Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Angela

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Angela »

ale to czy genotyp babci bedzie AA czy Aa nie ma tutaj zadnego znaczenia.
Angela

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Angela »

chcialam napisac ze nie ma znaczenia, ktory genotyp wezmiemy)
kasss
Posty: 17
Rejestracja: 18 lut 2007, o 10:22

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: kasss »

Jakiego koloru iczy i jaki genotyp będzie miało dziecko rodziców(mama oczy brązowe,genotyp - AA tata oczy niebieskie,genotyp - aa)?
senninha
Posty: 102
Rejestracja: 17 lut 2007, o 14:42

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: senninha »

To jest najprostsza krzyżówka, zwłaszcza, że rodzice są homozygotami, więc potomstwo będzie jednolite. Znasz chyba podstawowe zasady krzyzowania?
kasss
Posty: 17
Rejestracja: 18 lut 2007, o 10:22

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: kasss »

czyli odpowiedź to oczy brązowe, genotyp - Aa ?
senninha
Posty: 102
Rejestracja: 17 lut 2007, o 14:42

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: senninha »

tak
toban
Posty: 7
Rejestracja: 9 paź 2006, o 16:53

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: toban »

Witam.mam takie zadanko.U grochu długa lodyga A dominuje nad krotka a.Nasiona okragle B dominuja na kanciastymi b. A straki zielone C dominuja nad zoltymi c. Jakiego typu potomstwa i w jakim stosunku ujawnia sie w pokoleniu F1 jezeli skrzyzujemy groch krotkolodygowy,heterozygotyczny pod wzgledem okraglych nasion i zielonych stronkow z grochem heterozygotycznym pod wzgledem dlugiej lodygi o nasionach kanciastych i zoltych stronkach.


wiec w pokoleniu F1 wyjdzie AaBbCc , Aabbcc , AabbCc, AaBbcc, aaBbCc , aabbcc, aabbCc , aaBbcc . a stosunek jaki bedziei do tego zadania robie tylko jedna krzyzowke takdobrze to zrobilem?jak cos to poprawcie.z gory dzieki
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: beba »

Dobrze.
Jedna krzyżówka.
Stosunek 1:1:11:1:1:1:1 bo każdy fenotyp w F1 jest inny.
Ela_39
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 19:18

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Ela_39 »

Posiadam zadania z genetyki, niestety nie mam pomysłu jak je rozwiązać. Serdecznie proszę o rozwiązanie, najlepiej krok po kroku. Z góry dziękuje.

Zadanie 1.
Niebieskooki mężczyzna ożenił się z ciemnooką kobietą której ojciec miał oczy niebieskie, a matka ciemne. Podać genotypy oraz fenotypy potomstwa.

Zadanie 2.
Ciemnooki, praworęczny mężczyzna, którego ojciec był jasnooki, leworęczny, a matką ciemnooka, praworęczna. Ma dzieci z leworęczną, jasnooką kobietą. Podać genotypy oraz fenotypy potomstwa.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: beba »

Elu! Do czego to Ci potrzebne? To sa proste zadania.


zadanie 1
A- oko ciemne
a- oko niebieskie

genotyp kobiety Aa (ma oczy ciemne, ale po ojcu allel niebieskich)
genotyp mezczyzny aa (niebieski kolor jest recesywny

zapisujemy krzyżówke:

P: Aa x aa

gamety: kobieta A oraz a, mezczyzna a

F1: Aa i aa

fenotyypy: 50% ciemne, 50% niebieskie (1:1)

[ Dodano: Nie Kwi 29, 2007 21:04 ]

zadanie 2
A- oko ciemne
a- oko niebieskie
B- praworeczność
b- leworeczność

P: aabb (kobieta) x AaBb (mezczyzna)

Gamety: ab (kobiety) oraz AB, Ab, aB, ab (mężczyzny)

F1: AaBb, Aabb, aaBb, aabb

fenotypy: ciemnooki praworeczy, ciemnooki leworeczny, jasnooki praworeczny, jasnokoi leworeczny (1:1:1:1)
Ela_39

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Ela_39 »

Dziękuje :)
Izabell

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Izabell »

Magda :P, mam 3 zadanka i niestety nie wiem jak je rozwiązać:( Prosze o pomoc
U królików umaszczenie łaciate A dominuje nad jednolitym a, a barwa czarna B nad brązowym b łaciatego brązowego królika skrzyŻowana z jednolicie czarnym , całe potomstwo było w czarnełaty. Jakie były genotypy rodziców?
Jakie genotypy otrzymano w F2 po skrzyzowaniu osobników w F1 w czarne łaty?




2.Niebiesko oki meŻczyzna oŻenił się z ciemnooką kobietą,której ojciec miał oczy niebieskie a matka ciemne. Dziecko z tego małŻeństwa ma oczy niebieskie. Jakie były genotypy wszystkich wymienionych osobników?



3. Włosy rude u człowieka są cechą recesywną. Przedstaw mozliwe genotypy rodziców z których dziecko bedzie miało włosy rude


4. Skrzyzowano kure o upierzeniu pasiastym (niejednolitym) z kogutem jednolitym przedstaw krzyŻówkę i wynik tej krzyzówki pamietając, Że B-allel na upierzenie niejednolite b-allel na uierzenie jednolite Pamiętaj Że rodzaj upierzenia u ptaków jest cechą sprzęŻoną z płcią oraz determinacja płci u ptaków jest inna niŻ u człowieka i muszki owocowej
Bufflo Soldier
Posty: 58
Rejestracja: 26 sty 2007, o 12:52

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Bufflo Soldier »

Wiem ze nie powinienem tego robic, ale mam chec dzisiaj na jakies zadanko z genetyki ]:

1: Najpier ustalmy genotyp rodzicow:
Wpierw oznaczenia: A- laciate a- jednolite B- czarne b- brazowe.


Ok, teraz przystapmy to wcale nie trudnej analizy , a mianowicie:

Laciaty brazowy krolik: AAbb Jednolity czarny krolik: aaBB.

Z takiej oto krzyzowki na sto procent wyjda nam w F1 takie same osobniki (nawet bodajze jest taka zasada ze jak krzyzujemy ze soba genotypy przeciwne czy jakos tak sie to nazywa to uzyskujemy jednolite nast. pokolenie).

Teraz genotypy F2, najprosciej mozna powiedziec: WSZYSTKIE!
Po zrobieniu tabelki i wypisaniem wszystkich mozliwych alleli powstana nam takie oto genotypy: AaBb, AABB, aabb, Aabb, AAbb, aaBB, aaBb, AABb, AaBB- nie wiem czy wypisalem wszystkie, jak zrobisz tabelke to poznajdujesz te brakujace.

2. No sluchaj to zadanie jest prostsze niz to wyzej.
Nie wiem dokladnie jak to jest, bo kolor oczu nie jest kodowany przez jedna pare alleli ale przyjmijmy najprostrza wersje- A- ciemne b- niebieskie.


P(rodzice matki):
F1(matka + ojciec):
F2(dziecko):

^uzupelniaj sama

Wpierw pewniaki, ojciec matki ma oczy niebieskie: aa matka matki (tak po polskiemu =P): Aa(AA), z takiej krzyzowki mozliwe genotypy matki to Aa i AA- obydwie wersje poprawne, niestety mamo za malo podanych inf. o pozastalych dziciach by moc to wywnioskowac. Ojciec dziecka ma oczy niebieskie- aa matka aa lub Aa czyli z takiej krzyzowki powstaje nam dziecko o oczach niebieskich- aa. Mam nadzieje ze rozumiesz, jak widzisz mamy wiele mozliwosci rozwiazania tego zadania, najlatwiej jest dawac genotypy homozygotyczne, gdyz najlatwiej jest na nich dzialac .

3. Coraz protsze te zadania, rude wlosy to cecha recesywna, wiec przypuscmy ze rr, wiec genotypy rodzicow MUSZA posiadac co najmniej jeden allel recesywny, a wiec:
a)RrxRr,
b)Rrxrr,
c)rrxrr.

4. No przyznam sie ze musialem ze przy ty mzadaniu chwilke zastanowic, ale do roboty!

Roznica miedzy przekazywaniem plci u ptakow i u ludzi polega na tym (bodajze) ze u zwierzat to samiec ma teninny chromozom X.

Oznaczenia: B- niejednolite b- jednolite 0(nie wiem jak sie w zadaniach oznacz =/)- allel plci, recesywny.

Teraz krzyzowka:

P:B0 x 00
F1: (tu tabelka) w skali 1:1 Bb do b0.

Nie jestem pewien tego zadania, ale chyba dobrze rozwiazalem, mam nadzieje ze piszac to nitk mnie nie uprzedzil :]
Prosze o ew. poprawki.
Pozdrawiam.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości