Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
eMKa
Posty: 163
Rejestracja: 11 maja 2008, o 20:50

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: eMKa »

julia.:):) pisze:co to jest koenzym . Wymień przykłady
Koenzym to niebiałkowa część enzymu, luźno z nim związana, dlatego może się od niego odłączać. Określa typ katalizowanej reakcji. Przykłady: NAD, FAD

zadanie: opisz los zredukowanych koenzymów po cyklu Krebsa
Awatar użytkownika
julia.....:):)
Posty: 1452
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 17:08

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: julia.....:):) »

odpowiadam na pytanie yena.
jest to fotosynteza C4 , gdzie akceptorem jest PEP - fosfoenolopirogronian ,za to produktem asymilacji jest szczawiococtan.Te rośliny posiadają pochwę okołowiązkową , która zawiera enzymy cyklu Crebsa . Mogą gromadzic CO2 w nocy. Ich szparki w dzień są zamknięte z powodu niekorzystnych warunków. Ich fotosynteza jest bardzo wydajna .
Awatar użytkownika
yen
Posty: 25
Rejestracja: 13 gru 2009, o 10:57

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: yen »

Rośliny przeprowadzające fotosyntezę C4 to rośliny klimatu tropikalnego. Natomiast rośliny gruboszowate, czyli takie, które muszą prowadzić oszczędną gospodarkę wodną, to rośliny typu CAM. Wydaje mi się, że one mimo wszystko nas obowiązują. Pobierają one CO2 w nocy i magazynują w wakuolach w postaci kwasu jabłkowego.
Awatar użytkownika
julia.....:):)
Posty: 1452
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 17:08

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: julia.....:):) »

Na czym polega fotosynteza typu CAM
pierwszy raz o niej słyszę
Awatar użytkownika
julia.....:):)
Posty: 1452
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 17:08

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: julia.....:):) »

eMKa pisze:
julia.:):) pisze:co to jest koenzym . Wymień przykłady
Koenzym to niebiałkowa część enzymu, luźno z nim związana, dlatego może się od niego odłączać. Określa typ katalizowanej reakcji. Przykłady: NAD, FAD

zadanie: opisz los zredukowanych koenzymów po cyklu Krebsa

Zredukowane koenzymy biorą udział w ostatnim etapie utleniania komórkowego w łańcuchu komórkowym . Przenoszą elektrony i protony wodoru na tlen z wytworzeniem cząsteczki wody .Proces zachodzi we wnętrzbch błoniach mitochondrium

Jakie są czynniki endogenne i egzogennewpływające na fotosynteze
vril
Posty: 269
Rejestracja: 17 lis 2009, o 18:24

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: vril »

julia.:):) pisze:Jakie są czynniki endogenne i egzogennewpływające na fotosynteze
endogenne: fitohormony, obecność enzymów, liczba i rozmieszczenie aparatów szparkowych i chloroplastów, grubość kutykuli.

egzogenne: światło, dostępność wody, temperatura otoczenia, stężenie CO2 w powietrzu, pierwiastki mineralne: Fe, Mg, N, K, Mn,Cl.

to ja coś o sercu:

Podaj gdzie znajduje się ośrodek
a)hamowania
b)pobudzania
pracy serca, oraz wymień jony przyspieszające oraz hamujące czynność serca.
Ola_90
Posty: 256
Rejestracja: 15 sie 2009, o 20:43

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Ola_90 »

Jony Ca2+ - przyspiezanie K+ - zwalnianie-mam nadzieję, że nie pokręciłam.
Ośrodek przyspieszający-część piersiowa rdzenia kręgowego. Chodzi tutaj o włókna współczulne z neuropreźnikami adrenaliną i noradrenliną, natomiast zwalniający-rdzeń przdłużony-włókna przywspółczulne z neuroprekaźnikiem acetylocholiną.
Co do wcześniejszej wypowiedi Julii- w pochwie wokółwiązkowej są enzymy cyklu Calvina -Bensona, a nie Krebsa, pewnie przez omyłkę napisałaś. ]

Na czym polega specyficzność białka Ras?
Awatar użytkownika
julia.....:):)
Posty: 1452
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 17:08

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: julia.....:):) »

ojej teraz mnie uświadomiłaś chyba pisałam co innego a myślałam co innego
tom_ek
Posty: 211
Rejestracja: 3 sie 2008, o 00:21

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: tom_ek »

o białko Ras raczej Cię nie zapytają na tak zwanej nowej maturze

*Wyjaśnij, podając jeden argument, dlaczego mitochondria i chloroplasty posiadają rozbudowany system błon.
Awatar użytkownika
julia.....:):)
Posty: 1452
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 17:08

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: julia.....:):) »

moim zdaniem transformacja nowotworowa jest ważna , może się pojawić obrazek albo tekst na maturze
Gen Ras koduje białko Ras , które pod wpływem pozakomórkowego czynnika wzrastającego uruchamia transkrypcję genów kodujących białka powodujące podziały komórkowe . Pod wpływem mutacji gen koduje zmienione białko Ras . To zmienione białko nawet bez czynnika pozakomórkowego powoduje transkrypcję genów kodujących białka powodujące podziały komórkowe W ten sposób następuje ciągła stymulacja podziałow
Awatar użytkownika
p_rafal
Posty: 90
Rejestracja: 2 gru 2007, o 19:39

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: p_rafal »

Wybaczcie dygresję - ale czy Wy na te wszystkie pytania odpowiadacie z głowy, czy pada pytanie - rura do zeszytów, szukam materiału, powtarzam, odpowiadam? Innymi słowy pamiętacie te wszystkie szczegóły?

tom_ek odpowiedziałbym, ale nie mam zielonego pojęcia bez zaglądania do podręcznika/szukania w zeszycie/internecie. [tzn mam pewną teorię, ale nie napiszę, bo mogę palnąć głupstwo, a po co]
Awatar użytkownika
julia.....:):)
Posty: 1452
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 17:08

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: julia.....:):) »

Ja czasami muszę sobie przypomnieć z książki , choć nie zawsze
tom_ek
Posty: 211
Rejestracja: 3 sie 2008, o 00:21

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: tom_ek »

na maturze liczą się konkrety, teraz będę poprawiał przez to, że trochę przesadziłem w tamtym roku
jak czasami czytam ten wątek to wpadam w osłupienie, bo niektóre osoby trochę przesadzają i z nauką i pytaniami automatycznie spada mi samoocena
co do mojego pytania: organella te odpowiadają za przetwarzanie energii podczas przetwarzania e. na pewnym etapie musi powstać różnica protonów po obu stronach błony żeby te procesy mogły w ogóle zajść.
No to może:
Zaplanuj doświadczenie potwierdzające słuszność hipotezy: Proces plazmolizy zachodzi w roztworze hipertonicznym. Zaplanuj problem badawczy do opisanej hipotezy,próbę kontrolną i badawczą,obserwacje i wnioski.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości