Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
paroleparole
Posty: 6
Rejestracja: 10 paź 2009, o 17:35

Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: paroleparole »

Muszę przedstawić wykres, taki jak na str 52 w Biologii rozszerzonej kl 2 (Operon)
tylko ma on przedstawiać MEJOZE, chodzi o wykres B:|
nie wiem jak się za to zabrać, proszę o pomoc:D

Proszę tytułować nowe wątki zgodnie z ich treścią! JakubikF
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: Jakusz »

Wykres przedstawia cztery fazy życia komórki. Fazę G1, S, G2 (wszystkie trzy to interfaza) i mitozę (podział). Wykres odzwierciedla ilość cząsteczek DNA i chromosomów od czasu. W fazie G1 diploidalnego organizmu mamy 2n chromosomów i 2c cząsteczek DNA. W fazie S następuje podwojenie materiału genetycznego bez podwojenia ilości chromosomów. W fazie G2 układ ten nie zmienia się. W fazie M (mitoza) następuje podział komórki z zachowaniem podwójnego garnituru chromosomów, ale ilość cząsteczek DNA z 4c spada do 2c na każdą nowo powstałą komórkę (z jednej komórki 4c powstają dwie 2c) i cykl się zamyka.

Teraz przeanalizuj co dzieje się w mejozie. Podpowiem Ci, że komórka rośnie i rozwija się (jeśli chodzi o kwestie materiału genetyczne) w sposób identyczny jak komórka przechodząca mitozę. Różnica tkwi w tym jak rozdzielone są chromosomy i materiał genetyczny. Z jednej komórki diploidalnej powstają 4 komórki haploidalne. Teraz to sobie jakoś przetraw i nanieś na wykres.

Podpowiedź do podpowiedzi: pamiętaj, że obowiązują tutaj odwieczne prawa matematyki - dzielenie oraz mnożenie. Jeśli czegoś jest 4 to wynikiem dzielenia na 2 bądź 4 nie może być 6 albo 8 (tj. 4/4=1 4/2=2 itd. )
paroleparole
Posty: 6
Rejestracja: 10 paź 2009, o 17:35

ilość Dna i garnitur chromosonowy

Post autor: paroleparole »

czy ktoś mógłby napisać mi po kolei , jaki w każdej fazie w mejozie i w mitozie jest garnitur chromosonowy, liczba chromatyd, ilosc Dna itp itd
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: malgosi35 »

dla komórki 2n=4 (dwie pary chromosomów homologicznych)

mejozachromosomy.pary chr.cz.DNA.chromatydy
profazaI4.288
metafazaI4.288
anafazaI4.288
telofazaI2.044
ProfazaII2.044
metafazaII.2.044
anafazaII.2.044
telofazaII.2.022
mitoza
profaza.4.288
metafaza 4.288
anafaza4288
telofaza4244
interfaza.4244
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: malgosi35 »

Mam nadzieję że się gdzieś nie pomyliłam
Michelle
Posty: 43
Rejestracja: 13 paź 2008, o 20:45

Re: Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: Michelle »

W anafazie mitozy jest 8 cząsteczek dna dlatego, ze bierzemy wciaz pod uwage cala kom, a nie te grupy chromosomów potomnych zebrane w biegunach? bo te potomne mają już o połowę mnie no i to by się zgadzało z telofazą, gdzie mamy juz dwie komórki i połowe mniej mat.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: malgosi35 »

W anafazie komórka już się podzieliła i ma połowę?
Michelle
Posty: 43
Rejestracja: 13 paź 2008, o 20:45

Re: Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: Michelle »

No chodzi mi o to, że podział jądra już nastąpił i że w biegunach mamy po 4 cz dna, a w komórce (któa się jeszcze nie podziliła, tylko czeka do telofazy) jest ogólem nadal 8. Od rzeczy mówię?
Awatar użytkownika
paulindaxd
Posty: 170
Rejestracja: 18 paź 2009, o 17:36

Re: Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: paulindaxd »

wracajac jeszcze do tego wykresu moglby mi ktos objasnic czemu podczas fazy s nie dochodzi do zwiekszenia liczby n? / w jaki sposob podwojona zostaje liczba czasteczek dna ( do 4c) skoro liczba chromosomow nei ulega zmianie(stale wynosi 2n) czyli ze przed faza s jak i po niej chromosom zbudowany jest z 2 chromatyd ( jesli w ogole mozna mowic o wystepowaniu w inrefazie postaci skondensowanej) przeciez podczas mitozy dochodzi do podzialu tak jakby na pol wiec czemu 2n nie redukuje sie do n? wiem ze to nei mozliwe dla komorek somatycznych no ale co mi tu nei gra d prosze o szybka odpowiedz bo matura za miesiac a to dla mnie odwieczny problem
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: Jakusz »

Jeśli rozważamy pojedynczy chromosom to 4c to dwie podwójne nici połączone centromerem. 2c to jedna podwójna nić DNA. Liczba chromosomów się nie zmienia, a zmienia się zawartość materiału genetycznego w poszczególnych chromosomach (nie ważne w tym momencie, czy sparowanych czy nie), dlatego przed mejozą w G2 mamy 2n i 4c.

Zobrazować można by to bliźniakami. Powiedzmy, że są sobie bliźniacy (chromosomy homologiczne): w fazie G1 jest dwóch ludzi, każdy z nich ma dwie ręce, dwie nogi i głowę. W G2 dalej byłoby to dwóch braci bliźniaków, ale mieliby już podwojone wszystkie członki tj.: jeden bliźniak miałby dwie głowy, 4 ręce i 4 nogi. Potem mamy podział, rach ciach, i mamy już czterech bliźniaków, którzy znowu mają fizjologiczną ilość członków (głowa, 2 rece, 2 nogi).
Awatar użytkownika
paulindaxd
Posty: 170
Rejestracja: 18 paź 2009, o 17:36

Re: Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: paulindaxd »

dziekuję ] teoria blizniakow dala mi do myslenia
kamil360
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2014, o 22:01

Re: Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: kamil360 »

Małgosiu, dla czego podałaś liczbę cząsteczek DNA? Bo gubię się, porównując Twoją odpowiedź z odpowiedzią Jakusza"?

Wg mnie w telofazie i interfazie przed S komórka ma 2n i 2c, po S - 2n i 2c.

Więc ile c będzie mieć każdy chromosom w komórce 2n=4 przed i po S?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Wykres ilości cząsteczek DNA i chromosomów w mejozie.

Post autor: AnnaWP »

Jeżeli ma 2n 2C to po S będzie 2n 4C.
W telofazie komórka potomna ma już 2n 2C - w telofazie traktujemy już powstałe jądra osobno.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości