wykrywanie kationów - analiza jakościowa

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
league
Posty: 51
Rejestracja: 6 lip 2009, o 14:15

wykrywanie kationów - analiza jakościowa

Post autor: league »

II grupa kationów

Mam takie pytanie - mając w probówce tylko kationy II grupy (bez Pb2+) o czym może świadczyc pojawienie się białego osadu na dnie ? Możliwe że już na starcie wytrąca się osad Bi3+, mimo iż w dalszej części analizy gdy zakładam już tylko obecnosc w probówce jonów Bi3+ i Cu2+ i dodaję stężonego amoniaku, biały osad Bi(OH)3 nie wytrąca się - jak zakładają podręczniki ?
I jeszcze jeden problem - gdy oddzielę już roztwór podgrupy B od osadu siarczków podgrupy A, to jest ważne jak stężonego HNO3 dodam do tego osadu ? Jeden podręcznik twierdzi że powinien to byc stężony, a drugi że 3M, ponieważ przy dużych ilościach gorącego HNO3 siarczek rtęciowy może się rozpuścic . Jeśli dodałam stężonego kwasu, nie wytrącenie się ciemnego osadu w takim razie może świadczyc o braku jonu Hg2+ lub poprostu rozpuszczeniu tego siarczku. Czy w takim przypadku jest jeszcze jakaś możliwosc wykrycia jonu Hg2+ (jeśli jest) bez powtarzania od początku całej analizy ?
Proszę o pomoc
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: wykrywanie kationów - analiza jakościowa

Post autor: Batha »

Czy w takim przypadku jest jeszcze jakaś możliwosc wykrycia jonu Hg2+ (jeśli jest) bez powtarzania od początku całej analizy ?

możesz nanieść na blaszkę miedzianą kroplę badanego roztworu- srebrny nalot świadczy o obecności rtęci. Albo zanurz drucik miedziany w r-rze (ale nie w całej próbce, odlej wcześniej trochę do probówki)
o czym może świadczyc pojawienie się białego osadu na dnie ?
ale tak sam z siebie się pojawił? jeśli był trzymany na powietrzu, może to być węglan.
Możliwe że już na starcie wytrąca się osad Bi3+

no dobrze, ale z czym? czysty węglan odpada, jak już to będzie tlenosól bizmutu (III).
dodaję stężonego amoniaku, biały osad Bi(OH)3 nie wytrąca się - jak zakładają podręczniki ?
nie ma takiej mgiełki? To nie będzie krystaliczny osad, jak w przypadku BaSO4, tylko taka zawiesinka.
jeszcze jeden problem - gdy oddzielę już roztwór podgrupy B od osadu siarczków podgrupy A, to jest ważne jak stężonego HNO3 dodam do tego osadu ?
ja dodawałam 2M, ale przy stężonym efekt powinien być ten sam.
na HgS nie ma to wpływu (który roztwarza się w wodzie królewskiej).
Jeśli dodałam stężonego kwasu, nie wytrącenie się ciemnego osadu w takim razie może świadczyc o braku jonu Hg2+ lub poprostu rozpuszczeniu tego siarczku.

jakiego kwasu? HNO3? To na pewno nie będzie mieć wpływu na wytrącanie się siarczku
Awatar użytkownika
league
Posty: 51
Rejestracja: 6 lip 2009, o 14:15

Re: wykrywanie kationów - analiza jakościowa

Post autor: league »

analiza którą dostałam na początku była błękitna i miała na dnie biały osad, więc domyślnie wytrącił się sam z siebie.
co do etapu po dodaniu amoniaku, stwierdzam że napewno nie ma osadu Bi(OH)2, ale mgiełkę jak mówisz trudno stwierdzic ponieważ roztworu jest dosc mało i całosc jest niebieska. Myśle że w tym miejscu poprostu sprawdzę to którąs z reakcji charakterystycznych dla bizmutu.
tak, dodałam stężonego HNO3 do siarczków, tylko właśnie zastanawia mnie ta uwaga w podręczniku, że zbyt duża ilośc, może rozpuścic osad HgS.

Dzięki za odpowiedz
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: wykrywanie kationów - analiza jakościowa

Post autor: Batha »

co do etapu po dodaniu amoniaku, stwierdzam że napewno nie ma osadu Bi(OH)2, ale mgiełkę jak mówisz trudno stwierdzic ponieważ roztworu jest dosc mało i całosc jest niebieska
też miałam takie coś i mgiełkę dostrzegłam. Spróbuj to przesączyć i zobaczyć, czy coś zostanie na sączku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości