wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
grs
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2012, o 11:00

wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Post autor: grs »

Witam wszystkich,

potrzebuję dokładne wymiary przysłon szczelinowych dla polskiego (stare PZO) kontrastu fazowego zmiennego i ujemnego (obiektywy 20,40 i 100). W szczególności potrzebuję promienie okręgów tworzących szczeliny z możliwie dużą dokładnością. Byłbym bardzo wdzięczny za informacje. W ostateczności gdyby ktoś zrobił choć zdjęcie wszystkich przysłon w dużej rozdzielczości i np. linijki na jednej fotografii to też by mnie urządzało. Po prostu muszę odtworzyć te przysłony na drukarce i przezroczystej folii. A może ktoś ma do sprzedania same przysłony?

Z góry dziękuję
Grzegorz
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Post autor: Pickul »

Wystarczy kondensor K3Ph, mam taki, ale pomiary mogę zrobić dopiero w przyszłym tygodniu /remont w domu/. Może ktoś szybciej odezwie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Post autor: planapo »

Pickul daj znac o tych wymiarach jak juz bedziesz mogl, bo sprawa zrobienia KF domowymi sposobami zaczyna mnie frapowac. teoretycznie powinno dac sie to zrobic i chyba niedlugo zahacze o drukarnie.

bardzo prowizorycznie, na oko a wiec skrajnie niedokladnie sie pobawilem i wyszlo cos takiego - ni to oswietlenie skosne, ni to COL, ni to rheinberg. KF tez przeciez nie, ale pewne cechy KF jednak ma. obraz jednak bardzo malo kontrastowy i zamglony.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Post autor: Pickul »

Opiszę wszystko dokładnie w przyszłym tygodniu
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Post autor: sebba28 »

planapo, w jaki sposob experymentowales z tym KF?
Tez troche sie bawilem i efekty byly rozne do prawdziwego KF jeszcze daleko.Ale wizualnie wygladalo dosc fajnie gorzej z foto.

Zdjecia robione starym kompaktem Kodak (najgorszym z najgorszych) dwa ostatnie Nikon d80.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Post autor: planapo »

w zasadzie normalnie, przynajmniej teoretycznie - dalem filtr pod kondensor i drugi filtr za obiektyw, z przyslonami zrobionymi bardzo niedokladnie i na oko z czarnej folii. dzisiaj moze sobie cos zdrukuje i pokombiniuje jeszcze zanim Pickul poda wymiary. ciekawi mnie tylko to czy czarne koleczko ktore jest w obiektywie fizycznie pasuje dokladnie do tego co jest w kondensorze, czy moze jest to dopasowanie ktore odbywa sie optycznie.

dodatkowym problemem moze byc czesciowa przepuszczalnosc swiatla elementow maskujacych i precyzja ich wykonania jak czytam i patrze na to:

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com/articles/phasecontrast/phaseconfiguration.html
to niestety watpie w szanse na w miare niezle wykonanie KF domowymi sposobami. ale pobawic sie mozna, a nuz sie cos ciakwego odkryje (:
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Post autor: sebba28 »

Ja probowalem w ten sposob:

Kod: Zaznacz cały

micromagus.net/microscopes/diyphase.html 
ale marnie mi to szlo poza tym trudno mi bylo umiescic przeslone za obiektywem jak najblizej soczewki,sprzydal by sie sam obiekty Ph i reszte mozna dorobic.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Post autor: planapo »

zapomnialem ze te w obiektywie sa nadymiane, w sumie jest to do zrobienia. ale chyba zostane przy wydruku. niezla stronka, dzieki. tez bede kombinowac

obiektywy PZO sa rozkrecalne tak ze mozna sprobowac umiescic filtr tuz za soczewka.
grs
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2012, o 11:00

Re: wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Post autor: grs »

Właśnie K3Ph mi brak, natomiast obiektywy fazowe mam stąd prośba o parametry przysłon. Sądzę, że da się to wykonać chałupniczo na laserowej drukarce. Zatem czekam na pomiary i pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Post autor: planapo »

majac obiektywy spokojnie dasz rade to zrobic.

drukowane filtry nie pomogly, efekt taki sam albo gorszy (mimo rozkrecenia obiektywu i umieszczenia filtra znacznie blizej soczewki), bede czekac na wymiary i moze do tego tematu wroce.
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: wymiary przysłon do KFZ i KFA (PZO)

Post autor: kris_m »

W zasadzie jest możliwe samodzielne wykonanie kontrastu fazowego ujemnego po rozkręceniu obiektywu, nadymienie odpowiedniej soczewki nad płomieniem świecy. Kłopotliwe może byc uzyskanie kształtu idealnego pierścienia z sadzy, łatwiej wykonać coś na kształt wypełnionego okręgu lub półksiężyca uzyskując przy tym przeróżne efekty.
Ja swego czasu robiłem takie próby ze starymi achromatami 40 i 100x, nadymiając w ten sposób soczewki by trochę mniej niż połowa apertury była pokryta wartwą sadzy. Po dopasowaniu prostej przesłony pod kondensorem mozna było uzyskać obraz będacy połączeniem kontrastu fazowego ujemnego i DIC (właśnie ze względu na ten kształt). Gdzieś mam pare zdjęć wykonanych tym sposobem, postaram się znaleźć i zamieścić.
Wg linka podanego przez sebba28, to było coś w stylu przedstawionego tam DIY Phase contrast
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość