Wirus MIMI - czy to jeszcze wirus?

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
CiekawostkiOPoranku
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2012, o 16:02

Wirus MIMI - czy to jeszcze wirus?

Post autor: CiekawostkiOPoranku »

Ciekawe.
Czy w świetle nowych odkryć nie należałoby rozpatrzeć od nowa wniosku jakoby wirusy również były organizmami żywymi?
Coraz bardziej się przekonuję to takiego stwierdzenia.
W końcu - u wirusów spotykamy coraz częściej wyjątki od reguły.

A co myślicie o samym wirusie MIMI?

CIEKAWOSTKA: Dodam jedynie, że jest te jedyny na razie znany wirus który może być atakowany przez inny wirus (o nazwie Sputnik").
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Wirus MIMI - czy to jeszcze wirus?

Post autor: AnnaWP »

Nadal wirus. Nie prowadzi sam reakcji metabolicznych, pomimo, że wystarczy jego genom, niezbędny jest nadal aparat enzymatyczny żywiciela.
CiekawostkiOPoranku
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2012, o 16:02

Re: Wirus MIMI - czy to jeszcze wirus?

Post autor: CiekawostkiOPoranku »

Chociaż rozumiem to konserwatywne stanowisko, odradzam jednak na przyszłość stawianie sprawy w tak prosty sposób. Trzeba umieć czytać między wierszami. Kiedy powstawała definicja życia nie uznano wirusów za żywe, jednak nie zdawano sobie wtedy sprawy, że mega-wirusy takie jak MIMI istnieją. Nowe dowody wymuszają przynajmniej ponownego rozpatrzenia kwestii wirusów.

Dlaczego niektórzy naukowcy uważają, że wirus MIMI jest organizmem żywym? (pozwolę sobie przypomnieć jedynie, że jego nazwa MIMI wzięła się z tego, że imituje on komórki)
1) Ma większy materiał genetyczny niż niektóre bakterie.
2) Jest większy od niektórych bakterii
wiurus.jpg
3) Może być zaatakowany przez inne wirusy! (wspomniany wirus Sputnik")
Sputnik_virion.jpg
[Czy możemy stwierdzić, że nieożywiona cząsteczka jest celem ataku wirusów, które przecież atakują organizmy żywe?]

4) Jego genom koduje produkty które inne wirusy nie kodują.
Więcej nawet - mimivirus posiada geny kodujące syntezę nukleotydów i aminokwasów, których nawet brakuje wewnątrzkomórkowym bakteriom. Jego genom jest zatem bardziej kompletny od tych posiadanych przez te bakterie. Wirus MIMI nie jest zatem zależny od posiadanego genomu gospodarza, a bakteryjne pasożyty wewnątrzkomórkowe - Tak.

[Dlaczego bakteria która jest zależna od genomu gospodarza ma być uznana za żywą, a wirus, który również pasożytuje na gospodarzu, ale posiada pakiet genów który uniezależnia go od gospodarza ma być uznany za materię nieożywioną?]

5) Ma bardzo skomplikowaną budowę kapsydu w porównaniu do zwykłego wirusa. Przypomina ona budowę ściany komórkowej bakterii gram dodatniej i przez 11 lat myślano, że to bakteria!
Mimivirus.jpg
6) Są przesłanki które każą twierdzić, że wirusy podobne do MIMI były pierwszymi organizmami na Ziemi (prekursorami obecnego życia).

["Jeśli MIMIwirus jest brakującym ogniwem pomiędzy materią ożywioną i nieożywioną.to w jakim momencie możemy stwierdzić, że coś właśnie stało się żywe? Być może trzeba przyjąć do wiadomości, że część wirusów jest na tyle złożonych (co jest przecież istotą życia) , że znajduje się powyżej tej umownej bariery? Inaczej mówiąc - bardziej przypominają swoją złożonością organizm żywy niżeli zwykłą samo-replikującą się cząsteczkę i fakt, że brakuje u nich metabolizmu energetycznego jest mało ważnym kryterium]

Lekcje jaką dostaliśmy od wirusów podobnych do MIMI (które dopiero poznajemy) jest taka, że obecna definicja organizmu żywego staje się coraz bardziej chwiejna. Już teraz są grupy badaczy który chcą wprowadzić nową - łatwiejszą do przełknięcia definicję, która uwzględnia wszystkie wirusy jako organizmy żywe.
Wszystkie organizmy żywe zostałyby wtedy podzielone na dwie grupy:
- Rybosomowo-kodujące (czyli: eucariota, procariota i archaea)
oraz
- Kapsydowo-kodujące (czyli: wirusy)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości