włosy - dlaczego zmieniają kolor?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
veg999
Posty: 87
Rejestracja: 10 maja 2008, o 23:56

włosy - dlaczego zmieniają kolor?

Post autor: veg999 »

Interesuje mnie taka kwestia dlaczego włosy zmieniają kolor. Może przedstawię sprawę na swoim przypadku. Gdy się urodziłem miałem podobno ciemne włosy. Następnie wypadły mi one i długo miałem blond. Potem zaczęły mi stopniowo ciemnieć i teraz ściemniały na szatyn. Przecież kolor włosów powinien być zakodowany genetycznie, więc skąd takie zmiany?
Awatar użytkownika
Maghliya
Posty: 17
Rejestracja: 12 mar 2010, o 17:41

Re: włosy - dlaczego zmieniają kolor?

Post autor: Maghliya »

Znam to Włosy ciemnieją od pigmentów (eumelanina i feomelanina). Eumelanina odpowiada za włosy ciemne i czarne, natomiast feomelanina za włosy blond i rude. Włosy niemowlęcia mają zazwyczaj jasny kolor, bo nie są jeszcze dojrzałe. Kolor jaki nabędą zależy od komórek barwnikowych, które dopiero uaktywnią się w późniejszym wieku(najczęściej w okresie dojrzewania).
Podsumowując,wraz z dorastaniem postępuje tzw. koncentracja brązowego barwnika we włosach.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: włosy - dlaczego zmieniają kolor?

Post autor: Jakusz »

Raczej zmienia się profil ekspresji, a nie koncentracja barwnika per se. Owszem, kolor włosów jest genetycznie uwarunkowany, ale istnieją w genetyce zjawiska takie jak np. częściowa ekspresja cechy i może ona podlegać zmianom. Gdy się rodzimy też nie mamy dżungli włosów na klatce piersiowej, czy w innych miejscach. Pojawianie się niektórych cech w ciągu życia warunkowane jest regulacją genów.

Ta sama sytuacja co z kolorem włosów dotyczy koloru oczu. Większość rodzący się dzieci, ma oczy niebieskie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości