ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
gercio

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: gercio »

AnnaW_UO pisze:
gerazol pisze:
Messjaszz pisze:8. O czym mowa: jest to parzysty cylindryczny twór zb z mikrorureczek o char. układzie odgrywa istotną rolę w tworzeniu wrzeciona podziałowego
Centrosom.
Sprostuję - centriola.
Centrosom to wydzielony obszar, w którym znajdują się centriole. Głównym składnikiem aktywnym w centrosomie jest gamma tubulina.
Nie zgadam się, moim zdaniem fragment który pogrubiłem świadczy o tym, że to censtrosom. Centrosom to dwie prostopadle ułożone do siebie centriole.
AnnaW_UO pisze:
gerazol pisze:
Messjaszz pisze:10. porównaj fazy mejozy metafaza I oraz metafaza II z szczególnym uwzględnieniem chromosomów.
W metafazie I biwalenty ułożone są w płaszczyźnie równikowej, natomiast w metafazie II są to chromosomy.
A dokładniej w metafazie II w płaszczyźnie równikowej znajdują się centromery, a w metafazie I - chiazmy.
Znowu muszę się nie zgodzić. Centromer to przewężenie chromosomu do którego przyłącza się wrzeciono kariokinetyczne, więc nie można powiedzieć, że to on leży w płaszczyźnie równikowej, bo w płaszczyźnie leży chromosom, a centromer to tylko część tego chromosomu.
Chiazma z kolei to miejsce połączenia par chromatyd siostrzanych, więc w płaszczyźnie nie leżą tylko one, lecz całe biwalenty.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: Padre Morf »

Centrosom to dwie prostopadle ułożone do siebie centriole.

"Najważniejszym centrum nukleacji mikrotubul jest centrosom zbudowany z niewielkiej amorficznej, sferycznej macierzy zawierającej zwykle parę centrioli"

Podaję za seminariami z cytofizjologii Kawiaka.
Wychodzi na to, że jednak Anna ma racje.
Messjaszz
Posty: 64
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 17:17

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: Messjaszz »

Nie zgadam się, moim zdaniem fragment który pogrubiłem świadczy o tym, że to censtrosom. Centrosom to dwie prostopadle ułożone do siebie centriole.
W kluczu odpowiedzi mam że to jednak centriola
W metafazie I biwalenty ułożone są w płaszczyźnie równikowej, natomiast w metafazie II są to chromosomy.
Tutaj jest wszystko ok, w odp mam dodane że w M2 POJEDYNCZE chromosomy
Awatar użytkownika
miilaa123
Posty: 56
Rejestracja: 12 sty 2011, o 18:04

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: miilaa123 »

Czym różnią się rośliny C3 od roślin C4?
stranger123
Posty: 2
Rejestracja: 6 lut 2011, o 13:54

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: stranger123 »

miilaa123 pisze:Czym różnią się rośliny C3 od roślin C4?
Różnią się źródłem CO2: w przypadku roślin C4 jest dekarboksylacja jabłczanu, a nie bezpośrednio CO2 z powietrza
Awatar użytkownika
maninblack
Posty: 415
Rejestracja: 2 maja 2010, o 11:15

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: maninblack »

stranger123 pisze:
miilaa123 pisze:Czym różnią się rośliny C3 od roślin C4?
Różnią się źródłem CO2: w przypadku roślin C4 jest dekarboksylacja jabłczanu, a nie bezpośrednio CO2 z powietrza
Myślę, że lepszą odpowiedzią będzie: różnią się pierwotnym akceptorem CO2, w przypadku roślin typu C3 jest to rybulozodifosforan natomiast u roślin typu C4 jest to fosfoenolopirogronian.

Pytanie:
Niżej podano struktury komórkowe biorące udział w (egzocytozie) wydzielaniu substancji poza komórkę:
-ciałka Golgiego
-cysterny Golgiego
-retikulum gładkie
-pęcherzyki sekrecyjne migrujące
-drobne pęcherzyki peryferyczne
-plazmolemma

Wybierz i zestaw w prawidłowej kolejności struktury biorące udział w wydzielaniu substancji wytworzonych w ziarnistej części siateczki śródplazmatycznej.
Awatar użytkownika
Haku
Posty: 426
Rejestracja: 31 lip 2010, o 22:55

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: Haku »

Dobra nie wiem czy to będzie dobrze, ale sróbuje po zastój się zrobił.:
cysterny golgiego
drobne pęcherzyki peryferyczne
pęcherzyki sekrecyjne migrujące
plazmolemma

Poprawcie mnie jak jest źle

Pytanie :
Wymień komórki, w których występuje duża ilość
a) mitochondriów
b)rybosomów
c)siateczek śródplazmatycznych
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: paulina_47 »

Mitochondria- np. plemniki
Rybosomy- kurde, nie wiem. komórki wydzielnicze trzustki?
siateczka śródplazmatyczna- i tu też bym dała wydzielnicze trzustki

Proszę, weź to sprawdź i powiedz czy dobrze.
Awatar użytkownika
KYOKUSHIN
Posty: 32
Rejestracja: 5 lis 2010, o 21:26

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: KYOKUSHIN »

Glioksysomy opisane w komórkach roślin wyższych posiadają enzymy Beta-oksydacji (rozkładające kwasy tłuszczowe do acetylo-CoA) oraz enzymy transformujące acetylo-CoA do kwasu bursztynowego- ten zaś wykorzystywany jest do syntezy węglowodanów. Wynika z tego, że glioksysomy uczestniczą w uruchamianiu rezerw tłuszczowych i przekształcaniu ich w cukry.

Na podstawie powyższych informacji oraz własnej wiedzy wymień proces, w którym intensywnie wykorzystywane są glioksysomy.
Messjaszz
Posty: 64
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 17:17

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: Messjaszz »

Cykl glioksylanowy, zwany też cyklem glioksalowym
Awatar użytkownika
KYOKUSHIN
Posty: 32
Rejestracja: 5 lis 2010, o 21:26

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: KYOKUSHIN »

Wspaniale, że znasz ten cykl Nie jest on wymagany na maturze, dlatego brawo dla Ciebie Odpowiedź zaś jest inna, banalna wręcz Nie wybiega poza program Dam Wam jeszcze szanse No i czekam na pytania
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: Padre Morf »

Mitochondria- np. plemniki
Rybosomy- kurde, nie wiem. komórki wydzielnicze trzustki?
siateczka śródplazmatyczna- i tu też bym dała wydzielnicze trzustki

mitochondria - komorka miesnia szkieletowego
siateczka - hepatocyty

najbardziej typowe przyklady chyba
Student121
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2011, o 22:17

Re: ZADANIA MATURALNE- 1.CYTOLOGIA

Post autor: Student121 »

KYOKUSHIN pisze:Glioksysomy opisane w komórkach roślin wyższych posiadają enzymy Beta-oksydacji (rozkładające kwasy tłuszczowe do acetylo-CoA) oraz enzymy transformujące acetylo-CoA do kwasu bursztynowego- ten zaś wykorzystywany jest do syntezy węglowodanów. Wynika z tego, że glioksysomy uczestniczą w uruchamianiu rezerw tłuszczowych i przekształcaniu ich w cukry.

Na podstawie powyższych informacji oraz własnej wiedzy wymień proces, w którym intensywnie wykorzystywane są glioksysomy.

Ten proces to kiełkowanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości