Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
tom_ek
Posty: 211
Rejestracja: 3 sie 2008, o 00:21

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: tom_ek »

mówicie nudzicie się ?
Awatar użytkownika
sasanka55
Posty: 290
Rejestracja: 8 mar 2009, o 10:22

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: sasanka55 »

nelia pisze:Podaj po jednej cesze i funkcji każdej części żołądka kury (gruczołowej i mięsistej)

gruczołowa - wytwarzanie enzymów trawiennych, co za tym idzie trawienie pokarmultnie wiem, czy tutaj zawiera się zarówno cecha jak i funkcja, ale może cecha że zawiera komórki gruczołowe ?gt
mięsista - ma grubą mięśniówkę i służy do rozcierania pokarmu.
Tak, chodziło o obecność gruczołów wydzielniczych, wszystko dobrze
nelia pisze:HCl to nie enzym, a jest jakiś, który wspomaga HCl, czy tylko kwas aktywuje pepsynogen ?
Racja, moje wspaniałe czytanie ze zrozumieniem Ale nie słyszałam o żadnym enzymie, tylko HCl - też jestem ciekawa, czy jest jakiś?

[ Dodano: Sro Maj 27, 2009 17:05 ]
edzi pisze:Pytanie:
Podaj po dwie cechy lancetnika wykazujace podobienstwo do bezkregowcow i kregowcow?
Bezkręgowce:
-metameryczna budowa ciała (miomery mięśniowe,ukł. rozrodczy, nerwowy,wydalniczy, krwionośny)
-nefrydialny ukł. wydalniczy z solenocytami (przypominający protonefrydia płazińców)
Kręgowce:
-zamknięty układ krążenia
-połączony ukł. pokarmowy z oddechowym (gardziel przebita szczelinami skrzelowymi)

Pytanie:
Określ, czy heparyna i hirudyna wykazują działanie antagonistyczne i uzasadnij swoją odpowiedź.
nelia
Posty: 280
Rejestracja: 9 maja 2009, o 10:39

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: nelia »

sasanka55 pisze:też jestem ciekawa, czy jest jakiś?
wydaje mi się, że nie
sasanka55 pisze:Określ, czy heparyna i hirudyna wykazują działanie antagonistyczne i uzasadnij swoją odpowiedź.
nie, nie mają działania antagonistycznego, tylko podobne - zapobiegają krzepnięciu krwi.

Apropo hirudyny:
Przystosowanie pijawki do życia.
<nie wiem jak to napisać inaczej - do funkcji, jakie pełni?
Awatar użytkownika
sasanka55
Posty: 290
Rejestracja: 8 mar 2009, o 10:22

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: sasanka55 »

nelia pisze:Przystosowanie pijawki do życia.
1. Wykształcenie przyssawek
2. Produkcja hirudyny zapobiegającej właśnie krzepnięciu krwi żywiciela
3. Uproszczenie przewodu pokarmowego
4. Obecność woli magazynujących pobraną krew.
chyba tyle

Określ wpływ niedoboru parathormonu na poziom wapnia we krwi ssaka
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: jagodzio »

Tak, wiem - wakacje straszna rzecz Nuda i w ogóle. Ale nie chce Wam się już rzygać tym materiałem maturalnym?
Powtórzyło się jakieś pytanie na maturze z tych, które tu zadawaliście? W końcu było ich naprawdę sporo
blackmail
Posty: 123
Rejestracja: 13 gru 2008, o 16:49

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: blackmail »

To straszne, że ludzie nie potrafią żyć bez nauki, współczuje tym, którzy nie mogą się od niej oderwać w czasie wakacji, po ciężkiej nauce do matury.
nelia
Posty: 280
Rejestracja: 9 maja 2009, o 10:39

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: nelia »

Kto tu mówi o nauce ?
Jeżeli znam odpowiedź na jakieś pytanie bez zaglądania do książek to to, że ją tutaj napiszę nie znaczy, że nie potrafię żyć bez nauki".
Współczuć byś mogła tym, którzy z wypiekami na twarzy wyszukują w opasłych tomach literatury biologicznej różnice między heparyną i hirudyną, tutaj chyba takich nie ma.
Zagu
Posty: 48
Rejestracja: 27 paź 2008, o 11:44

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Zagu »

Prosze aby osoby Offtopujące nie udzielały się w temacie, albo bierzecie udział w zadawaniu pytań i odpowiadaniu albo żalicie się w shoutboxie
Wy maturzysci macie szkole za sobą, ale przypominam ze normalnie szkoła trwa do 20 czerwca.
a więc:
Odp.Poziom PTH jest uwarunkowany stęzeniem jonów wapnia we krwi,jezeli poziom ten spadnie wytwarzana jest wieksza ilosc PTH

Pyt.
Wymień znane Ci przyczyny Anoreksji u młodych Ludzi
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: jagodzio »

Powtórzyło się jakieś pytanie na maturze z tych, które tu zadawaliście? W końcu było ich naprawdę sporo
Sory, ale nie uważam, żeby to był offtop. I nikogo nie potępiam. Po prostu chciałam wiedzieć
Awatar użytkownika
justina89
Posty: 624
Rejestracja: 19 gru 2008, o 19:22

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: justina89 »

Ja tam sporo skorzystałam z tego tematu. Co do matury np. przystosowania do owadopylności - nie mogłam nigdy zapamiętać jakie są przystosowania do owadopylności, wiatropylności, a pytanie na maturze apropo tego było, a więc wałkowanie tego w tym temacie pomogło bo jednak napisałam dobrze.

Szczerze powiem mam już tak dość tego materiału z biologii, że nie zamierzam aktywnie uczestniczyć w temacie, no chyba, że około września jak się okaże, że matura czeka mnie ponownie. Jednak na razie zakładam optymistyczny scenariusz.
Awatar użytkownika
Miniaa
Posty: 388
Rejestracja: 7 maja 2009, o 19:05

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Miniaa »

Heh, czuje potrzebę ożywienia tematu.

Przyczyny anoreksji:
- niska samoocena
- brak akceptacji otoczenia
- zaburzone postrzeganie własnego ciała
- wiara w to, że szczupła sylwetka ułatwi start w życiu

To tak z czapy piszę, nie wiem czy o to chodziło

Wszystkie informacje dotyczące fotosyntezy u bakterii są prawdziwe z wyjątkiem:
a) bakterie zielone i purpurowe posiadają bakteriochlorofil
b) bakterie fotosyntetyzujące nie rozkładają wody
c) donorem elektronów do redukcji bakteriochlorofilu może być siarkowodór, siarka, tiosiarczany, wodór
d) fotosynteza bakteryjna dostarcza tlenu, ponieważ obok fosforylacji cyklicznej zachodzi fosforylacja niecykliczna.
karo465
Posty: 26
Rejestracja: 21 lip 2009, o 22:29

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: karo465 »

jakies nowe pytanka? ozywmy temat!
misha09
Posty: 53
Rejestracja: 25 cze 2009, o 17:28

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: misha09 »

No to trzeba odpowiedzieć na pytanie zadane przez Miniaa,
otóż nieprawdziwe inf to:
b) bakterie fotosyntetyzujące nie rozkładają wody - za wyjątkiem są sinic, które przeprowadzają fotolizę H2O
d) fotosynteza bakteryjna dostarcza tlenu, ponieważ obok fosforylacji cyklicznej zachodzi fosforylacja niecykliczna.

A co do następnych pytań to może poczekajmy aż będzie wyodrębniony wątek Matura 2010".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości