wzory elektronowe - male pytanie

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

wzory elektronowe - male pytanie

Post autor: Rosaline »

Witam.
Właśnie przygotowuję się do sprawdzianu z chemii i mam jedno małe pytanie dot. wiązań - kiedy wzór ma być zgięty", a kiedy rozpisany w jednej linii? Jest na to jakaś reguła? Np. H2O, dlaczego nie można zapisać w postaci ciągłej?
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: wzory elektronowe - male pytanie

Post autor: Rosaline »

Chodzi mi o to, dlaczego pierwszy wzór na obrazku poniżej, jest nieprawidłowy, a drugi - owszem.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: wzory elektronowe - male pytanie

Post autor: zoo_ »

Taki zapis: H-O-H nie odwzorowuje rzeczywistości, czyli tego, jak cząsteczka naprawdę wygląda.
Spójrz tutaj:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Water-3D-balls.png&filetimestamp=20070425083824
To jest model cząsteczki wody. Widać, że atomy wodoru nie są równolegle z atomem tlenu, lecz pod pewnym kątem.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:H2O_2D_labelled.svg&filetimestamp=20090928133532
W której jesteś klasie? czy z rozszerzoną chemią? uczyliście się hybrydyzacji?
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: wzory elektronowe - male pytanie

Post autor: Rosaline »

Jestem w pierwszej klasie LO o profilu z rozszerzoną chemią.
Hybrydyzacji się uczyliśmy, ale tak po łebkach", bo nas nauczycielka zupełnie olała, więc wiem o tym zagadnieniu niewiele (jedynie teoria z podręcznika).

Ogólnie umiem rysować wzory elektronowe, wiem, o co w nich chodzi, ale mam problemy z kształtem (jak w H2O), bo nigdy nie wiem, kiedy mam rysować liniowo, a kiedy zginać".
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: wzory elektronowe - male pytanie

Post autor: zoo_ »

Rosaline pisze: bo nigdy nie wiem, kiedy mam rysować liniowo, a kiedy zginać".
No to wszystko zależy od rodzaju hybrydyzacji. Weź podręcznik i poczytaj. Dodatkowo cząsteczka wody należy do nietypowych, bo ma wolne pary elektronowe na tlenie, które również mają wpływ na kształt -

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Budowa_k%C4%85towa
z czego jest ten sprawdzian?
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: wzory elektronowe - male pytanie

Post autor: Rosaline »

Wiązania chemiczne. Bazuję tylko na podręczniku, bo tematy mamy porozrzucane albo w ogóle niezrealizowane, ostatnia chemia była z 6 tyg. temu, dlatego siedzę nad tym już parę ładnych godzin.

I mam jeszcze jedno pytanie, może banalne, ale cóż:
chodzi mi o te kreseczki obok tlenu - kiedy one muszą być ukośne? Można je zawsze robić proste jak tutaj?
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: wzory elektronowe - male pytanie

Post autor: zoo_ »

Rosaline pisze: ostatnia chemia była z 6 tyg. temu
no to kiepsko : p

Przeczytaj spokojnie temat ze zrozumieniem. Na wyliczenie hybrydyzacji jest jeden prosty wzór (w sumie to są dwa, zalezy który będzie Ci wygodniej). A potem zrób parę przykładów i załapiesz

Rosaline pisze: I mam jeszcze jedno pytanie, może banalne, ale cóż:
chodzi mi o te kreseczki obok tlenu - kiedy one muszą być ukośne? Można je zawsze robić proste jak tutaj?
Nie mam pojęcia, czy można. Ja zawsze robię tak, żeby te wiązania z siarką nie zachodziły na wolne pary elektronowe (czyli kreseczki), a więc ukośnie. Nawet tak estetyczniej po prostu jest

Po prawo przy tlenie o jedną kreseczkę za dużo jest, ale pewnie wiesz, bo po lewo jest ok : )
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: wzory elektronowe - male pytanie

Post autor: Rosaline »

Po prawo przy tlenie o jedną kreseczkę za dużo jest, ale pewnie wiesz, bo po lewo jest ok : )
no faktycznie, zagalopowałam się

Bardzo dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości