Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
karczma96
Posty: 104
Rejestracja: 23 kwie 2014, o 20:10

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: karczma96 »

Ma ktoś arkusz z biologii z tegorocznej próbnej matury z OPERONem? /edycja listopadowa/
przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: przemkoooo »

serio? tak trudno ?
karczma96
Posty: 104
Rejestracja: 23 kwie 2014, o 20:10

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: karczma96 »

Nie mogę znaleźć na interneciemam z chemii, matematyki, ale biologii nie mogę znaleźć.
D_omi95
Posty: 91
Rejestracja: 22 lis 2014, o 17:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: D_omi95 »

Podaj nazwę hormonu wydzielanego przez szyszynkę oraz jego funckję.
przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: przemkoooo »

melatonina , reguluje rytm snu i czuwania

Wyjasnij dlaczego dializa jest jedna z metod ratowania zycia
D_omi95
Posty: 91
Rejestracja: 22 lis 2014, o 17:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: D_omi95 »

Dializa polega na oczyszczaniu krwi z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, poza organizmem człowieka. Jest to jedna z metod ratowania życia, gdyż w przypadku niewydolności nerek nieoczyszczanie krwi doprowadziłoby do zatrucia organizmu i w konsekwencji śmierci człowieka.


Podaj dwie różnice w budowie miękiszu gąbczastego i spichrzowego.
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mikrotrabekule »

- miękisz gąbczasty zawiera chloroplasty, natomiast miękisz spichrzowy zawiera leukoplasty
- miękisz gąbczasty posiada duże przestwory międzykomórkowe, natomiast miękisz spichrzowy posiada male przestwory międzykomórkowe

Podaj dwie cechy rozrodu gadów związane z przystosowaniem do życia na lądzie i wyjaśnij ich znaczenie adaptacyjne.
Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Liam »

paatixx3 pisze:Co do drugiego, podejrzewam, że chodzi o to, że wici są potrzebne komórkom żyjącym w środowisku wodnym - to one pozwalają na ruch w wodzie. Jeśli więc nie ma wici to znaczy, że nie poruszają się one w wodzie - czyli zapłodnienie nie wymaga tego środowiska. Ale to tylko moje przypuszczenia
Giardia Lamblia pisze:
szymon0099 pisze:1) Wiem, że miejscem syntezy jest wątroba i zapewne te niewielkie wahania mają o czymś ją informować".
Źle zrozumiałeś. W 100% wahań nie wykluczymy. Konieczność utrzymywania niewielkich wahań, tj. nie pozwalamy na występowanie dużych wahań, utrzymujemy względną stałość składu krwi.
szymon0099 pisze:Dzięki, ale nie jestem pewien, czy dokładnie o to chodzi
O to chodzi.
Bardzo dziękuję
D_omi95
Posty: 91
Rejestracja: 22 lis 2014, o 17:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: D_omi95 »

Mikrotrabekule pisze:- miękisz gąbczasty zawiera chloroplasty, natomiast miękisz spichrzowy zawiera leukoplasty
- miękisz gąbczasty posiada duże przestwory międzykomórkowe, natomiast miękisz spichrzowy posiada male przestwory międzykomórkowe

Podaj dwie cechy rozrodu gadów związane z przystosowaniem do życia na lądzie i wyjaśnij ich znaczenie adaptacyjne.
-Zapłodnienie wewnętrzne- uniezależnienie procesu zapłodnienia od środowiska wodnego.

-Obecność błon płodowych, w tym owodni- zapewnienie środowiska wodnego dla rozwoju zarodka i płodu oraz amortyzacja wstrząsów związanych z poruszaniem się matki na lądzie.

Dobrze?:)

Spośrób wymienionych niżej grup zwierząt wybierz te, które mają tylko jeden obieg krwi.
ptaki, ryby, płazy, gady, ssaki
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

ryby

Wyjaśnij jakie znaczenie ma zmiana, która nastąpiła podczas ewolucji polegająca na zredukowaniu liczby kłykci potylicznych z 2 u płazów do 1 u gadów.
D_omi95
Posty: 91
Rejestracja: 22 lis 2014, o 17:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: D_omi95 »

Bardzo dobre pytanie, niestety myślę i myślę ale nie mam żadnego pomysłu jak mogłaby brzmieć odpowiedź. Czekam niecierpliwie aż ktoś inny na to wpadnie
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mikrotrabekule »

Ja bym odpowiedziała, że umożliwiło to uzyskanie pełnej ruchliwości głowy.

D_omi95, dobrze tylko ja bym nie pisała o tym, że amortyzuje wstrząsy związane z poruszaniem się matki na lądzie, ponieważ część gadów jest jajorodna, więc ich rozwój przebiega przez większość czasu poza organizmem matki. Więc wystarczy napisać, że amortyzuje wstrząsy

wymień 3 cechy bakterii, które zapewniły im powszechność występowania
przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: przemkoooo »

Mikrotrabekule pisze:Ja bym odpowiedziała, że umożliwiło to uzyskanie pełnej ruchliwości głowy.
Tez chcialem to napisac, tyle ze po prostu zwiekszyla mozliwosci. Ale wyczytalem przed chwila i to z tego forum, ze redukcja tego jednego klykcia nie umozliwila im poruszania glowa w dodatkowych plaszczyznach.
Wiec co jak co nie wiem

Co do pytania:
- tworza formy przetrwalnikowe
- bardzo latwo sie rozmnazaja
- zawieraja plazminy

Dlaczego materialem zapasowym u roslin i zwierzat sa glownie wielocukry, a nie cukry proste?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości