Przyrodnicze forum dyskusyjne Biolog.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16817 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1118, 1119, 1120, 1121, 1122  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 kwi 2017, o 20:42 

Z tym kluczem też różnie jest, czasem widzę słowo klucz - wyjasnij, no to się rozpisuję. Potem zerkam w klucz, a tu dwa zdania i sajonara. A czasem faktycznie wymagają rozbudowanej wypowiedzi bez uproszczeń takich, jakie zaprezentował kolega wyżej. Dlatego lepiej po prostu za każdym razem pisać od przyczyny, poprzez mechanizm, aż po skutek.

Cytuj:
Podaj nazwe przemiany metabolicznej:

pirogronian ----> kwasy tluszczowe

Czy chodzi Ci o liponeogenezę czy biosyntezę kwasów tłuszczowych? Nie ma tego w podręczniku, a po krótkim researchu nie znalazłem też jakiejś ogólnej nazwy.

BTW julcis0107, to jak z tymi oocytami II rzędu? Dlaczego jeden?

Żeby quiz nie stał: jakie znaczenie dla termoregulacji ptaków ma stroszenie przez nich piór? (pojawiło się na przeprowadzanym egzaminie przez OKE ostatnio u mnie w szkole)

PostNapisane: 5 kwi 2017, o 22:47 

Cytuj:
Żeby quiz nie stał: jakie znaczenie dla termoregulacji ptaków ma stroszenie przez nich piór? (pojawiło się na przeprowadzanym egzaminie przez OKE ostatnio u mnie w szkole)

Stroszenie piór powoduje powstanie dodatkowej warstwy termoizolacyjnej , która zabezpiecza przed utratą ciepła podczas niskich temperatur?

Pytanie: Czy zrzut ciepłej wody do pobliskich akwenów wodnych przez zakłady przemysłowe jest rodzajem zanieczyszczenia? Jeśli tak , podaj w 3 przykładach jak ten zrzut wpływa negatywnie na organizmy wodne.

PostNapisane: 12 kwi 2017, o 15:32 

Biologis napisał(a):

Pytanie: Czy zrzut ciepłej wody do pobliskich akwenów wodnych przez zakłady przemysłowe jest rodzajem zanieczyszczenia? Jeśli tak , podaj w 3 przykładach jak ten zrzut wpływa negatywnie na organizmy wodne.

1. zaburza ekosystem prowadząc do zmiany składu gatunkowego
2. podwyższona temperatura wody zmniejsza rozpuszczalność w niej tlenu niezbędnego do przetrwania organizmów
3. zwiększenie powstawania zakwitów

moje pytanie: Co oprócz kwasu pirogronowego wnika do mitochondrium podczas oddychania tlenowego?

PostNapisane: 12 kwi 2017, o 20:55 

oleczka99 napisał(a):
1. zaburza ekosystem prowadząc do zmiany składu gatunkowego
2. podwyższona temperatura wody zmniejsza rozpuszczalność w niej tlenu niezbędnego do przetrwania organizmów
3. zwiększenie powstawania zakwitów

Dobrze!

moje pytanie: Co oprócz kwasu pirogronowego wnika do mitochondrium podczas oddychania tlenowego?

Odpowiedź na pytanie: Tlen , ADP, NADH+H+ z glikolizy ?

Moje pytanie:Wyjaśnij dlaczego człowiek jest najpierw żywicielem ostatecznym ,a następnie żywicielem pośrednim dla włośnia krętego?

PostNapisane: 13 kwi 2017, o 14:52 

Biologis napisał(a):

Moje pytanie:Wyjaśnij dlaczego człowiek jest najpierw żywicielem ostatecznym ,a następnie żywicielem pośrednim dla włośnia krętego?

Włosień dostaje się do jelita człowieka, gdzie rozmnaża się płciowo (żywiciel ostateczny). Następnie larwy włośnia wraz z krwią dostają się do mięśni w których osiadają (bytowanie larw - żywiciel pośredni).

Dobrze? ;D

Przedstaw schemat odpowiedzi komórkowej i humoralnej.

PostNapisane: 13 kwi 2017, o 16:25 

Odpowiedź komórkowa - polega na zniszczeniu komórki, która posiada rozpoznane antygeny. Odpowiedzialne są za nie limfocyty Tc.
Odpowiedź humoralna - polega na wytworzeniu przeciwciał wiążących antygeny. Odpowiedzialne są za nie limffocyty B.

Jakie są zagrożenia dla lasów monokulturowych?

PostNapisane: 13 kwi 2017, o 21:23 

Biologis napisał(a):
oleczka99 napisał(a):

Odpowiedź na pytanie: Tlen , ADP, NADH+H+ z glikolizy ?

Mi jeszcze wpadło do głowy koenyzm-A do reakcji pomostowej. Enzymy cyklu Krebs też z pewnością.

ooo97 napisał(a):
Odpowiedź komórkowa - polega na zniszczeniu komórki, która posiada rozpoznane antygeny. Odpowiedzialne są za nie limfocyty Tc.
Odpowiedź humoralna - polega na wytworzeniu przeciwciał wiążących antygeny. Odpowiedzialne są za nie limffocyty B.

Jakie są zagrożenia dla lasów monokulturowych?

Jak dla mnie przy tak postawionym pytaniu (przedstaw schemat), to obawiam się, ze na maturze byś punktu nie dostała :(. Szczególnie jeśli chodzi o odpowiedź humoralną, której przebieg jest raczej dokładnie w książkach opisany.

Co do pytania: pojawienie się szkodnika, który w takim lesie miałby nieograniczony zasób pożywienia, co doprowadziłoby do bardzo szybkiego wzrostu liczebności jego populacji i śmierci drzew. Również pojawienie się choroby może mieć podobne skutki. Chyba tez utrata żyzności gleby - stąd używanie płodozmianu, chociaż to bardziej w przypadku roślin uprawnych.

Wyjaśnij, dlaczeog woda w skrzelach płynie w kierunku przeciwnych do kierunku przemieszczania się krwi w naczyniach włosowatych tam obecnych.

PostNapisane: 15 kwi 2017, o 23:35 

Larsonik napisał(a):
Wyjaśnij, dlaczeog woda w skrzelach płynie w kierunku przeciwnych do kierunku przemieszczania się krwi w naczyniach włosowatych tam obecnych.

Zasada przeciwprądu, czyli występuje większa różnica ciśnień parcjalnych tlenu w wodzie oraz we krwi naczyń włosowatych co umożliwia sprawniejszą wymianę gazową.

Opisz krótko i podaj po jednym przykładzie;

- narządy homologiczne
- narządy analogiczne

PostNapisane: 16 kwi 2017, o 00:01 

AdiXon napisał(a):
Zasada przeciwprądu, czyli występuje większa różnica ciśnień parcjalnych tlenu w wodzie oraz we krwi naczyń włosowatych co umożliwia sprawniejszą wymianę gazową.

To nie o to raczej chodzi.

PostNapisane: 16 kwi 2017, o 00:13 

Według mnie, to chodzi o to, że zapewnia to korzystny gradient stężeń gazów oddechowych między naczyniami włosowatymi a płynącą wodą na całej długości tych naczyń, dzięki gazy oddechowe dyfundują w prawidłowych kierunkach co umożliwia wydajną wymianę gazową.

PostNapisane: 17 kwi 2017, o 11:30 

Cappy napisał(a):
Według mnie, to chodzi o to, że zapewnia to korzystny gradient stężeń gazów oddechowych między naczyniami włosowatymi a płynącą wodą na całej długości tych naczyń, dzięki gazy oddechowe dyfundują w prawidłowych kierunkach co umożliwia wydajną wymianę gazową.

Jak najbardziej. Prosimy kogoś o pytanie :arrow:

PostNapisane: 17 kwi 2017, o 13:35 

Larsonik, No i to mi się podoba :P

Jakie są przystosowania do owadopylności w budowie kwiatów? :)

PostNapisane: 17 kwi 2017, o 18:07 

Cappy napisał(a):

Jakie są przystosowania do owadopylności w budowie kwiatów? :)

Przystosowania do owadopylności:
-barwny okwiat
-wydzielanie zapachowych olejków eterycznych
-wydzielanie nektaru
-lepki pyłek
+ taka ciekawostka kwiaty owadopylne posiadają tzw. znacznik ultrafioletowy który jest widoczny w ultrafiolecie na płatkach korony i umożliwia to zwabienie pszczół , które widzą w tym świetle :)

Pytanie: Podaj 2 przykłady sprężenia zwrotnego dodatniego w świecie biologii.

PostNapisane: 19 kwi 2017, o 19:52 

Cytuj:
Pytanie: Podaj 2 przykłady sprężenia zwrotnego dodatniego w świecie biologii.

1. Estradiol wytwarzany przez dojrzewajacy pęcherzyk Graafa na zasadzie sprzeżenia zwrotnego dodatniego pobudza wytwarzanie LH w końcowym etapie fazy folikularnej.
2. Trypsynogen, który pod wpływem enterokinazy przechodzi w trypsynę i pod tą postacią aktywuje kolejne cząsteczki trypsynogenu.
Jakoś tak tylko u człowieka wyszło - jestem ciekaw, czy ma ktoś pomysł z innych działów?

Opisz przyczyny i przebieg reakcji alergicznej człowieka.

PostNapisane: 20 kwi 2017, o 22:09 

Larsonik napisał(a):

1. Estradiol wytwarzany przez dojrzewajacy pęcherzyk Graafa na zasadzie sprzeżenia zwrotnego dodatniego pobudza wytwarzanie LH w końcowym etapie fazy folikularnej.
2. Trypsynogen, który pod wpływem enterokinazy przechodzi w trypsynę i pod tą postacią aktywuje kolejne cząsteczki trypsynogenu.
Jakoś tak tylko u człowieka wyszło - jestem ciekaw, czy ma ktoś pomysł z innych działów?

Opisz przyczyny i przebieg reakcji alergicznej człowieka.

Dobra odpowiedź , a jeśli chodzi o istnienie sprzężenia zwrotnego dodatniego oprócz ciała człowieka to jeszcze występuje w roślinach , gdy owoce wytwarzają etylen ,który stymuluje dojrzewanie owoców a co za tym idzie powstaje więcej tego węglowodoru :).

Przyczyną reakcji alergicznej człowieka jest wytworzenie przeciwciał IgE na antygen substancji , która normalnie nie jest szkodliwa dla organizmu , przez co powstają limfocyty pamięci na ten antygen .
Przebieg reakcji alergicznej: Gdy dojdzie do ponownego kontaktu z nieszkodliwym antygenem , zostają aktywowane przeciwciała IgE , które łączą się z mastocytami powodując powstanie stanu zapalnego i objawów alergii takich jak swędzenie ,zaczerwienienie , prowadząc nawet do wstrząsu anafilaktycznego

Pytanie: Wyjaśnij pojęcia : ochrona bierna i ochrona czynna przyrody , oraz podaj przykłady do tych wyjaśnień.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16817 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1118, 1119, 1120, 1121, 1122  Następna strona