Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Larsonik »

Hmm, może dlatego że ich łączna przepustowość jest dużo większa niż żył i tętnic, tzn. spowodowane jest to tym, że jest ich tak dużo w ludzkim ciele w porównaniu z żyłami i tętnicami, a ilość krwi wpływająca i wypływają z serca jest zgoła taka sama?

Pewnie jakoś inaczej, wyjaśnij proszę!

Mimo to rzucę kolejnym pytaniem: wykaż związek pomiędzy budową miednicy u ptaków a ich jajorodnością.
Awatar użytkownika
Nuna
Posty: 19
Rejestracja: 9 maja 2012, o 19:27

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Nuna »

Z tymi naczyniami włosowatymi to może można powiedzieć też że dlatego iż ich główną funkcją jest wymiana substancji z tkankami, a nie transport jak w przypadku tętnic i żył? Myslicie że byłoby zaliczone?


Miednica ptaków nie jest zrośnięta sztywnym spojeniem łonowym, co pozwala na częste składanie dużych jaj.

Pytanie:

Jakie są dwa argumenty potwierdzające niską wydajność wymiany gazowej przez płuca płaza?
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Larsonik »

1. Mały stopień pofałdowania powierzchni płuc, a co za tym idzie mała powierzchnia wymiany gazowej.
2. W naczyniach włosowatych, ze względu na mieszanie się w pewnym stopniu krwi odtlenowanej z natlenowaną w sercu, dyfuzja gazów zachodzi gorzej, ponieważ mały jest gradient stężeń ciśnień parcjalnych.

W sumie drugiego nie jestem pewien.

Pozostając wśród zwierząt: jakie są 3 przystosowania tasiemca uzbrojonego do pasożytniczego trybu życia?
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: AdiXon »

- Zdolność larw do rozmnażania
- Oddychanie beztlenowe z wykorzystaniem glikogenu jako związku energetycznego.
- Powłoka ciała przystosowana do pobierania pokarmu, równocześnie chroniąca przed udziałem enzymów trawiennych.

Replikacja, transkrypcja i translacja to procesy endoenergetyczne. Podaj ich źródła energii.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Larsonik »

Ale czy larwy tasiemca uzbrojonego się rozmnażają? Tak z ciekawości:
Oddychanie beztlenowe z wykorzystaniem glikogenu jako związku energetycznego.
Co dokładnie to oznacza?

W przypadku replikacji i transkrypcji energia pochodzi z wysoko energetycznych (konkretnie dwóch) wiązań fosforowych na dołączanych nukleotydach (deoksyguanozyno-5-trifosforan), natomiast w translacji energia zostaje dostarczona na etapie dołączania aminokwasu do cz. tRNA, czyli powstawania aminoacylo-tRNA i pochodzi z cz. ATP.

Pytanko: podając 4 argumenty, uzasadnij, że rekiny są przedstawicielami ryb chrzęstnoszkieletowych.
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: AdiXon »

Sorry! Pomyliłem przejście z onkosfery w wągry a to nie jest rozmnażanie larw, słusznie .

Co do tego glikogenu to serio nie wiem tak jakoś mam wklepane, ale też w sumie nie jestem pewien więc nie sugeruj się

- Są zbudowane z tkanki chrzęstnej
- Ich ciało jest nagie, bądź pokryte łuskami plakoidalnymi
- Rolę pęcherza pławnego u chrzęstnoszkieletowych pełni wątroba z dużą ilością tłuszczu.
- Otwór gębowy od spodniej strony
- Ich środowisko życia to głównie wody pełnosłone, nieliczne przypadki są słodkowodne.

mam nadzieję, że tu się nigdzie nie pomyliłem jak coś to pytać : )

Uzasadnij czy zdanie jest prawdziwe bądź fałszywe. Energia uwalniana w procesach anabolicznych jest wykorzystywana do syntezy związków budulcowych.
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Biologis »

Uzasadnij czy zdanie jest prawdziwe bądź fałszywe. Energia uwalniana w procesach anabolicznych jest wykorzystywana do syntezy związków budulcowych.[/quote]

Zdanie jest fałszywe , ponieważ w procesach anabolicznych energia nie uwalnia się.
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Biologis »

Pytanie: Opisz proces podwójnego oddychania zachodzący u ptaków.
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Biologis »

Pytanie: Opisz proces podwójnego oddychania zachodzący u ptaków.
Ktoś odpowie na pytaniegt? niebawem matura a warto wątek reaktywować.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Larsonik »

To może ja się podejmę. Ptaki posiadają worki powietrzne. Kiedy robią wdech, świeże powietrze wnika do ich płuc oraz do worków powietrznych tylnych, dzięki czemu gromadzi się ono w workach tylnych, a w płucach nastepuje wymiana gazowa zew. i przepływa do worków przednich - gdzie również się gromadzi powietrze (już zużyte), lecz nie przepływa do oskrzeli. Podczas wydechu, odwrotnie, droga z worków przednich do oskrzeli zostaje otwarta, powietrze z nich wypływa na zewnątrz ciała ptaka, a wczesniej zgromadzone, świeże powietrze z worków tylnych przepływa przez rurkowate płuca, gdzie ponownie nastepuje wymiana gazowa i również opuszcza organizm ptaka. Dzięki temu wymiana gazowa nastepuje zarówno podczas wdechu jak i wydechu.

Wyjaśnij, dlaczego roślinożercy w porównaniu do mięsożerców posiadają dużo dłuższe jelito, a czasem też wielokomorowy żołądek.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kinga1505 »

Pokarm roslinny jest trudniejszy do strawienia niz zwierzecy. Pytanie: Czesto osoby chore na choroby spowodowane mutacjami recesywnymi umieraja mlodo nie wydajac potomstwa. Dlaczego w takim razie allele recesywne utrzymuja sie w populacji?

Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Cappy »

kinga1505, Allele recesywne występujące w układach heterozygotycznych nie ujawniają się, a mogą być przekazywane potomstwu w gametach.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: kinga1505 »

Tak, prawidlowa odpowiedz. Poprosze pytanie.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości