Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Astacus »

Milka pisze:a) gdyż dopiero po podaniu pokarmu zawierającego fenyloalaninę występują pierwsze symptomy tej choroby, nie może być ona rozkładana dlatego, ze nastąpiła mutacja w genie kodujacym białko rozkładający własnie fenyloalaninę
Dobrze, aczkolwiek mała rada. Ta dalsza wytłuszczona przeze mnie część jest zbędna do tego polecenia. Pamiętaj, że trzeba pisać konkrety.
To nie jest jedyna wersja odpowiedzi na to pytanie, może ktoś się podejmie?
Awatar użytkownika
justina89
Posty: 624
Rejestracja: 19 gru 2008, o 19:22

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: justina89 »

Astacus pisze:To nie jest jedyna wersja odpowiedzi na to pytanie, może ktoś się podejmie?
Ma to może coś wspólnego z tym, że jest to choroba autosomalna?

Milka pisze:2. Podaj substancje za pomocą których wykryjesz
a) cukry proste
b) skrobię
c) białko
d) dwutlenek węgla
a) cukry proste - świeżo otrzymany wodorotlenek miedzi II
b) skrobię - płyn Lugola (J2 w KJ)
c) białko - HNO3
d) dwutlenek węgla - woda wapienna
Milka pisze:1.Wyjasnij na czym polega swoistość i specyficzność enzymów
Specyficzność i swoistość enzymów polega na tym, że działają na ściśle określone substraty czyli dany rodzaj enzymu przeprowadza tylko jeden rodzaj reakcji.
Milka pisze:3. O czym świadczy fakt,
a) że podczas spalania kości wydziela się sadza?
b) kość staje się miękka po włożeniu jej do roztworu octu
a) nie bardzo mam pomysł , może Milka coś podpowiesz
b) Świadczy to o tym, że w kości znajdują się sole mineralne nadające jej sztywność i twardość ?

Pytanie: Wykaż jaki związek występuje pomiędzy zawartością wody w tkankach a ich aktywnością?
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Milka »

justina89 pisze: a) nie bardzo mam pomysł , może Milka coś podpowiesz
Umieszczenie kości w kwasie octowym- elastycznosc wynika z reakcji soli wapnia i fosforu nadajacej jej sztywnosc z kw. octowym co powoduje jej zmiękczenie

spalanie kości- usunięcie osseiny powoduje utratę spręzystosci i staje sie krucha, a w obecnosci płomienia ulega spalaniu, produktem jest czarna substancja- wykrycie węgla w substancji
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Astacus »

justina89 pisze:Ma to może coś wspólnego z tym, że jest to choroba autosomalna?
Nie
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Milka »

justina89 pisze:
a) cukry proste - świeżo otrzymany wodorotlenek miedzi II

d) dwutlenek węgla - woda wapienna

a) nie do konca w biologii jest to odczynnik Fehlinga , a zauwaz ze od striny chemii wodorotlenkiem miedzi II nie odróznisz glukozy od fruktozy bo to i to zaje pozytywny wynik próby Trommera
Jesli zdajesz chemie, musisz wiedziec, ze aby odróznic fruktoze od glugozy muszisz podziałac na nie Br2 aq i wodorowęglanem sodu,

d) może byc jeszcze woda barowa
Awatar użytkownika
justina89
Posty: 624
Rejestracja: 19 gru 2008, o 19:22

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: justina89 »

Milka dzięki za poprawę. Z tymi cukrami myślałam, że chodziło ogólnie o wykrycie cukrów prostych, bo wodorotlenkiem miedzi II można wykryć czy są cukry proste, ale właśnie nie można ich odróżnić.
Chemii na szczęście już nie zdaje. To już mam za sobą.

A i powtórzę pytanie bo zaplątało się między postami:

Pytanie: Wykaż jaki związek występuje pomiędzy zawartością wody w tkankach a ich aktywnością?
streptomycyna
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2008, o 11:43

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: streptomycyna »

Astacus napisał/a:
To nie jest jedyna wersja odpowiedzi na to pytanie, może ktoś się podejmie?

objawia sie dopiero po urodzeniu , ponieważ matka posiada bialko umozliwiajace przeksztalcanie fenyloalaniny w tyroksyne i przekazuje je za pomocą łozyska do płodu

okej?
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Astacus »

justina89 pisze: Wykaż jaki związek występuje pomiędzy zawartością wody w tkankach a ich aktywnością?
Lepsze uwodnienie tkanek zapewnia odpowiednie środowisko dla reakcji biochemicznych, które zachodzą w ich komórkach a co za tym idzie, zwiększa ich atywność.
streptomycyna pisze:objawia sie dopiero po urodzeniu , ponieważ matka posiada bialko umozliwiajace przeksztalcanie fenyloalaniny w tyroksyne i przekazuje je za pomocą łozyska do płodu
Tak, o to mi chodziło.

Pytanie:
Łożysko poza wymianą substancji między krwią płodu i matki pełni również inne ważne funkcje.
Podaj dwie funkcje łożyska inne niż wymiana substancji między krwią matki i płodu.
paula18
Posty: 235
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 12:16

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paula18 »

1.łożysko wytwarza gonadotropine kosmowkowa która pobudza nadnercza płodu,
2.łożysko chroni płód przed ewentualnymi mikroorganizmami krążącymi w ustroju matki.

moje pytanie:Jaka jest różnica między efektem założyciela a wąskim gardłem?
magda508
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2009, o 09:30

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: magda508 »

Różnica jest taka, że w efekcie założyciela powstaje całkowicie nowa populacja o zmienionej puli genowej, natomiast w efekcie wąskiego gardła pula genowa już istniejącej populacji ulegazubożeniu.

Wyjaśnij skąd słodki smak ziemniaków w efekcie przechowywania ich w temperaturze ujemnej.
biologiczka90
Posty: 239
Rejestracja: 23 sty 2009, o 13:15

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: biologiczka90 »

Szczerze powiedziawszy nie mam pojecia,jaka jest odpowiedz na to pytanie. I watpie ze takie zadanie pojawiloby sie na maturze bez zadnego tekstu czy wykresu, tak mi sie wydaje,wiec moze autorka odpowiedzialaby?

W takim razie zadam pytanie:
1.Porownaj powstawanie i role bielma u roslin nago- i okrytonasiennych?
2.Okresl funkcje wiazki przewodzacej lodyzki mchu i w lodydze paproci?
Awatar użytkownika
justina89
Posty: 624
Rejestracja: 19 gru 2008, o 19:22

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: justina89 »

biologiczka90 pisze:Szczerze powiedziawszy nie mam pojecia,jaka jest odpowiedz na to pytanie. I watpie ze takie zadanie pojawiloby sie na maturze bez zadnego tekstu czy wykresu, tak mi sie wydaje,wiec moze autorka odpowiedzialaby?

W takim razie zadam pytanie:
1.Porownaj powstawanie i role bielma u roslin nago- i okrytonasiennych?
2.Okresl funkcje wiazki przewodzacej lodyzki mchu i w lodydze paproci?
1. To już było ale powtórzę. Bielmo u okrytonasiennych powstaje dopiero po zapłodnieniu podwójnym w wyniku połączenia komórki plemnikowej z jądrem centralnym, diploidalnym, natomiast w przypadku roślin nagonasiennych bielmo powstaje jeszcze przed zapłodnieniem z gametofitu żeńskiego. Bielmo u nagonasiennych pełni funkcję odżywczą, odżywia powstały w wyniku zapłodnienia zarodek, u okrytonasiennych to samo też funkcja odżywcza, stanowi materiał zapasowy dla zarodka.

2. Funkcje wiązki przewodzącej myślę są te same, tylko wiązka w łodyżce mchu jest bardziej pierwotną formą tkanki przewodzącej (leptoidy - przewodzą związki organiczne i hydroidy - przewodzą wodę) , natomiast u paprotników już są bardziej wykształcone wiązki przewodzące czyli drewno i łyko.

Pytanie: Dlaczego liczba płazów stale się zmniejsza?
magda508
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2009, o 09:30

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: magda508 »

Szczerze mówiąc to liczyłam na jakąś mądrze napisaną odpowiedź na to pytanie D ponieważ właśnie gdzieś się na nie natknęłam, zapytałam o to biologa i. zapomniałam pamiętam tylko tyle, że chodziło o to chyba (podkreślam chyba), że w temperaturze ujemnej pękają błony (?) lizosomu i uwolnione enzymy rozkładają skrobię? Coś takiego?

Jeśli ktoś zna odpowiedź, proszę o jej udzielenie

Dlaczego liczba płazów stale się zmniejsza?

-osuszanie bagien
-wycinanie lasów
-dziura ozonowa
-kwaśne deszcze

Pytanie: Jakie jest znaczenie obecności krzywizn fizjologicznych w kręgosłupie człowieka?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości