Wątpliwość co do zadania Matura PP 2012 Poznań

Pomoc w przygotowaniu do matury z fizyki, rozwiązywanie zadań maturalnych oraz wykaz arkuszy maturalnych z fizyki
Matek19
Posty: 29
Rejestracja: 7 sty 2011, o 16:38

Wątpliwość co do zadania Matura PP 2012 Poznań

Post autor: Matek19 »

Witam mam wątpliwość co do zadania 16 z matury próbnej Poznań 2012

Chodzi mi mianowicie o sposób zrobienia tego zadania, chciałbym się dowiedzieć czy mój sposób dałby mi max na maturze, otóż zrobiłem to banalnym sposobem

W treści zadania jest powiedziane że co 8m ciśnienie zmienia się o 1 hPa tak więc przeniesienie barometru na 12 piętro sprawi że ciśnienie zmniejszy się o 4,5 hPa (piętro odpowiada 3 m). W zadaniu mamy podaną długość słupa powietrza 20 cm, uznałem że g=10 m/s^2. Zrobiłem równanie p = g*h*C gdzie C to stała równa iloczynowi gęstości powietrza i jakiejś innej stałej k podstawiłem dane (bez jednostek)
999 = 10*0,2*C = C = 499,5
Jako że ciśnienie na 12 piętrze zmniejszy się o 4,5 hPa zrobiłem kolejne równanie

994,5 = 10*x*499,5 = x = 0,199 x to wysokość słupa powietrza na 12 piętrze czyli różnica wysokości słupa równa sie 1mm tak jak w kluczu. Klucz przewiduje inne rozwiązywanie zadania. Mam więc pytanie czy to zadanie rozwiązałem dobrze? Dostałbym max punktów?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mmmartix
Posty: 425
Rejestracja: 23 kwie 2011, o 14:18

Re: Wątpliwość co do zadania Matura PP 2012 Poznań

Post autor: Mmmartix »

W kluczach CKE jest adnotacja, że jeśli uczeń zrobi jakieś zadnanie metodą inną, niż ta wymieniona w kluczu, i doprowadzi go ona do prawidłowego rozwiązania, to otrzymuje za to maksymalną liczbę punktów.
W sumie to dość logiczne, bo często bywa tak, że jedno zadanie można rozwiązać na kilka sposobów, i skąd miałbyś wiedzieć, który konkretnie masz użyć (chyba że podali Ci to w poleceniu).
Także nie ma powodu do obaw
Matek19
Posty: 29
Rejestracja: 7 sty 2011, o 16:38

Re: Wątpliwość co do zadania Matura PP 2012 Poznań

Post autor: Matek19 »

Dzięki wielkie!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości