Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Mårran »

lemkropka, ach nie zauważylam znaczka, sory za kastrację
Pani Buka
kate27
Posty: 236
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 13:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kate27 »

lemkropka pisze:Podaj dwa argumenty potwierdzająca niska wydajność wymiany gazowej przez płuca płaza.
1. czyżby coś odnośnie budowy pęcherzyków płucnych? niech ktoś poprawi, jeśli wie
2. układanie się powierzchni płuc w fałdy


na siatkówce oka powstaje obraz rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony. wyjaśnij fakt, że otaczające przedmioty widzimy w położeniu normalny, a nie odwrócone - tak jak w obrazie na siatkówce.
D_omi95
Posty: 91
Rejestracja: 22 lis 2014, o 17:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: D_omi95 »

Podaj dwa argumenty potwierdzająca niska wydajność wymiany gazowej przez płuca płaza.


1.Płuca workowate o niewielkiej powierzchni wymiany gazowej.
2.Brak klatki piersiowej i mięśni oddechowych, które usprawniałyby wentylację pluc, zwiększając wydajność wymiany gazowej.

Jaką funkcję w organizmie człowieka spełnia śledziona.
napohybelmaturze
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2015, o 17:55

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: napohybelmaturze »

D_omi95 pisze:Podaj dwa argumenty potwierdzająca niska wydajność wymiany gazowej przez płuca płaza.


1.Płuca workowate o niewielkiej powierzchni wymiany gazowej.
2.Brak klatki piersiowej i mięśni oddechowych, które usprawniałyby wentylację pluc, zwiększając wydajność wymiany gazowej.

Jaką funkcję w organizmie człowieka spełnia śledziona.
Śledziona jest miejscem rozkładu erytrocytów i płytek krwi.Magazynuje też krew,która jest z niej wyrzucana gdy wzrasta na nią zapotrzebowanie (podczas intensywnego wysiłku fizycznego)

W cyklu życiowym mchu płonnika naprzemiennie występują pokolenie diploidalnego sporofitu
i pokolenie haploidalnego gametofitu. Podczas tworzenia się komórki jajowej w gametoficie jednego
z osobników płonnika doszło do mutacji w genie kodującym pewien enzym cyklu Calvina. Komórka
jajowa otrzymała recesywny allel letalny genu. W wyniku zapłodnienia tej komórki powstała w pełni
żywotna heterozygota.
Określ, w którym cyklu przemiany pokoleń z populacji płonnika zostanie usunięty recesywny
allel letalny opisanego genu. Odpowiedź uzasadnij./b]
Awatar użytkownika
Roksolana
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 16:35

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Roksolana »

lemkropka pisze:Hahah , lemkropka to facet D riposta niezła , owszem ^^

co do procesów zachodzących w neuronach do których potrzebna jest energia to jest to resorpcja.

Podaj dwa argumenty potwierdzająca niska wydajność wymiany gazowej przez płuca płaza.

w neuronach resorpcja?

W cyklu życiowym mchu płonnika naprzemiennie występują pokolenie diploidalnego sporofitu
i pokolenie haploidalnego gametofitu. Podczas tworzenia się komórki jajowej w gametoficie jednego
z osobników płonnika doszło do mutacji w genie kodującym pewien enzym cyklu Calvina. Komórka
jajowa otrzymała recesywny allel letalny genu. W wyniku zapłodnienia tej komórki powstała w pełni
żywotna heterozygota.
Określ, w którym cyklu przemiany pokoleń z populacji płonnika zostanie usunięty recesywny
allel letalny opisanego genu. Odpowiedź uzasadnij


W pokoleniu diploidalnym. Są dwa garnitury chromosomów, jeśli pojawi się recesywny allel letalny genu zostaje on usunięty, a enzym jest kodowany przez geny z drugiego garnituru chromosomów, w którym nie doszło do mutacji.

Podaj korzyść jaką daje ptakom podwójne oddychanie.
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

Dzięki podwójnemu oddychaniu ptaki mogą pobierać więcej tlenu potrzebnego do oddychania komórkowego, w którym uzyskują energię potrzebną do lotu czy utrzymania stałocieplności.

Zostało pytanie bez odpowiedzi więc ponawiam
na siatkówce oka powstaje obraz rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony. wyjaśnij fakt, że otaczające przedmioty widzimy w położeniu normalny, a nie odwrócone - tak jak w obrazie na siatkówce.
D_omi95
Posty: 91
Rejestracja: 22 lis 2014, o 17:38

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: D_omi95 »

[quote="paatixx3"]Dzięki podwójnemu oddychaniu ptaki mogą pobierać więcej tlenu potrzebnego do oddychania komórkowego, w którym uzyskują energię potrzebną do lotu czy utrzymania stałocieplności.

Wspomniałabym jeszcze, że wymiana gazowa zachodzi dzięki temu zarówno podczas wdechu jak i wydechu, co pozwala na bardziej efektywne pobieranie tlenu bo z reguły się to pojawia w kluczach odpowiedzi.
lemkropka
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2013, o 17:17

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: lemkropka »

W nefronach oczywiście , głupia autokorekta

lemkropka
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2013, o 17:17

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: lemkropka »

Nikt nie zadał pytania to ja zadam.
Podaj 3 różnice miedzy roślinami C3 a C4

trotyl0
Posty: 13
Rejestracja: 4 gru 2014, o 13:09

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: trotyl0 »

Podaj 3 różnice miedzy roślinami C3 a C4

1) U roślin typu C3 pierwszy dość trwały produkt fotozyntezy to PGAL czyli aldehyd 3-fosfoglicerynowy, natomiast u roślin typu C4 jest to szczawiooctan.
2) U roślin typu C3 występuje jeden akceptor CO2 czyli RuBP, natomiast u roślin tupu C3 pierwotnym akceptorem jest PEP, zaś wtórnym jest właśnie RuBP.
3) Rośliny typu C4 posiadają wyspecjalizowany układ wieńcowy, miękisz nie jest zróżnicowany, zaś u roślin typu C3 miękisz jest zróżnicowany na palisadowy i gąbczasty.

Nie wiem czy takie różnice wystarczą, bo jest ich oczywiście jeszcze parę.

A teraz ja mam pytanie następujące
Jest tabela podana w zadaniu która wygląda mniej więcej tak
Zwierzę Stosunek Powierzchni ciała do objętości
A 6:1
B 3:1
C 2:1
D 4:1


I pytanie, wskaż zwierzę, które pod względem rozmiarów ciała jest
najlepiej przystosowane do wysokich temperatur panujących na pustyni.


I teraz mam dwa pomysły

1) Zwierzę A, ponieważ ma największy stosunek powierzchni do objętości, zatem może pozbywać się nadmiaru ciepła, zapobiegając w ten sposób przed ewentualnym przegrzaniem organizmu.

2) Zwierzę C, ponieważ ma najmniejszy stosunek powierzchni do
objętości, zatem traci najmniej wody i pochłania najmniej ciepła.

Pomóżcie. Bo i to i to brzmi sensowanie
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paatixx3 »

A, zadanie wiele razy powtarzane Nawet nigdy nie przeszła mi przez myśl ta druga odpowiedź, choć brzmi sensownie d



EDITChociaż. dziś trafiłam na zadanie, w którym pytano dlaczego duże rozmiary ciała są przystosowaniem do chłodnego klimatu czyli występuje tam duży stosunek powierzchni do objętości to by się wykluczało z tamtym, ale nie wiem już teraz sama
bartek94
Posty: 19
Rejestracja: 28 sie 2013, o 12:52

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: bartek94 »

ja mam teraz pytanie z innej beczki czy jon amonowy NH4+ jest bezpośrednio przyswajalny przez rośliny bo w przykładowym arkuszu z cke 2015 jest taka informacja w kluczu więc zgłupiałem a wydaje mi się ze reszta kw. azotowego V jest bezpośrednio przyswajalna przez rośliny
fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: fetkaedka »

Widzę, że zostało bez opdowiedzi:
paatixx3 pisze:na siatkówce oka powstaje obraz rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony. wyjaśnij fakt, że otaczające przedmioty widzimy w położeniu normalny, a nie odwrócone - tak jak w obrazie na siatkówce.
Trafiające na siatkówkę promienie świetlne przekształcane są w impulsy nerwowe, które poprzez nerw wzrokowy znajdujący się na plamce ślepej przekazywane są do płata potylicznego kory mózgowej, gdzie znajduje się osrodek wzroku, dzięki czemu następuje przetwarzanie docierających impulsów, czego efektem jest widzenie obrazu w normalnym położeniu.


Pytanie:
wyjaśnij na czym polega związek między krwią, limfą a płynem tkankowym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 12 gości