Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

Bo żeby się nie sklejały też z tego co wiem
w tej odpowiedzi myśle, że ważne jest żeby podkreślić, że wypompować NADMIAR wody(bo nie całą).

Polimorfizm polega na występowaniu w cyklu rozwojowym parzydełkowców kilki(dwóch) różnych form morfologicznych - polipa i meduzy.

Jak odpowiadam to staram się z tego co wiem, ale czasem zaglądam do podręczników

Przyporządkuj podanym tkankom substancje, która buduje ich ściane wtórną(lignina lub suberyna)
-korek -drewno -sklerenchyma -
olaa1340
Posty: 5
Rejestracja: 1 sty 2014, o 19:06

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: olaa1340 »

Korek-suberyna
Drewno-lignina
Sklerenchyma-lignina

Proszę o weryfikację bo nie jestem pewna.

PYTANIE:
Przyporzadkuj kazdej grupie czynnikow (czynniki genetyczne,srodwiskowe lub oba jednocześnie) nazwę odpowiedniej choroby lub zaburzenia, wybierając sposrod nastepujacych: hemofilia, rzesistkowica, choroba wiencowa, czerwonka amebowa, daltonizm.

przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: przemkoooo »

korek-suberyna , drewno - lignina , sklenerchyma nie wiem, ale mysle ze lignina.

I tak jak napisalas , zeby wypompowywaly nadmiar wody, dzieki za poprawke

Zle zadalem pytanie, chodzilo mi o polimorfizm u stulbioplawow, niedoprezycowalem
Wiec, wyjasnij na przykladzie stulbioplawow morskich zjawisko polimorfizmu.
olaa1340
Posty: 5
Rejestracja: 1 sty 2014, o 19:06

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: olaa1340 »

A jeżeli chodzi o te genotypy to nie jest tak że do gamety wchodzą dwa allele? Czyli jak jest genotyp AABBCcDd to gamety nie będą AB, AC, AD, Ac, Ad, BC, BD, Bc, Bd, CD, Cd,cd ?

paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

olaa1340, Zadajesz pytanie i nie znasz odpowiedzi? Nie jest tak, wchodzi po jednym allelu każdego genu z tego co wiem.
przemkoooo, olaa1340 dobrze

PYTANIE:
Przyporzadkuj kazdej grupie czynnikow (czynniki genetyczne,srodwiskowe lub oba jednocześnie) nazwę odpowiedniej choroby lub zaburzenia, wybierając sposrod nastepujacych: hemofilia, rzesistkowica, choroba wiencowa, czerwonka amebowa, daltonizm.

odp: -genetyczne: hemofilia, daltonizm -środowiskowe: rzęsistkowica, czerwonka amebowa -oba jednocześnie: choroba wieńcowa

i powtarzam pytanie wyjasnij na przykladzie stulbioplawow morskich zjawisko polimorfizmu.
przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: przemkoooo »

nikt nic nie pisze, to sam na swoje odpowiedziec mam? :c
To ze wystepuja w formie generatywnej - przystosowane do rozmnazania, w formie obronnej - z licznymi parzydelkami i w formie odzywczej - z wiencem czulkow i otworem gebowym.

Do czego doprowadziła symetria dwuboczna?
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

Symetria dwuboczna doprowadziła do powstania zwierząt aktywnie poruszających się o bardziej wyspecjalizowanych częściach ciała (?).

Podaj 3 przystosowania roślin lądowych do środowiska życia.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: randomlogin »

olaa1340 pisze:A jeżeli chodzi o te genotypy to nie jest tak że do gamety wchodzą dwa allele? Czyli jak jest genotyp AABBCcDd to gamety nie będą AB, AC, AD, Ac, Ad, BC, BD, Bc, Bd, CD, Cd,cd ?
Sugerujesz, ze organizmy wiecej niz dwugenowe nie istnieja (ewentualnie cztero, ale po jednym a nie po dwa allele z kazdego)? No bo skad mialyby sie wtedy wziac.
przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: przemkoooo »

paatixx3,
wyksztalcenie(czy ulepszenie, bo wczesniej mialy korzenie tyle ze przybyszowe) korzeni w celu lepszego umocowania w ziemii,
wyksztalcenie tkanek wzmacniajacych, zeby mogly uzyskiwac wieksze rozmiary
no i 3 nie wiem, zwiekszona powierzchnia lisci w celu usprawnienia fotosyntezy?

co do mojego pytania to chodzilo mi o cefalizacje, narzady zmyslow itp

Dlaczego siodełko i zaplemnienie krzyzowe nie sa osiagnieciami ewolucyjnymi piersciennic.
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

twoja odpowiedz ok z wyjatkiem tej powierzchni lisci, bo wodne tez czesto mialy duzą powierzchnię np, zeby unosic sie na wodzie z reszta fotosynteza ogolnie na ladzie jest sprawniejsza bo jest wiekszy dostep do swiatla, wiec nie utrudnilo im tego srodowisko lądowe. Zamiast tego można dodać np wykształcenie wiązek przewodzących, bo woda juz nie moze być pobierana całą powierzchnią ciała, jedynie przez korzenia, a potem trzeba ją jakoś dostarczyć do całego organizmu
przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: przemkoooo »

tak myslalem, ale juz sobie darowalem takie strzelanie moglem dopisac
Awatar użytkownika
reedlee
Posty: 62
Rejestracja: 2 paź 2012, o 14:34

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: reedlee »

dlaczego serce myszy uderza z większą częstotliwością niż serce słonia w tym samym czasie ?
przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: przemkoooo »

Stosunek powierzchi do objetosci myszy jest gorszy niz slonia. Mysz zuzywa szybciej tlen przez co potrzebuje szybszego jego dostarczenia, co wzmaga czestotliwosc uderzen serca. Cos takiego? :X

Pytanie macie wyzej, bo widze ze jutro kazdy zadaje ale odpowiedziec nie ma komu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 10 gości