Włochaty robak w domu

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
dip
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2009, o 21:07

Włochaty robak w domu

Post autor: dip »

Witam.
Mam pytanko do znawców tematu. U nas w domu pojawiły paskudztwa podobne do: skorek-zbozowy-maly tyle, że są czarne, mają około 0,5 cm długości i dość spetyficznie się poruszają (jakby miały czkwawkę podczas chodzenia). Od począku roku natrafiłam na ok 10 takich okazów. Jestem ciekawa, co to za robaczysko i jak się go pozbyć. Nie daj Boże aby z kilku się zrobiła plaga. Widuję je głównie w łazience, ale w sypialni i garderobie też spotkałam. Może ktoś miał z nimi styczność? Jak zaradziliście im? Dodam, że mieszkanie jest po generalnym remoncie, wszelakie dziury w ścianach i w podłodze są wypełnione.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Włochaty robak w domu

Post autor: WojtekB »

dip pisze:Mam pytanko do znawców tematu. U nas w domu pojawiły paskudztwa podobne do: tyle, że są czarne, mają około 0,5 cm długości i dość spetyficznie się poruszają (jakby miały czkwawkę podczas chodzenia).
Czy to jest coś takiego:
Zdjęcie larwy skórnika słonińca Dermestes lardarius ?
1.jpg
dip
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2009, o 21:07

Re: Włochaty robak w domu

Post autor: dip »

Witam

Niestety, jest zdecydowanie krótszy(w proporcjach jego długość do jego szerokości ma się w przybliżeniu 3:1 - 2:1), ma krótsze włoski, ale za to zdecydowanie jest ich więcej. Dodam tylko, że jak się złapie tego robaka w mokrą chusteczkę, to jak się mu przyjrzeć, to nie widać gdzie ma brzuch a gdzie grzbiet, dopiero, jak próbuje uciekać to wiadomo, ale nie widać żadnych odnóży - są zakamuflowane w tych włoskach (jakby te włoski były jego odnóżami). Jak się go za mocno przyciśnie, to te włoski momentalnie odpadają, dosłownie jak pyłek ze skrzydełek motyli.

Dziś znalazłam kolejne dwa takie okazy, ale zapomniałam o zrobieniu fotki.

Jak tylko mi się uda, to uwiecznię zdjęcie tego żyjątka i je tu zaprezentuję
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Włochaty robak w domu

Post autor: WojtekB »

Według mnie to będzie wtedy ten (według powyższego opisu) -
mrzyk muzealny (Anthrenus museorum)
1.jpg
2.jpg
dip
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2009, o 21:07

Re: Włochaty robak w domu

Post autor: dip »

Niestety też nie, choć podobny, nie ma takiego ściętego czubka i jest cały czarny, włoski ma jeszcze krótsze, wszystkie są niemalże jednakowej długości, gęściejsze no i czarne. Będę polować na niego, żeby mu zdjęcie zrobić

[ Dodano: |25 Sie 2009|, o 00:06 ]
Poszukałam robaka na fotografiach poprzez Google i natrafiłam na wątek na tym forum, w którym Forumowicz załącza fotografię - robak przeze mnie wspomniany wczesśiej jest bardzo podobny, powiedziałabym, że niemalże identyczny, aczkolwiek zdecydowanie ciemniejszy(czarny?). Ale w nawiązaniu do fotografii
1.jpg
może jednak przez Pana sugerowany owad Mrzyk rozgościł się w domu, ale nie zdarzyło mi się spotkać w takim stadium (czy to jest jego dorosła postać?). Czy ten owad ma tendencje do wyrządzania szkód?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Włochaty robak w domu

Post autor: WojtekB »

Cóż choć jestem amatorem, to według mnie jest mrzyk muzealny (Anthrenus museorum) lub mrzyk dziewannowiec (Anthrenus verbasci), bo nic innego podobnego nie kojarzę z domowymi inwazjami
dip pisze:czy to jest jego dorosła postać?
Nie może rozpoznasz go po dorosłym owadzie (a jeżeli nie to prędzej czy później go zauważysz) - mrzyk muzealny
1.jpg

Kod: Zaznacz cały

bugguide.net/node/view/47466
mrzyk dziewannowiec
2.jpg
dip pisze:Czy ten owad ma tendencje do wyrządzania szkód?
Wszystkie chrząszcze z rodziny skórnikowatych (Dermestidae) (czyli skórniki, szubaki i mrzyki) spotykane w naszych mieszkaniach oraz w magazynach, muzeach, bibliotekach i innych miejscach gdzie znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego są szkodnikami.
dip pisze:Widuję je głównie w łazience, ale w sypialni i garderobie też spotkałam.
I radzę zrobić generalny przegląd szafy oraz spiżarni - jeżeli już mowa o stronach tego forum już prędzej pisałem gdzie można spotkać mrzyki (nie tylko)Co to za żuczek ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość