Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
WMouse
Posty: 6
Rejestracja: 28 cze 2015, o 15:55

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: WMouse »

szopraczek, Nie jest to żyworodność.

Bakterie Gram-ujemne posiadają dodatkową zewnętrzną błonę komórkową, która w pierwszej kolejności ulega strawieniu przez lizozym dzięki czemu zwiększa się wrażliwość na jego działanie. W przypadku bakterii Gram-dodatnich brak jest zewnętrznej błony komórkowej dlatego są bardziej wrażliwe na działanie lizozymu.
Płazy posiadają ucho środkowe i ucho wewnętrzne. Natomiast u ryb występuje jedynie ucho wewnętrzne. Wyjaśnij dlaczego mimo braku ucha środkowego, ryby dobrze odbierają dźwięki z otoczenia.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kinga1505 »

Ryby mimo braku ucha środkowego, dobrze odbierają dźwięki z otoczenia ze względu na obecność pęcherza pławnego, który również może brać udział w odbieraniu dźwięków.

Zmierzono liczbę oddechów w ciągu minuty u różnych gatunków ptaków.
- kanarek 96-120
-kaczka domowa 60-70
- gołąb 25-30,
- kura 18-31,
Wskaż przyczynę różnicy częstości oddechów u wymienionych ptaków.
maagdalena
Posty: 2
Rejestracja: 27 lis 2015, o 15:17

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: maagdalena »

Częstość oddechów u wymienionych ptaków zależy od intensywności ich trybu życia. Te które zużywają najwięcej energii np. do latania potrzebują najwięcej tlenu, a te które zużywają mniej energii i prowadzą spokojniejszy tryb życia potrzebują mniej energii, co wiąże się z mniejszą ilością pobieranego tlenu podczas oddychania.

Jednak nie jestem w 100% pewna tej odpowiedzi.

Wyjaśnij, dlaczego diploidalny sporofit jest bardziej żywotny, niż haploidalny gametofit.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kinga1505 »

Myślę, że chodzi o to, iż haploidalny gametofit ma większą szansę na ujawnienie się niekorzystnych mutacji recesywnych. U osobnika, który ma 2 allele: 1 dominujący i 1 recesywny efekt nie będzie tak szkodliwy, jak u osobnika z samym allelem recesywnym. Obecność niekorzystnych genów recesywnych negatywnie wpływa na żywotność rośliny.

Uzasadnij, jaki związek ma przenikanie mocznika z krwi do żwacza u zwierząt przeżuwających z dostarczeniem odpowiednich ilości azotu dla ich organizmu.
paulinavv
Posty: 8
Rejestracja: 24 lis 2015, o 19:42

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: paulinavv »

dzięki temu do układu pokarmowego dostaje sie azot , który jest głownym pożywieniem dla żyjących tam bakterii biorących udział w trawieniu celulozy.

wymień i opisz w jaki sposob bakterie biorą udzial w obiegu atmosferycznym azotu, co najmniej 2 przykłady.
amartisia
Posty: 1
Rejestracja: 3 sty 2016, o 12:39

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: amartisia »

Mam pytanie: jak nazywa się proces zapewniający największy przyrost masy organicznej na świecie?
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kinga1505 »

-bakterie brodawkowe żyjące w symbiozie z roślinami motylkowymi wiążą azot atmosferyczny przekształcając azot cząsteczkowy w związki przyswajalne dla roślin.
- Nitrosomonas przekształcają amoniak do azotanów(III) i nitrobacter przekształcają azotany(III) do azotanów (V), które mogą być przyswajalne dla roślin.
- denitryfikacja: azot cząsteczkowy uwalniany jest do atmosfery.
amartisia pisze:Mam pytanie: jak nazywa się proces zapewniający największy przyrost masy organicznej na świecie?
Może fotosynteza?

Warunki w środowisku wodnym znacznie różnią się od środowiska lądowego. Jakie trudności związane z warunkami środowiska lądowego napotkały rośliny, które wyszły na ląd i jakie w związku z tym wykształciły przystosowania? (minimum 4)
szopraczek
Posty: 11
Rejestracja: 29 lis 2015, o 21:15

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: szopraczek »

-Ograniczony dostęp do wody i soli mineralnych-wykształcenie systemu korzeniowego, tkanek przewodzących
-niska zawartość dwutlenku węgla-wytworzenie aparatów szparkowych i dużej liczby liści
-mała gęstość powietrza, działanie wiatru-dobrze rozwinięty system korzeniowy, wykształcenie tkanek wzmacniających
-wahania temperatury-wykształcenie tkanek okrywających

Wyjaśnij jaką funkcję w przepływie krwi przez naczynia żylne pełnią znajdujące się w nich zastawki. Wyjaśnij dlaczego długotrwała praca, której towarzyszy stałe napięcie mięsni kończyn dolnych np. wielogodzinne stanie w jednym miejscu, może być przyczyną powstawania żylaków.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kinga1505 »

Zastawki zapobiegają cofaniu się krwi. Długotrwałe stanie w jednym miejscu powoduje, że utrudniony jest przepływ krwi, dlatego powstają żylaki.

Wymień rodzaje granulocytów oraz ich funkcje.
szopraczek
Posty: 11
Rejestracja: 29 lis 2015, o 21:15

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: szopraczek »

[quote="kinga1505"]Zastawki zapobiegają cofaniu się krwi.

Niestety gdy napisałam tak na maturze nie zostało mi to uznane, ponieważ jest to niepełna odpowiedź

Granulocyty:
-obojętnochłonne(neutrofile)-usuwają bakterie, wirusy i zarażone komórki na drodze fagocytozy
-zasadochłonne(bazofile)- biorą udział w reakcjach alergicznych i zapalnych
-kwasochłonne(eozynofile)-niszczą bakterie i niektóre pasożyty
szopraczek
Posty: 11
Rejestracja: 29 lis 2015, o 21:15

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: szopraczek »

Wyjaśnij dlaczego renifery żyjące na niektórych obszarach włączają do swojej podstawowej diety także poroża innych osobników.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kinga1505 »

szopraczek pisze:
kinga1505 pisze:Zastawki zapobiegają cofaniu się krwi.
Niestety gdy napisałam tak na maturze nie zostało mi to uznane, ponieważ jest to niepełna odpowiedź
To może: Zastawki zapobiegają cofaniu się krwi w naczyniach żylnych, którymi płynie krew z tkanek ciała (człowieka?) do serca. Krew dzięki temu może docierać do serca mimo niskiego ciśnienia panującego w żyłach, wbrew sile grawitacji.
Zupełnie nie mam pomysłu, jak to doprecyzować Prosiłabym o poprawę.
Hana19
Posty: 25
Rejestracja: 20 lut 2016, o 13:29

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Hana19 »

szopraczek pisze:Wyjaśnij dlaczego renifery żyjące na niektórych obszarach włączają do swojej podstawowej diety także poroża innych osobników.
Czyżby chodziło o uzupełnienie potrzebnych składników, takich jak wapń i fosfor? Naprawdę starałam się znaleźć coś na ten temat, ale nie udało się. Jeżeli odpowiedź wymaga poprawy to o nią proszę P

Tymczasem ode mnie:
Hmm. Na zachętę może coś dla przedszkolaka", jak to mówi moja psorka
Zatem: Podaj dwie cechy odróżniające komórkę roślinną od komórki grzyba.

Mam nadzieję, że ruszymy z miejsca, hm? Maturka coraz bliżej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 11 gości