Zadania domowe z genetyki.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Bufflo Soldier
Posty: 58
Rejestracja: 26 sty 2007, o 12:52

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Bufflo Soldier »

Monik, wiesz, tez mialem z ty mrpoblem ale cos ci powiem, w zadaniu polecenia takiego miec nie bedziesz na pewno, moze za to byc pytanie aby jednego z tych potomkow skrzyzowac z jakims innymzewnetrzynym", nie da sie naraz skrzyzowac ze soba 4 stworzenia. Wynik jaki podalas (4 genotypy) wychodzi zazwyczaj na F2 i na tym koniec, moze byc F3, ale jak juz mowilem bedzie to skrzyzowanie jednego z tych czterech z jeszcze jednym odrebnym (ew. z rodziny ale csss, niektorzy nie lubia jak sie o tym mowi ).
To tyle mam nadzieje ze wiesz o co mi mniej wiecej chodzi.
PS: Izabell nie ma za co, mam nadzieje ze staralas sie zrozumiec to co napisalem (wiem trudno ) a nie tepo przepisywalas? Bo z przepisywania NIGDY sie nie nauczysz
monik

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: monik »

Bufflo Soldier dziękuje bardzo) myślałam, Że to jest jakaś reguła jak to krzyŻować i tak się głowiłam ale znalazłam to forum i wolałam się spytać specjalistów, więc jeszcze raz dzięki bardzo)
gosc.. plz help

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: gosc.. plz help »

witam
mam nadzieje ze ktos bedzie mogl mi wyjasnic co i dlaczego boWY sie tutaj znacie-)
otoz chodzi mi o takie dosc latwe zadanie
podczas gdy praworecznosc dominuje nad leworecznoscia i brozowe oczy nad neibieskimi
to dajmy na to A - to prawo , a - lewo B- brazowe , i b- niebieskie
facet jest prawo reczny i brozowo oki wiec jaki ma genotyp ?

ma AaBb dlaczego .?
w zadaniu nie ma wzmianki o rodzicach rodzicow-) wiec nie wiem skad to sie wzielo
ja predzej napisalbym AABB nie ma w zadaniu rowniez wziamnki o tym czy jest heterozygotyczne czy homo
moze sie wyglupilem z tym pytaniem :D ale prosze o odpowiedz
najlepiej jak najszybciej
jutro TEST.-) a to jedno z podstawowych pytan na neigo :P
Bufflo Soldier
Posty: 58
Rejestracja: 26 sty 2007, o 12:52

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Bufflo Soldier »

Mysle, ze jesli bedzie na tescie podane takie pytanie, podajesz wszelkie mozliwe genotypy, czyli tak jak podalas AABB oraz AaBb, niespotkalem sie z taim pytaniem, gdyz zazwyczaj rodzice sa podani (chociazby jeden), lub napisane jest czy ojciec to hetero lub homozygota.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Medycyna Lwów »

jak nie daja mto sie rozpatruje zazwyczaj trudniejsze rozwiązanie z heterozygotą.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

dla Izabeli - zadanie z poniedziałku

Post autor: malgosi35 »

U ptaków płeć jest determinowana wg typu Abraxas
Płeć żeńska ma XY a męska XX
U niektórych ptaków brak jest chromosomu Y (typ Fumea) ale dziedziczenie ma ten sam mechanizm
pasiasta kura* jednolity kogut
XBY .* .XbXb lub .XB0.*XbXb
F1
Xb (gameta koguta)
XBXBXb .- pasiasty kogut
Y lub0.XbY (XB0) - jednolita kura
gam.kury

Ten mechanizm dziedziczenia nazywany jest często dziedziczeniem na krzyż
bo kura przekazuje cechy synom a kogut córkom
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Medycyna Lwów »

malgosi35 pisze:U niektórych ptaków brak jest chromosomu Y (typ Fumea)
Fumea to chyba raczej rodzaj motyli, a nie ptaków.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

To chodzi o nazwę typu determinacji płci - typ Fumea-występuje u niektórych ptaków i motyli z rodziaju Fumea
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Medycyna Lwów »

pierwsze słysze, ale nie ci bedzie
Bufflo Soldier
Posty: 58
Rejestracja: 26 sty 2007, o 12:52

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: Bufflo Soldier »

Malgosi, czyli tamto moje zadanie z kurami i kogutami jest dobrze rozwiazane czy zle? Z tego co widze zastosowalem ta sama metode co ty, czyli kura XY kogut XX.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: malgosi35 »

cyt. samiec ma teninny chromozom X.

Oznaczenia: B- niejednolite b- jednolite 0(nie wiem jak sie w zadaniach oznacz =/)- allel plci, recesywny.

Teraz krzyzowka:

P:B0 x 00
F1: (tu tabelka) w skali 1:1 Bb do b0.


Przypuszczam ,że B0 to XBY a 00 to XbXb (to cechy sprzężone więc B i b powinny być z indeksem górnym)
Zadanie jest rozwiązane intuicyjnie poprawnie, ja tylko zastosowałam inne oznaczenie i chciałam wyjaśnić mechanizm tego dziedziczenia. Powszechnie uważa się że Y jest chromosomem pustym a cechy sprzężone z płcią są na X. Samiec nie ma innego chromosomu X tylko ma poprostu dwa X, a samica ma X i Y lub nie ma Y (X0)
Pozdrawiam
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Zadania domowe z genetyki.

Post autor: beba »

W ramach wyjasnienia typu FUMEA, który został uzyty wcześniej:

Typy dziedziczenia płci:

Heterosomy samca i samicy- Przykłady- NAZWA

XY, XX- Ssaki, drosophila, rośliny jednopienne- LYGEUS
XO, XX- Pluskwiaki- PROTENOR
XX, XY- Ptaki, gady, płazy- ABRAXAS
XX, XO- Niektóre motyle- FUMEA
go¶æ

Re: zadanie z genetyki którego nie umię rozwiĄzać:(

Post autor: go¶æ »

Mawr pisze:
monika pisze:jeśli rodzice mają oczy niebieskie to czy dziecko moŻe mieć oczy ciemne? prosze odpiszcie -to dla mnie naprawde waŻne :(
Jezeli ktos ma niebieskie oczy oznacza to ze jago genotyp podwzgledem tego genu wygląda tak: aa
Jezeli oboje rodziców mają getotypy: aa to w zaden sposób ne moze z tego wyjsc dziecko z ciemnymi oczami.
(chyba ze biezemy pod uwage niewłasciwego ojca. :-P )
rodzice niebieskoocy mogą mieć dziecko z ciemnymi oczami gdyŻ kolor oczu warunkuje kilka genów a nie jeden (jak w krzyŻówkach szkolnych)
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości