Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Jakusz »

Nie można było, bo dziedziczenie i ujawnianie konkretnej cechy jest specyficzne dla niej. Jedne geny są kumulatywne, inne epi- i hipostatyczne itd. Tak samo nie móglbyś zrobić krzyżowki na kolor oczu człowieka zakładając, że kolor niebieskie warunkowany jest przez allele dominujące, NAWET jesli w zdaniu nie byloby powiedziane jaki allel odpowiada za jaką barwę.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: prazm »

Małgosi35, proszę o więcej informacji o tej rodzinie z DMD to sprawdzę jak jest naprawdę. Czy rozpoznanie było tylko objawowe? Jeśli robiona była analiza DNA to gdzie/kto ją robił?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

bike

Post autor: malgosi35 »

To są cechy ilościowe w odróżnieniu od jakościowych. AA różni się fenotypowo od Aa o dawkę cechy. tu nie ma niepełnej dominacji. to są inne mechanizmy ekspresji cechy. dwie cechy nie zawsze dziedziczą się w sposób prosty: kompromisowe, kompensacyjne, monarchiczne, epistaza .
Prazm:
Niestety nić ci więcej nie powiem był program w telewizji o tej rodzinie, jakieś 2 lata temu ale namiarów nie zapamiętałam. Dziewczynki w wieku nastulat, na wózkach. Szukałam potem informacji o nich ale niestety nic nie znalazłam. Może ich tata ma translokację na Y
pozdro

[/b]

[ Dodano: Sro Lut 21, 2007 16:35 ]
Przepraszam: dwa geny nie zawsze dziedziczą się w sposób prosty
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Medycyna Lwów »

dziedzicznie kompromisowe i monarchiczne Nie spotkałem sie na cczym poleg.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

kompromisowe, monarchiczne
Jest to współdziałanie genów w tworzeniu jednej cechy jakościowej
przy kompromisowym rozszczepienie jest 9:7
przy monarchicznym : 15:1
przy kompensacyjnym 9:6:1
pod warunkiem że chodzi tylko o 2 pary genów współdziałających
pozdro
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: prazm »

Trzy dziewczynki! O translokacji na Y, ew. allelu dzikiego. Mało prawdopodobne. Mieli tylko córki? Dziwne, że nikt tego nie publikował Obstawiałbym, że to nie DMD tylko BMD.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

prazm

Post autor: malgosi35 »

być może jest to faktycznie Becker. to też niby rodzaj DMD może dlatego pomyłka w komentarzu.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Medycyna Lwów »

dizedizczenie kompromisowe (dopełniajace sie) znam a mogłabyś podać przsykałdy dizedziczenia konkretne pozostałych typów
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

monarchiczne - u tasznika pospolitego
kompensacyjne - u dyni
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: prazm »

Nie tyle rodzaj DMD co ten sam gen W DMD niebardzo chce mi się wierzyć, a przy BMD jest to zasadniczo możliwe, choć z uwagi na częstość allelu mało prawdopodobne. Zastanawiam się jak by wyglądała heterozygota DMD/BMD (ale głupi zapis ). Może to to, bo wydaje mi się, że przy samym Bekerze dziewczynki nie powinny mieć ostrych objawów, a z tego co piszesz wygląda na to, że miały. Muszą pogadać z kumplem czy znane są takie heterozygoty
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

prazm

Post autor: malgosi35 »

Jak się coś dowiedz to daj znać

[ Dodano: Sob Lut 24, 2007 14:09 ]
brrrrr. dowiesz
bleeeeeee
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2007, o 19:05

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: bleeeeeee »

Moze mi ktos pomóc z dwoma zadankami?)
1. Sekwencja aminokwasów początkowego odcinka łańcucha B(beta) normalnej hemoglobiny (HbA) jest następuąca: walina - histydya- leucyna- treonina- prolina - kwas glutaminowy - kwas glutaminowy - lizyna. W łańcuchu B-hemoglobiny C (HbC) szósty aminokwas został zmieniony na lizynę. Określ, jaki rodzaj mutacji doprowadził do powstania allelu genu kodującego HbC.
2. Podaj możliwą liczę kopii (wersji) danego genu:
a) w 1 komórce diploidalnej, b) w 1 komórce haploidalnej, c) w całym organizmie.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

zad.1
tranzycja - puryna na purynę G na A

Zad. 1

W diploidalnej - 2
w haploidalnej - 1
w organiżmie - 2. jeśli jest poliploidalny to więcej i jeśli nie zachodzą mutacje somatyczne dotyczące tego genu

[ Dodano: Sro Lut 28, 2007 23:09 ]
zad1.
Tranzycja - puryna na purynę G na A
zad 2
w diploidalnej - 2
w haploidalnej - 1
w organiźmie - jeśli jest poliploidalny to iwęcej i jeśli nie ma mutacji somatycznych dotyczących tego genu
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości