Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
psylocybina
Posty: 20
Rejestracja: 1 paź 2014, o 14:52

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: psylocybina »

szczerze nie spotkałem się do tej pory z tym terminem
ale z wikipedii – pierwiastki budujące materię organiczną. Do głównych pierwiastków organogennych zalicza się węgiel, wodór, tlen, azot i siarkę.
Gdyby nie o to chodziło to proszę o oświecenie mnie


Dlaczego szczepionkę przeciw wirusowi wścieklizny można podawać jeszcze po ugryzieniu przez zakażone zwierzę podczas gdy większość szczepionek podaje się profilaktycznie przed wystąpieniem choroby, a nie po jej przebyciu ?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Adax82 »

psylocybina,
psylocybina pisze:Dlaczego szczepionkę przeciw wirusowi wścieklizny można podawać jeszcze po ugryzieniu przez zakażone zwierzę podczas gdy większość szczepionek podaje się profilaktycznie przed wystąpieniem choroby, a nie po jej przebyciu ?
Z tego co opowiadała mi moja koleżanka, pani profesor z Instytutu Hematologii, jest tak dlatego, że okres rozwijania się wścieklizny u człowieka trwa kilka tygodni - w przeciwieństwie do okresu rozwijania się tej choroby u psów czy kotów ( znacznie krócej ). Ten długi okres pozwala na wprowadzenie szczepionki do organizmu człowieka, w dość krótkim czasie organizm uczy się jak zwalczać chorobę i kiedy już dojdzie do rozwijania się tej choroby to organizm skutecznie ją zwalcza. Może nie wyrażam się profesjonalnie i medycy dostają od tego szczękościsku, ale proces na tym ma polegać.
psylocybina
Posty: 20
Rejestracja: 1 paź 2014, o 14:52

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: psylocybina »

no o to mi chodziło i taka odpoiedź mniej więcej była w kluczu Zadaj może pytanie jakieś bo twoja kolej
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Adax82 »

psylocybina,
Jestem trochę zawstydzony, że wywołujesz mnie do tablicy bo w zakresie biologii jestem kompletnym laikiem. Obawiam się, że każde pytanie z mojej strony będzie śmieszne albo trywialne ( dla Was ). Ale skoro na tym polega zabawa oraz wdepnąłem w to, to zapytam:

Jaka jest największa pojedyncza komórka organizmu żywego, do jakiego organizmu należy i jaki jest jej ( mniej więcej ) rozmiar ?
psylocybina
Posty: 20
Rejestracja: 1 paź 2014, o 14:52

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: psylocybina »

największe są bodaj komórki włókna ramii indyjskiej ok. 50 cm chyba ale takich pytań raczej na maturze nie ma niestety

Uzasadnij, podając dwa argumenty, dlaczego drzewa iglaste są bardziej narażone na zanieczyszczenia pyłowe niż liściaste.
ZuzM
Posty: 31
Rejestracja: 23 lip 2015, o 13:30

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: ZuzM »

Dłuższa egzystencja drzew iglastych oraz nie zrzucenie igieł co powoduje do kumulacji tych zanieczyszczeń nie wiem czy dobrze
Czemu ATP nie może być transport transportowany na większe odległości ?

psylocybina
Posty: 20
Rejestracja: 1 paź 2014, o 14:52

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: psylocybina »

Moim zdaniem okej ale tę dłuższą egzystencję to podciągnął bym razem z niezrzucaniem igieł pod jeden argument.
Można jeszcze napisać że np. igły mają mniejszą powierzchnię od liści przez co ta sama ilość pyłu zatka więcej aparatów szparkowych i ogólnie przykryje większą powierzchnię asymilacyjną u igły niż u liści. Nie wiem czy to poprawnie wyjaśniłem ale tak bym napisał na maturze


Wydaje mi się że ATP jest bardzo nietrwały przez co niemożliwy jest jego transoprt na duże odległości.

[/Roślinę o białych kwiatach umieszczono w roztworze atramentu. Po pewnym czasie
zaobserwowano,ze płatki korony zabarwiły się na kolor niebieski.
Napisz problem badawczy i hipotezę do tego doświadczenia.b]
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Adax82 »

psylocybina,
co do tych największych komórek to słyszałem, że są to komórki jajowe ptaków. Dlatego największą pojedynczą komórką organizmu żywego miałaby być komórka jajowa, czyli jajo strusia afrykańskiego. To wielkość ok. 24 jaj kury domowej.
.odpowiedź do weryfikacji.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Adax82 »

psylocybina,
psylocybina pisze:Roślinę o białych kwiatach umieszczono w roztworze atramentu.
Biała barwa wszelkich kwiatów determinowana jest dwoma, kompletnie odmiennymi zjawiskami optycznymi.
Jedno polega na tym, że kwiat posiada barwne pigmenty składające się na barwę białą - mamy tu do czynienia z syntezą barw ( vide słynne koło barw ), zaś w drugim przypadku mamy do czynienia z doskonałą przenikalnością barw - formalnie, przenikające promieniowanie oświetlające ma barwę białą gdyż składa się ze wszystkich możliwych barw i następuje tu synteza barw.
Co do samej rośliny umieszczonej w atramencie - mamy tu wiele przykładów choćby z marketów: kolor atramentu zabarwia płatki korony kwiatów, ale też i liście czy pędy kwiatowe.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: randomlogin »

Adax82 pisze:co do tych największych komórek to słyszałem, że są to komórki jajowe ptaków. Dlatego największą pojedynczą komórką organizmu żywego miałaby być komórka jajowa, czyli jajo strusia afrykańskiego. To wielkość ok. 24 jaj kury domowej.
psylocybina pisze:największe są bodaj komórki włókna ramii indyjskiej ok. 50 cm chyba ale takich pytań raczej na maturze nie ma niestety
Tutaj wszystko zalezy od definicji najwieksze.
Na poczatek: jajo strusia to Nie jest jedna komorka, skorupka nie jest sciana/blona komorkowa, zoltko nie jest jadrem, a bialko nie jest wszystkim pomiedzy. Ale w tym micie spore ziarnko prawy jest - najwieksza wagowo. zwierzeca? (na pewno w klasycznym rozumieniu zwierzat) komorka jest. zoltko tego jaja. A konkretniej zoltko jest czescia, zdecydowanie dominujaca, tejze komorki - poza tym sa jeszcze bardziej typowe organella, ktorych oczywiscie nie widzimy.
Ramia - guzik sie znam na roslinach, ale o ramii tez slyszalem, ze bardzo dlugie wlokna, dochodzace do. nie wiem, pol metra? A to jakby inna kategoria, dlatego napisalem, ze zalezy od definicji - najdluzsza komorka, a nie najciezsza. A jesli tak zmienilismy kategorie, to trzeba niestety napisac najdluzsza roslinna, bo.
.bo dluzsze komorki mamy chocby my. Nerwowe. Od rdzenia az po palce stopy. Jednym aksonem, jednej komorki. A wyobrazcie sobie to samo, tylko u slonia czy innego wiekszego zwierza. A ponoc u bezkregowcow zdarzaja sie jeszcze dluzsze.
I to zamyka (chyba?) temat u organizmow wielokomorkowych, ktore gdzies przy okazji wyprodukowaly duze komorki. Ale sa jeszcze jednokomorkowce. I na tym tez sie nie znam kompletnie, ale podobno sa gatunki alg, ktore cale sa wielojadrzasta wprawdzie, ale jednak pojedyncza (w sensie ciaglosci blony) komorka. I przy ktorych powyzsze przyklady karleja, i pod wzgledem wagi, i dlugosci.
ZuzM
Posty: 31
Rejestracja: 23 lip 2015, o 13:30

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: ZuzM »

Z ATP dobrze można dorzucić że jego okres polowicznego rozpadu wynosi 0,5 s jak nikt nie dał pytania to ja dam
Wyjaśnij dlaczego bakterie gram ujemne są niebezpieczniejsze od dodatnich plus podaj cechę budowy lub cechy

ZuzM
Posty: 31
Rejestracja: 23 lip 2015, o 13:30

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: ZuzM »

psylocybina dziękuję za poprawkę

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: randomlogin »

ZuzM pisze: Wyjaśnij dlaczego bakterie gram ujemne są niebezpieczniejsze od dodatnich plus podaj cechę budowy lub cechy

Skad pomysl, ze w ogole tak jest?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości