WUM vs UMB

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

WUM vs UMB

Post autor: migelo »

Jako, zr do wyników matur zostało niewiele pojawiają się dylematy. Złożyłem papiery na lekarski do Warszawy i Białegostoku, jednak ciężko mi zdecydować. Jedyna rzeczą, która mnie od Warszawy odpycha to ceny mieszkań tam, przez pierwsze lata nie będę pracował, więc wszystko fundowac będą rodzice. Czy rzeczywiscie WUM jest znacząco lepszy odUMB i jednak warto kosztem cięższego utrzymania się studiować na tym tym podobno lepszym uniwersytecie.Jakie są generalnie różnice w nauczaniu ? Wiem ze nikt pewnie nie studiował na obu uczelniach ale proszę o waszą opinie tak na podstawie np. rozmow z innymi studentami. Na WUM przyjmują więcej osób na pewno, czy działa to na niekorzyść studentów? Jak wy byscie wybrali? Odległość jest mnniej więcej taka sama ode mnie do tych miast.

Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: WUM vs UMB

Post autor: Piotrr »

może poczekaj do wyników jeszcze się okaże że koniec końców nie będzie dylematów albo nawet żadnej opcji
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
Marcella
Posty: 247
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:37

Re: WUM vs UMB

Post autor: Marcella »

Ja studiuję na UMB to mogę polecić, niestety nie mam odniesienia co do Warszawy, ale ja jestem zadowolona W razie pytań chętnie odpowiem.
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

Re: WUM vs UMB

Post autor: migelo »

Marcella, na którym roku jesteś? w sumie mam kilka pytań:

1. mogłabyś coś powiedzieć o kołach naukowych? należysz do jakiegoś? czy jest ciekawie, możliwość pochodzenia na dyżury/wyjazdu na jakies konferencje ?

2.orientujesz się już może po ile osob na w grupach na zajęciach klinicznych?

3. jak oceniasz generalnie pierwsze dwa lata? było bardzo ciężko się przywyczaić do nowego trybu nauki? na pierwszym roku na UMB jest biochemia, czego nie ma na WUMie, bardzo trudny przedmiot ?

4. praktyczne pytanie, jeśli nie jesteś z Białegostoku, ile kosztuje cię utrzymanie miesięczne, chodzi mi głównie o mieszkanie?
-MatMati-
Posty: 41
Rejestracja: 22 paź 2011, o 17:17

Re: WUM vs UMB

Post autor: -MatMati- »

Ja mogę odpowiedzieć po części bo studiuje może nie lekarski ale studiuje analitykę i co nieco wiem.

1. Jest bardzo dużo kół naukowych, nie wiem czy ta uczelnia nie prowadzi najwięcej kół z medycznych uczelni.
Wyjazdy na konferencje też są możliwe.

3. Tu akurat nie wiem jak na lekarskim, ale mi się zdecydowanie lepiej uczy na studiach, mogę sobie zorganizować czas dobrze bo z góry wiem kiedy będą egzaminy, kolokwia i czego spodziewać się na danych zajęciach. Aczkolwiek niektórym zajmuje to dużo czasuzależy od człowieka. Jednemu pasuje bardziej nauka w liceum a innym bardziej na studiach.

4. Ja nie jestem, za wynajem pokoju w centrum (ul. Waszyngtona - 10 min. pieszo na uczelnie i 5 min od szpitala) płaciłem 600 zł z rachunkami ale wiem, że można znaleźć trochę taniej i w dość dobrych warunkach. Musisz jednak liczyć te 1200-1300 zł bo jedzenie, materiały na studia kosztują.
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: WUM vs UMB

Post autor: Hipstęł »

Warszawa ma dobre wyniki, nie wiem jakie ma Lublin więc się nie wypowiem.
Warszawa w przeciwieństwie do Lublina ma jednak presitż. A po studiach bywa, że bardzo się to przydaje.
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

Re: WUM vs UMB

Post autor: migelo »

wątek jest o Białymstoku a nie Lublinie, przejęzyczenie?

Proszę o wasze inne opinie.
Awatar użytkownika
Kontur
Posty: 26
Rejestracja: 3 maja 2012, o 17:35

Re: WUM vs UMB

Post autor: Kontur »

migelo pisze:Marcella, na którym roku jesteś? w sumie mam kilka pytań:

1. mogłabyś coś powiedzieć o kołach naukowych? należysz do jakiegoś? czy jest ciekawie, możliwość pochodzenia na dyżury/wyjazdu na jakies konferencje ?

2.orientujesz się już może po ile osob na w grupach na zajęciach klinicznych?

3. jak oceniasz generalnie pierwsze dwa lata? było bardzo ciężko się przywyczaić do nowego trybu nauki? na pierwszym roku na UMB jest biochemia, czego nie ma na WUMie, bardzo trudny przedmiot ?

4. praktyczne pytanie, jeśli nie jesteś z Białegostoku, ile kosztuje cię utrzymanie miesięczne, chodzi mi głównie o mieszkanie?
Ad.1 Możesz przychodzić na dyżury oraz wyjeżdżać na konferencje, podczas których zbierasz punkty za które bardzo łatwo załapać się na stypendium naukowe ( z ocen niestety bardzo trudno)
Jak chcesz chodzić na koła to raczej nie od 1 roku tylko od 2 lub 3, żeby cokolwiek ogarniać. Nikt Cię za rączkę nie będzie prowadził.

Ad.2 Na zajęciach klinicznych jesteśmy podzieleni po 6 osób, czasami zajęcia rozpoczynają się seminarium więc jest to większa grupa osób, po którym idzie się do swojego asystenta gdzie odbywają się już właściwe zajęcia.

Ad. 3 Biochemia na umb jest jednym z łatwiejszych przedmiotów jeżeli chodzi o ćwiczenia, przedmiot odbywa się w dwóch semestrach. Jest podzielony na działy po którym jest kolokwium, zaliczenie wszystkich dopuszcza Cię do egzaminu, Pierwsze dwa lata są całkiem przyjemne, nie trzeba przeważnie wstawać na 8, no chyba że kogoś bardzo ciągnie na wykłady , Jak się systematycznie będziesz uczyć to raczej wszystko zaliczysz.

Ad.4 Ja wynajmuje kawalerkę więc trochę drożej wychodzi, ale w akademiku pokój dwuosobowy kosztuje w granicach 350-400 zl, jedynka to wydatek ~550zł


Jeżeli chodzi o poziom nauki to umb w ostatnich latach lokuje się w pierwszej 3 lub 4 w zdawalności leku, ale tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie jak się będziesz uczyć podczas studiów.
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

Re: WUM vs UMB

Post autor: migelo »

Czy mógłbyś coś powiedzies O klinikach? Jak traktowani są studenci, czy można sie dużo nauczyć czy raczej wszyscy narzekają na to? I osobiście, czy zalujesz wyboru uczelni czy jstes zadowolony?

Awatar użytkownika
Kontur
Posty: 26
Rejestracja: 3 maja 2012, o 17:35

Re: WUM vs UMB

Post autor: Kontur »

migelo pisze:Czy mógłbyś coś powiedzies O klinikach? Jak traktowani są studenci, czy można sie dużo nauczyć czy raczej wszyscy narzekają na to? I osobiście, czy zalujesz wyboru uczelni czy jstes zadowolony?


Zajęcia kliniczne odbywają w tzw blokach np. przez trzy tygodnie chodzimy tylko na chirurgie od 8 do 12, pod koniec bloku(czyli po tych 3 tyg) odbywa się zaliczenie. Wykłady odbywają się przeważnie w godzinach popołudniowych gdzie jest sprawdzana obecność ale osoba zaradna nie ma problemu z tym, my umawialiśmy się tak, że jedna osoba chodzi na dany wykład i wpisuje wszystkich. W kolejnym tygodniu rozpoczyna się inny blok który znowu kończy się zaliczeniem itd. Ale ten system obowiązuje dopiero od 3 roku. Raczej nikt nie narzeka na asystentów, przeważnie chcą czegoś nauczyć ale też oczekują zaangażowania od studentów i przygotowania do zajęć. Jeżeli miałbym wybierać od nowa uczelnię wybrałbym jeszcze raz umb, zdarzają się pewnie problemy ale wszystko jest do przejścia.


Jak wcześniej pisałem typowy dzień bloku rozpoczyna się seminarium po którym odbywają się właściwe zajęcia na których zbieramy wywiad, przeważnie po 2 osoby, po zreferowaniu wywiadu rozmawiamy na temat pacjenta, oglądamy wyniki badań, proponujemy jakie zlecić badania aby potwierdzić rozpoznanie itd, gdy są to zajęcia z chirurgii to chodzimy na operacje gdzie zawsze jedna osoba może iść do asysty, na innych zajęciach wykonujemy różne badania na sobie.  
annusza
Posty: 481
Rejestracja: 17 mar 2012, o 10:29

Re: WUM vs UMB

Post autor: annusza »

Nie wiem czy już zdecydowałeś, ale miałam ten sam dylemat, ale z innych względów. Złożyłam najpierw papiery na WUM, ale zrezygnowałam i wybrałam Białystok. Generalnie nie żałuję i uczelni nie mogę nic zarzucić. Jeśli masz jakieś pytania to pisz
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 48 gości