Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Aksolotl »

Nie o to mi chodzi, kiedy. Umozliwia pozyskanie energii w postaci 2 ATP". Energia pozyskana w calej glikolizie przeprowadzanej przez organizm od poczatku do konca zycia to 2 ATP?
ZAWSZE podaje sie np. 34 ATP/czasteczke glukozy.
Ten czas to niewygodny przyklad w tym przypadku, ale na upartego mozna by podawac ze dana komorka pozyskuje w wyniku glikolizy np. 100 ATP/s

pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: pyta nie błądzi »

Odtwarzanie NAD+ jest niezbędne do zachodzenia procesu glikolizy, gdyż jest on akceptorem elektronów i protonów w tym procesie, umożliwiając utlenienie glukozy do pirogronianu.
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mastermind »

Aksolotl, często podaje się, że wyniku tlenowej glikolizy z jednej cząsteczki glukozy powstaje 38 cząsteczek ATP.
pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: pyta nie błądzi »

Z samej glikolizy to tak nie zaszalejesz, chyba że z całego obiegu krebsa 2x (włączając pomost i gliko) na 1 cz glukozy. Różnie powstaje w różnych komórkach, bo dostarczenie 2x NADH z glikolizy na łańcuch wymaga transportu przez błonę mitoch, co powoduje straty 1 ATP na 1 NADH jak dobrze pamietam, a wyjątkiem są nerki serce i wątroba, gdzie ten transport zachodzi bez strat energii.
Ludzie błagam was nie uczcie sie ile powstaje ATP bo sie połamiecie. Wystarczy wiedzieć że z tlenowego utleniania więcej niż z beztlenowego.

Edit: napisałeś tlenowej glikolizy, czyli wziales pod uwage 3 etapy odd tl, więc niepotrzebnie Cię zganiłem
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Aksolotl »

No wlasnie - z jednej czasteczki glukozy
Chyba, ze to uwaga do mojego 34? To z kolei bylo totalnie przykladowe.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: cordis »

podaj różnice między błoną komórkową roślin a zwierząt
pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: pyta nie błądzi »

Zwierzęcą może usztywniać cholesterol a na jej powierzchni mogą występować łańcuchy oligosacharydowe - glikokaliks w przeciwieństwie do błony komórki roślinnej, u których brak wymienionych substancji.
pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: pyta nie błądzi »

Wymień funkcje glikokaliksu.
nico95
Posty: 25
Rejestracja: 24 kwie 2014, o 16:10

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: nico95 »

Wymień dwie cechy różniące środowisko wewnętrzne organizmu kręgowca od płynu wewnątrzkomórkowego.
Witam, ja bym tu dał:
-różne stężenie jonów, np. Na+ więcej w pozakomórkowym i K+ więcej w w wewnątrzkomórkowym
-różna ilość białek w osoczu jest mało a wewnątrz komórek więcej

Poprawcie jak źle, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie
nico95
Posty: 25
Rejestracja: 24 kwie 2014, o 16:10

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: nico95 »

Glikokaliks:
- zawiera receptory dla innych komórek
- zabezpiecza mechanicznie i chemicznie, np. przed strawieniem u pasożytów przewodu pokarmowego
pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: pyta nie błądzi »

To Na+ K + myślę chodziło Ci o pompę w neuronie? Pytanie jest zbyt ogólne, żeby odnosić się utrzymania się potencjału spoczynkowego neurylemmy. Wydaje mi się, że jest to charakterystyczne tylko dla komórek nerwowychale nie mam pojęcia.
Ja bym postawił np że w płynie zewn są limfocyty a wewnątrz komórek nie(lol) albo że płyn wewnkom jest gęstszy (plazma)dziwne pytanie.

Z tymi pasożytami myślę, że chodziło Ci o tasiemce, a one nie mają przewodu pokarmowego, chłonią całą powierzchnią ciała. Rozumiem, że miałeś na myśli ochronę pasożyta, przed strawieniem przez enzymy układu pokarmowego żywiciela. Teraz to obalają, ale na maturze powinni to uznać.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: randomlogin »

pyta nie b&#x142&#x105dzi pisze:To Na+ K + myślę chodziło Ci o pompę w neuronie? Pytanie jest zbyt ogólne, żeby odnosić się utrzymania się potencjału spoczynkowego neurylemmy. Wydaje mi się, że jest to charakterystyczne tylko dla komórek nerwowychale nie mam pojęcia.
Nie, ogolnie glownym kationem wewnatrzkomorkowym jest potas, a glownym zewnatrzkomorkowym jest sod - wiec jest to faktycznie dobra roznica, niezaleznie od tego o jakim typie komorek mowa.
pyta nie błądzi
Posty: 376
Rejestracja: 29 mar 2014, o 17:58

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: pyta nie błądzi »

O jesteś, brakowało mi Ciebie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości