieodzera
Posty: 175
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 18:29

Re: Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: zupelnieodzera »

OK, a dlaczego zapis dla związku azotu i chloru to NCl3? Oba pierwiastki mają taką samą elektroujemność, więc czemu nie piszemy ich w kolejności alfabetycznej?

zupelnieodzera
Posty: 175
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 18:29

Re: Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: zupelnieodzera »

(Zadanie 1.92. , str. 35, Zbiór zadań z chemii do liceów i techników. Zakres rozszerzony. Wydanie X zmienione i uzupełnione. Oficyna edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z o.o. Warszawa 2012r. ISBN: 978-83-7594-106-7.)

"Podczas ogrzewania biszofitu (MgCl2·6H2O) powstaje MgO, HCl i trzecia substancja. Ułożyć równanie tej reakcji."

Jak wywnioskować odpowiedź na to pytanie?
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: Seeba »

zupelnieodzera pisze:OK, a dlaczego zapis dla związku azotu i chloru to NCl3? Oba pierwiastki mają taką samą elektroujemność, więc czemu nie piszemy ich w kolejności alfabetycznej?
To raczej dlatego, że zapis NCl3 wygląda lepiej i jest wygodniejszy. Nie jest to szczególnie ważne.
zupelnieodzera
Posty: 175
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 18:29

Re: Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: zupelnieodzera »

(Zadanie 9.69. , Zbiór zadań z chemii do liceów i techników. Zakres rozszerzony. Wydanie X zmienione i uzupełnione. Oficyna edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z o.o. Warszawa 2012r. ISBN: 978-83-7594-106-7.)

"Obliczyć stężenie molowe jonów wodorowych w roztworze o: a) pH = 3, b) pH = 0, c)pH = 10 , d) pH = -1"
marcinoser
Posty: 54
Rejestracja: 18 lut 2014, o 00:54

Re: Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: marcinoser »

zupelnieodzera pisze:(Zadanie 9.69. , Zbiór zadań z chemii do liceów i techników. Zakres rozszerzony. Wydanie X zmienione i uzupełnione. Oficyna edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z o.o. Warszawa 2012r. ISBN: 978-83-7594-106-7.)

"Obliczyć stężenie molowe jonów wodorowych w roztworze o: a) pH = 3, b) pH = 0, c)pH = 10 , d) pH = -1"
pH wylicza się ze wzoru pH=-log[H+]

czyli z tego wynika, że a) 1*10^-3 i dalej w ten deseń ]
zupelnieodzera
Posty: 175
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 18:29

Re: Wątek na moje naprawdę banalne pytania nt. chemii :)

Post autor: zupelnieodzera »

Ok, to kolejne trudne dla mnie zadania. Cztery

1. (Zadanie 9.57, Zbiór zadań z chemii do liceów i techników. Zakres rozszerzony. Wydanie X zmienione i uzupełnione. Oficyna edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z o.o. Warszawa 2012r. ISBN: 978-83-7594-106-7.)

"Stała dysocjacji zasadowej amoniaku wynosi 1.8 * 10-5. Obliczyć stopnie dysocjacji amoniaku w roztworach: 1)1-molowym 2)0.1 molowym 3) 0,01-molowym"

2. (Zadanie 9.56. , Zbiór zadań z chemii do liceów i techników. Zakres rozszerzony. Wydanie X zmienione i uzupełnione. Oficyna edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z o.o. Warszawa 2012r. ISBN: 978-83-7594-106-7.)

"Obliczyć stopień dysocjacji kwasu cyjanowodorowego (HCN) w roztworze o stężeniu 0.1 mol/dm3". Stała dysocjacji HCN wynosi 7.2 * 10-10"

3. (Zadanie 9.51, Zbiór zadań z chemii do liceów i techników. Zakres rozszerzony. Wydanie X zmienione i uzupełnione. Oficyna edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z o.o. Warszawa 2012r. ISBN: 978-83-7594-106-7.)

"Ułożyć wzory wyrażające prawo działania mas dla kolejnych stopni dysocjacji następujących elektrolitów: a) HNO2, b)H2CO3, c) H3BO3, d) Fe(OH)2"

4. (Zadanie 9.35, Zbiór zadań z chemii do liceów i techników. Zakres rozszerzony. Wydanie X zmienione i uzupełnione. Oficyna edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z o.o. Warszawa 2012r. ISBN: 978-83-7594-106-7.)

"Ustalić wzór mocnego kwasu HEO3, wiedząc, że w 20-procentowym roztworze na 1 jon hydronowy przypada 14 cząsteczek wody."
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości