Wszystko o ptakach domowych (ozdobnych, drobiu, gołębiach)

Marta308
Posty: 8
Rejestracja: 12 sie 2008, o 12:52

Nimfa

Post autor: Marta308 »

Mam zamiar kupić sobie papugę nimfę. W związku z tym chciałabym się poradzić kogoś kto taką papugę miał lub po prostu zna się na hodowli ptaków/papug.
- Czy Nimfa jest bardzo wymagającym i trudnym w hodowli ptakiem ?
- Czy jeżeli kupiłabym sobie tylko 1 nimfę nie będzie czuła się samotna jeśli zostawię ją na jakieś pół dnia samą,a po powrocie się nią zajmę ?
-Ile powinnam jej poświęcać czasu dziennie (samej papudze na zabawę itd., a nie włączając w to oczywiście sprzątania klatki i tym podobnych obowiązków) ?
- Czy nimfa może stać w pomieszczeniu do którego nikt przez ten czas, kiedy ja jestem w szkole nie zagląda ?
- Czy gdybym zostawiała jej włączone radio była by bardziej wesoła ?
Za wszelkie inne rady będę bardzo wdzięczna. Doda jeszcze, że moje doświadczenie w hodowli ptaków ogranicza się do papużek falistych, ale hodowanych nie samotnie, ale w parach.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Nimfa

Post autor: WojtekB »

Marta308, hodowałaś papużki faliste, to wiesz i masz ogólne pojęcie jak opiekować się papugami (ja też hoduję papużki faliste, ale w większej grupie i mam specjalny pokój przeznaczony do tego). Dobra, spróbuję Ci pomóc mniej więcej:
Marta308 pisze:- Czy Nimfa jest bardzo wymagającym i trudnym w hodowli ptakiem ?
Z tego co wiem to nimfy nie mają szczególnych wymagań, ale jak każda papuga potrzebuje tego, abyś poświęciła jej trochę czasu.
Marta308 pisze:- Czy jeżeli kupiłabym sobie tylko 1 nimfę nie będzie czuła się samotna jeśli zostawię ją na jakieś pół dnia samą,a po powrocie się nią zajmę ?
Nimfa, jak każda papuga, jest towarzyskim ptakiem i potrzebuje kogoś, aby się z nią pobawił. Najlepiej czują się w parze. Jeżeli jednak nie ma możliwości zakupienia drugiej papugi to wtedy trzeba samotnej papudze poświęcić trochę czasu. Trzeba wtedy do niej dużo mówić, zakupić jakieś kolorowe zabawki dla papug itd. Musisz wiedzieć, że samotna papuga staje się osowiała, nie chce jeść ani pić, a nawet zapada na choroby psychiczne.
Marta308 pisze:-Ile powinnam jej poświęcać czasu dziennie (samej papudze na zabawę itd., a nie włączając w to oczywiście sprzątania klatki i tym podobnych obowiązków) ?
Samotna nimfa mało nabrudzi i sprzątanie klatki zajmie Ci mało czasu, ale za to będziesz musiała jej poświęcić dłuższą chwilę (półgodziny to minimalny czas na zajęcie się samotną nimfą, im przez dłuższy czas zajmujesz się papugą tym mniej będzie się czuła samotnie ).

Tu pojawia się zależność: jedna papuga to mniej czasu na sprzątanie, ale więcej na zabawę z papugą, dwie (kilka) papug to więcej czasu na sprzątanie, ale za to mniej czasu na zabawę z ptakami (ja mam pięć papużek falistych i wiem jak potrafią nabrudzić, ale za to praktycznie nie muszę z nimi się bawić i tylko powiem im kilka słów, a tak to one same się ze sobą bawią).
- Czy nimfa może stać w pomieszczeniu do którego nikt przez ten czas, kiedy ja jestem w szkole nie zagląda ?
Jak już napisałem prędzej samotna nimfa może w końcu popaść w depresję i inne choroby psychiczne. A więc lepiej będzie jak będzie w takim miejscu gdzie chociaż będzie widzieć jakiegoś człowiek, które może powiedzieć do niej kilka słów. Niech papuga wie, że nie jest sama.
Marta308 pisze:- Czy gdybym zostawiała jej włączone radio była by bardziej wesoła ?
Nie wiem czy coś to pomoże (chyba, że chcesz, aby Twoja papuga nauczyła sięmówić i powtarzała słowa). Nimfa będzie potrzebowała kontaktu z inną nimfą, a jeżeli już nie będzie takiej możliwości, to musi dużo przebywać z ludźmi.

Chcesz dowiedzieć się coś więcej to podaję link do strony o nimfach: Cockatiel czyli nimfy
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania lub będziesz potrzebowała innych informacji to pisz
Marta308
Posty: 8
Rejestracja: 12 sie 2008, o 12:52

Re: Nimfa

Post autor: Marta308 »

Dzięki za rady. To ja się jeszcze zastanowię co do zakupu tej papugi i przede wszystkim czy będę miała wystarczającą ilość wolnego czasu aby się nią zajmować.
Andziowa Krowa
Posty: 16
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:50

Papużki faliste

Post autor: Andziowa Krowa »

Od początku moja papuzka ma tak jakby biegunke. cały czas kupy przyczpeiaja jej sie do piórek przy tyłku. Miała takie piękne czyste odrośnięte to znowu tak ma !
Macie na to jakąś radę ?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Papużki faliste

Post autor: WojtekB »

Andziowa Krowa pisze:Od początku moja papuzka ma tak jakby biegunke. cały czas kupy przyczpeiaja jej sie do piórek przy tyłku. Miała takie piękne czyste odrośnięte to znowu tak ma !
Macie na to jakąś radę ?
Powodów może być kilka, opisz lepiej całą sytuację (od kiedy masz papugę, co dajesz jeść, jak dużą ma klatkę i gdzie ta klatka jest ustawiona itp.).

Może być to związane z stresem albo z pokarmem, ale również biegunka może być związana z chorobą, a wtedy będzie koniczna sytuacja u weterynarza.

Na razie jedynie mogę Ci doradzić, żebyś spróbowała delikatnie obmyć kuper papużce
Andziowa Krowa
Posty: 16
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:50

Re: Papużki faliste

Post autor: Andziowa Krowa »

Myje jej kuper jak tylko zauwaze że ma brudny)
je normalna mieszanke dla papuzek a do tego mają wapno i co jakiś czas daje im jabłko albo marchewke. Już jej przechodzi ale jeszcze troche ma zabrudzone.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Papużki faliste

Post autor: WojtekB »

je normalna mieszanke dla papuzek a do tego mają wapno i co jakiś czas daje im jabłko albo marchewke. Już jej przechodzi ale jeszcze troche ma zabrudzone.
To dobrze ją karmisz, ale zawsze możesz jej urozmaicić menu teraz może nie, ale latem możesz dać jej zieleniny (liście mniszka, babki, miękkiej trawy, od czasu do czasu trochę sałaty, ale ostatnio wyczytałem, że może powodować biegunki, dlatego lepiej z niej zrezygnować). Oprócz wapna można dawać papugą do ścierania dziobów również świeże gałązki drzew i krzewów (ja osobiście wkładałem podczas wakacji do klatki świeże gałązki czarnego bzu). Oprócz różnych mieszanin ziaren można też kupić papużką od czasu do czasu kolbę (ale moje papużki za tym, aż rewelacyjnie nie przepadają).

Mam nadzieję, że Twoja wyzdrowieje, bo moje papużki też miały biegunkę, ale zawsze im mijała, jak trochę zmieniłem menu i proporcje suchego pokarmu do pokarmu mokrego.
Andziowa Krowa
Posty: 16
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:50

Re: Papużki faliste

Post autor: Andziowa Krowa »

Dziękuje za rady
Andziowa Krowa
Posty: 16
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:50

Papużki faliste !!!!!!!!

Post autor: Andziowa Krowa »

Ostatnio zauważyłam że moja papużka robi białe kupki a powinna robic z odrobiną ciemnego , ale one normalnie sa całe białe jak ściana. Czy to jest coś niepokojącego czy nie zawracać sobie tym głowy ?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Papużki faliste !!!!!!!!

Post autor: WojtekB »

Andziowa Krowa pisze:Czy to jest coś niepokojącego czy nie zawracać sobie tym głowy ?
Zależy jak papuga się zachowuje: jeżeli jest osowiała, nie chce jeść albo jest nerwowa może oznaczać jakąś chorobę - wtedy trzeba udać się do weterynarza.
Jeżeli jej zachowanie jest normalne (nie zmieniło się) to poczekaj jakiś czas, z czasem powinno minąć. Możesz podać rozdrobnionej i lekko namoczonej bułce witaminę A i D.

Jeżeli po jakimś czasie papużce to nie minie udaj się do weterynarza.
markuss91
Posty: 81
Rejestracja: 25 paź 2008, o 18:09

gołębie pocztowe

Post autor: markuss91 »

witam! posiada ktoś gołębie pocztowe
Jeżyk

Ptak i pies...

Post autor: Jeżyk »

Witam. Bardzo chciałbym kupić sobie ptaka - Gwarka. Tylko jest jeden mały problem. Nie wiem jak będzie on żył z moim 8 miesięcznym Golden Retriverem? Może wy wiecie coś na ten temat? Ja szczerze mówiąc o ptakach nie mam pojęcia, ale je lubię.
Pozdrawiam

P.S

I co myślicie o Gwarkach?
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Ptak i pies...

Post autor: dragonka »

Ale chyba nie będziesz ich trzymał razem? ten gwarek to miałby sobie tak latać po mieszkaniu?

Nie mam goldena, ale za to jestem szczęśliwą posiadaczką spaniela, i co jak co ale ptaki to on uwielbia. Ale niestety polować na nie Miałam przez kilka dni papużke kuzynki i pies był brdzo zainteresowany a ptak miał dużo stresu, nie próbowałam na szczęście sprawdzać co się stanie gdy go wypuszczę. Pies nawet nie musiałby go chwycić, wystarczy że by go uderzył łapą i po ptaku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości