Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
atrax
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2007, o 19:31

zadanko z genetyki??

Post autor: atrax »

Katarakta oka i kruchość kości są u człowieka uwarunkowane genami dominującymi zlokalizowanymi w różnych chromosomach. Mężczyzna z kataraktą i prawidłowym szkieletem, którego ojciec miał oczy normalne poślubił kobietę (heterozygotyczną w stosunku do jednego z tych genów) o normalnych oczach lecz z kruchymi kośćmi. Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich pierwsze dziecko będzie wolne od obu dolegliwości

Proszę o sprawdzenie rozwiązania

A-katarakta
a-oczy normalne
B-kruchość kości
b-prawidłowy szkielet

AAbb x aaBB

odp: 1:16 (aabb)
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: beba »

Deszczyk11 Skoro częstość homozygot recesywnych

kk = 64%= 64/100

to częstość allelu recesywnego k stanowi pierwiastek z tego czyli 8/10 czyli 0,8 ( to nasze q ze wzoru)
więc k= 0,8 czyli ze wzoru q=0,8

Częstość allelu dominujacego K (czyli ze wzoru p) obliczasz:

p+q=1 czyli p + 0,8=1 więc p=0,2

Odp. K=0,2 k= 0,8



[ Dodano: Wto Mar 20, 2007 22:20 ]
Atrax !


Według mnie żle zapisałes genotypy rodziców:

P: kobieta aaBb x męzczyzna Aa bb ( bo on ama ojca, który nie ma katarakty)


gamety kobiety: aB , ab
gamety męzczyzny: Ab, ab

F1: AaBb, Aabb, aaBb, aabb

czyli prawdopodobieństwo 1/4 = 25%

atrax
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2007, o 19:31

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: atrax »

dzieki beba za pomoc, za pierwszym razem policzyłem jak ty, ale nie byłem tego pewien i coś i tam nie pasowało, więc zmieniłem. No ale teraz już wiem gdzie popełniłem błąd. Dzięki
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: beba »

Fajnie, cieszę się, ze Ci pomogłam
Deszczyk11
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2007, o 18:11

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Deszczyk11 »

Dziękuję
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: beba »

Deszczyk, mam nadzieję, ze rozumiesz już mechanizm obliczeń
dorka1612
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2007, o 13:50

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: dorka1612 »

czesc mam mały problem. może mógłby mi ktoś pomóc co to jest obróbka potranskrypcyjna? niestety ale nie mogę tego nigdzie znaleźć pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: badger »

dorka1612 pisze:zesc mam mały problem. może mógłby mi ktoś pomóc co to jest obróbka potranskrypcyjna? niestety ale nie mogę tego nigdzie znaleźć pomoże ktoś?
zachodzi ona w jadrze po transkrypcji a polega na wycinaniu intronow z mRNA. Wystepuje tylko u eukariontow
Deszczyk11
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2007, o 18:11

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Deszczyk11 »

Gdzie jest Beba?
toban
Posty: 7
Rejestracja: 9 paź 2006, o 16:53

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: toban »

mozecie mi rozwiazac takie 3 zadanka z genetyki.bede wdzieczny.
1.zadanie :U ludzi allel brazowych oczu dominuje na allelem warunkujacym oczy niebieskie.Niebieskooki mezczyzna poslubia kobiete o oczach brazowych ktorej matka miala oczy niebieskie.jaka czesci ich dzieci bedzie miala oczy niebieskie.

2.zadanie :Skrzyzowano homozygotyczny groch o kwiatach bialych z heterozygotycznym grochem o kwiatach czerwonych.jakie kwiaty i w jakim stosunku otrzymano.

3.zadanie :Mezczyzna o niebieskich oczach ktorego rodzice mieli oczy brazowe ma z kobieta o oczach brazowych dziecko o oczach niebieskich.Jakie sa genotypy wszystkich osob wymienionych w zadaniu.

Prosil bym rowniez o wytlumaczenie.np. w 1 nie wiem czy mezczyzna ma jest homo czy heterozygotyczny.jak to sprawdzicz gory dzieki
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Medycyna Lwów »

pierwszy lepszy podręcznik to wyjaśnia wiec nie bądź śmieszny. Albo pokaż ze cos próbowałes zrobic sam, albo nie lciz na nasza pomoc
toban
Posty: 7
Rejestracja: 9 paź 2006, o 16:53

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: toban »

tylko wlasnie mam taki podrecznik co malo opisane jest.i nie moge tego zajarzyc.tak probowalem.ale chcialem zeby ktos mi to dobrze zrobil i wytlumaczyl.sam tego nie moge zrozumiec.szkoda ze nie chcecie pomoc ale ok.myslalem ze to forum tez jest do pomocy.ale widocznie mylilem sie.nie jestem taki dobry w bioli!
Pawel_R
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2007, o 21:00

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Pawel_R »

Witam, mam takie zadanie:

Barwa piór u kur andaluzyjskich zależy od jednej pary genów dziedziczącej się według typuzea (semidominacja).

CC pióra czarne , Cc pióra niebieskie , cc pióra białe

a) jakie będą fenotypy potomstwa, jeżeli czarnego koguta skojarzymy z kurą niebieską?
b) jakie będą fenotypy potomstwa, jeżeli czarnego koguta skojarzymy z kurą białą?

Mógłby ktoś pomóc? Będę wdzięczny.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości