Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
julia.....:):)
Posty: 1452
Rejestracja: 24 kwie 2009, o 17:08

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: julia.....:):) »

ale przecież łożysko nie chroni przed różyczką
Awatar użytkownika
orsime
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2010, o 23:28

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: orsime »

no D raczej tez dotyczy BUDOWY
Awatar użytkownika
orsime
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2010, o 23:28

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: orsime »

w sumie to juz sama nie wiem.robilam podobne zadanie i ochrona plodu przed krazacymi w krwi matki mikroorganizmami byla odp prawidlową
Awatar użytkownika
Morelia_viridis
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 16:28

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Morelia_viridis »

hmm bardziej sposobu powstawania no ale nie wiem, miały być tylko 2 błędne a w takim razie wychodzą trzy
Awatar użytkownika
Beata 91
Posty: 135
Rejestracja: 6 mar 2010, o 12:33

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Beata 91 »

orsime pisze:ja bym dała A i D, krew matki nie miesza się z krwią płodu a w tworzeniu łożyska bierze tez udzial endometrium
ja też zaznaczyłabym te odpowiedzi.
julia.:):) pisze:pytanie
wyjaśnij pojęcie niszy ekologicznej .podaj przykład niszy
Nisza to miejsce życia organizmu.
Przykład: runo leśne [?]

Pytanie:
Czy pojęcia: komórka bezjądrowa i komórka bezjądrzasta mają to samo znaczenie? Czy można używać ich zamiennie? Uzasadnij odpowiedź
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2010, o 13:16 przez Beata 91, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
oszka
Posty: 622
Rejestracja: 19 lip 2009, o 13:10

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: oszka »

napisze Wam jutro bo oddalam do sprawdzenia dzisiaj bo ja nie mam klucza
Awatar użytkownika
Morelia_viridis
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 16:28

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Morelia_viridis »

tak? w sumie w jakimś stopniu chroni, ale tak do końca to chyba nie, przed niektórymi wirusami np.
Awatar użytkownika
orsime
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2010, o 23:28

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: orsime »

a zresztą jeszcze odnosnie tego pytania, to przeciez lozysko ma za zadanie chronic ale nie jest na 100% pewne ze ochroni (ja tak sobie wytlumaczylam)
Awatar użytkownika
Morelia_viridis
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 16:28

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Morelia_viridis »

Kolejne pyt
Podaj rodzaj ułożenia wiązek przewodzących w łodydze, nerwację liścia, rodzaj systemu korzeniowego i elementy kwiatu u jednoliściennych i dwuliściennych.
Awatar użytkownika
Chemikan
Posty: 356
Rejestracja: 25 sty 2010, o 18:54

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Chemikan »

oszka pisze:sposrod ponizej podanych zdan dotyczacych budowy i funkcjonowania lozyska wybierz dwa nieprawdziwe i dokonaj ich korekty
A. W obrebie lozyska naczynia krwionosne matki łacza sie z naczyniami krwonosnymi plodu tak ze krew matki przenika do krwioobiegu dziecka
B. Poprzez lozysko do krwi dziecka moga przenikac przeciwciala obecne w krwi matki
C.Łozysko skutecznie ochrania rozwijajacy sie plod przed wszelkimi drobnoustrojami ktore moga znajdowac sie w organizmie matki
D. Łozysko jest narzadem wytwarzanym przez dziecko, organizm matki nie uczestniczy w budowie lozyska
E. Liczne szkodliwe substancje oraz leki pokonuja bariere lozyskowa dostajac sie z krwi matki do organizmu plodu
Ale przecież nikt w treści zadania nie napisał, że tylko dwa zdania są błędne. W tym przypadku na bank trzy są nie tak:
- A - naczynia się nie łączą, krew się nie miesza
C - skutecznie nie chroni. Wirusy się przez łożysko przedostają (choć nie wiem czy wszystkie, ale pomiędzy poszczególnymi wirusami chyba jakiejś wielkiej różnicy wielkości nie ma). Jak podczas ciąży matka ma np. różyczkę to jest kiepsko.
D - macica matki przecież też bierze udział.
Awatar użytkownika
Carmabelle1
Posty: 232
Rejestracja: 23 kwie 2010, o 23:49

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Carmabelle1 »

Morelia_viridis pisze:Kolejne pyt
Podaj rodzaj ułożenia wiązek przewodzących w łodydze, nerwację liścia, rodzaj systemu korzeniowego i elementy kwiatu u jednoliściennych i dwuliściennych.
ułożenie wiązek przewodzących- u dwuliściennych koncentrycznie u jednoliściennych rozproszone
nerwacja- u dwuliściennych pierzasta u jednoliściennych równoległa
system korzeniowy- u dwuliściennych palowy u jednoliściennych wiązkowy
elementy kwiatu- u dwuliściennych kwiat z podwójnym okwiatem u jednoliściennych z pojedynczym okwiatem
Awatar użytkownika
orsime
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2010, o 23:28

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: orsime »

Czy pojęcia: komórka bezjądrowa i komórka bezjądrzasta mają to samo znaczenie? Czy można używać ich zamiennie? Uzasadnij odpowiedź
Nie maja tego samego znaczenia, gdyz kom bezjadrowa nigdy nie miala jadra a bezjadrzasta utracila je w czasie rozwoju.
Awatar użytkownika
Morelia_viridis
Posty: 39
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 16:28

Re: Zadania maturalne- odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Morelia_viridis »

Mhm. Dokładnie. Tylko chodziło mi jeszcze, że okwiat dwuliściennych składa się z płatków korony i działek kielicha a jednoliściennych tylko z działek okwiatu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości