Wysoko-rozdzielczy model 3D mózgu mrówki

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
Morfeo
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2015, o 10:01

Wysoko-rozdzielczy model 3D mózgu mrówki

Post autor: Morfeo »

Przepraszam jeżeli zły dział

Mam pewne pytanie. Czy w współczesnym, nowoczesnym laboratorium można wykonać wysoko-rozdzielczy model 3D mózgu mrówki?

Model ten miałby składać się z warstw (przekrojów 2D), które byłyby utrwalone za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego. Warstwy byłyby uzyskane dzięki pocięciu mózgu na ultramikrotomie.

Czy możliwe byłoby uzyskanie modelu z precyzją 50 nm?

Oszacowałem, że potrzebna byłaby olbrzymia ilość miejsca na dyskach twardych (nawet ponad 1 PB) ale to powinno dać się zrobić.

Jakiego sprzętu potrzebuję do tego aby to wykonać? Ultramikrotomu, mikroskopu elektronowego i coś więcej?

Moje największe obawy budzą dwie rzeczy:
1) Mikroskop chyba sam w sobie może obserwować i fotografować tylko niewielkie wycinki badanej próbki (w tym przypadku mózgu mrówki). Istnieje jakiś sprzęt na bazie mikroskopu, który pozwala zbudować pełną grafikę próbki? Coś w stylu skanera".
2) Proces ten mógłby być dość długi. Co z samoczynnym rozkładem próbek?
3) Zakładając, że chciałbym uzyskać precyzję ok. 50 nm we wszystkich wymiarach, to też z taką precyzją musiałby działać ultramikrotom (to akurat chyba wykonalne) to jedna warstwa miałaby 50 nm. Problem jednak polega na tym, że tych warstw byłoby bardzo dużo. Nie wyobrażam sobie aby ktoś ręcznie ciął próbki i później je analizował na mikroskopie. Proces ten musiałby być w pełni zautomatyzowany. Czy aktualnie w nowoczesnym laboratorium można coś takiego wykonać?
Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sty 2013, o 08:48

Re: Wysoko-rozdzielczy model 3D mózgu mrówki

Post autor: Prometeusz »

Hej. odpowiedzi nie udzielę, ale muszę zadać to pytanie: PO CO?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości