Wiek rozkładającego się drzewa

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
shaggy
Posty: 3
Rejestracja: 9 wrz 2010, o 15:35

Wiek rozkładającego się drzewa

Post autor: shaggy »

hej przygotowuję się do olimpiady biologicznej i mam takie pytanie. Czy można wizualnie określić wiek rozkładającego się drewna? proszę o pomoc
Szumwiatru
Posty: 197
Rejestracja: 18 gru 2008, o 10:20

Re: Terminy botaniczne

Post autor: Szumwiatru »

Jeżeli masz do dyspozycji odsłonięte drewno to pewnie słoje przyrostu rocznego.

Nasówa też mi się inne rozwiązanie, ale tylko wówczas, gdy drewno jest chore. Np w wypadku, gdy atakuje to drewno czyreń sosny (Phellinus pini) to wiemy, że ma już na pewno powyżej lat 30.

To chyba nie za dobra odpowiedź :I
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Terminy botaniczne

Post autor: szama »

Mozna, kiedys na wykładzie wykładowca pokazywał nam etapy sukcesji na sciętym pniaku.
Generalnie różniło się to stopniem pokrycia przez mszaki i porosty a także składem gatunkowym, z dokładnością do 2-3 lat chyba, ale niestety schematem nie dysponuję.
ramona1990
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2011, o 12:45

Re: Terminy botaniczne

Post autor: ramona1990 »

Jeżeli chcesz określić wiek drzewa postaraj się znaleźć w pobliżu podobne, takie które zostało powalone przez burzę lub wiatr. Nawet naukowcy nie chętnie ścinają drzewa czy też je okaleczają. Do oceny ich wieku używają specjalnych statystyk, aby uniknąć wyżej wymienionego procesu. Po znalezieniu takiego powalonego już obiektu, zostaje on zmierzony i porównany z innymi rosnącymi w pobliżu drzewami w celu oszacowania wieku.
Jedną ze stosowanych metod w określaniu wieku drzew jest także użycie wiertełka w kształcie litery T. Narzędzie to jest długie, ale cienkie. Metoda polega na drążeniu wiertłem w pniu drzewa, aż do osiągnięcia jego rdzenia. Liczone są pełne obroty oraz analizowany jest materiał wyciągnięty na wiertełku – liczone są widoczne słoje. Po badaniu otwór zostaje zatkany dla prawidłowego funkcjonowania drzewa.
Naucz się kolorów słojów powstałych na pniu. Powszechnie stosuje się określenia drewno wiosenne i letnie. Jaśniejszy kolor to drewno wiosenne i zazwyczaj jest znacznie szersze. Ciemniejsze pierścienie to drewno letnie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości