Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16003 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516 ... 1067  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lut 2011, o 22:32 

total90 napisał(a):

Pytanie
Dlaczego mitochondria i chloroplasty nazywane są organellami PÓŁAUTONOMICZNYMI a nie autonomicznymi.

Ponieważ większość ich białek zakodowana jest w jądrowym DNA.

Zadanie genetyczne

Skrzyżowano rośliny różniące się dwiema cechami (determinowanymi przez geny leżące na tym samym chromosomie) o genotypach:

Obrazek

Uzyskano następujące wyniki:
Obrazek

a)Wyjaśnij o czym świadczy takie zróżnicowanie potomstwa.
b)Podaj genotypy roślin, które są rekombinantami.
c)Oblicz odległość między genami C i D.

PostNapisane: 4 lut 2011, o 22:47 

Messjaszz napisał(a):
Dwuwarstwowce: gąbki, parzydełkowce
Trójwarstwowce: płazińce, nicienie, pierścienice

DOKTOREK napisał(a):
a czy to nie będą owady?

Będą. Owady, bo u nich układ krwionośny nie uczesniczy w transporcie gazow oddechowych do tkanek ciała. Gąbki, parzydełkowce, płazińce, nicienie i pierścienice odpadają, bo u nich nie ma układu oddechowego, a pytanie wyraźnie dotyczyło "związku układu oddechowego i krwionośnego"

PostNapisane: 4 lut 2011, o 23:29 

derchampion napisał(a):
total90 napisał(a):

Pytanie
Dlaczego mitochondria i chloroplasty nazywane są organellami PÓŁAUTONOMICZNYMI a nie autonomicznymi.

Mi się zdaje czy odpowiedź powinna być odwrotną? Dlatego są półautonomiczne, bo jakaś tam część ich białek jest kodowana przez ich własne dna znajdujące się w matrix(mtch) albo stromie(chrpl)... Tzn chcę żebyście zwrócili uwagę, żeby odpowiadać na pytanie, które jest zadane. To tak jak pamiętam kiedyś było takie pytanie gdzie zachodzi bardziej intensywne trawienie tłuszczów bodaj - w żołądku czy w dwunastnicy i Ci którzy napisali, że w mniej intensywne jest w żołądku, bo nie ma żółci, nie dostawali punktu, gdyż pytanie było o to gdzie coś jest i jak wpływa a nie gdzie czegoś nie ma. Chyba, że w odpowiedzi zawrze się obydwie opcje - tzn tu jest tak więc gorzej, a tu jest tak więc lepiej, wtedy się nie czepią. Chciałem tylko żebyście dostrzegli różnice, bo to głupi punkt od którego może zależeć czy się dostaniecie czy nie. Pozdrawiam.

PostNapisane: 4 lut 2011, o 23:47 

Tomq napisał(a):
derchampion napisał(a):
total90 napisał(a):

Pytanie

Mi się zdaje czy odpowiedź powinna być odwrotną? Dlatego są półautonomiczne, bo jakaś tam część ich białek jest kodowana przez ich własne dna znajdujące się w matrix(mtch) albo stromie(chrpl)... Tzn chcę żebyście zwrócili uwagę, żeby odpowiadać na pytanie, które jest zadane. To tak jak pamiętam kiedyś było takie pytanie gdzie zachodzi bardziej intensywne trawienie tłuszczów bodaj - w żołądku czy w dwunastnicy i Ci którzy napisali, że w mniej intensywne jest w żołądku, bo nie ma żółci, nie dostawali punktu, gdyż pytanie było o to gdzie coś jest i jak wpływa a nie gdzie czegoś nie ma. Chyba, że w odpowiedzi zawrze się obydwie opcje - tzn tu jest tak więc gorzej, a tu jest tak więc lepiej, wtedy się nie czepią. Chciałem tylko żebyście dostrzegli różnice, bo to głupi punkt od którego może zależeć czy się dostaniecie czy nie. Pozdrawiam.

Autonomiczny oznacza, że działa niezależnie, a jest półautonomiczny bo jest też w części uzależniony od jądra? /takie jest moje myślenie, być może błędne- późna godzina :D/

W sumie odpowiedź jest dosyć ogólna, fakt, że napisałem większość co daje do myślenia, że nie wszystkie, ale dobrze wiemy jak to wygląda z perspektywy egzaminatora, więc najlepiej byłoby chyba napisać, że część kodowana jest przez ich własne DNA (mtch, chlpl), a część białek zakodowana jest w jądrowym DNA.

Dzięki za uwagę i radę, przyda się.

btw. moje zadanie coś nie wyszło (obrazki się nie wyświetlają :/)

PostNapisane: 5 lut 2011, o 13:29 

w takim wypadku zeby nie było przestoju ja napisze kolejne zadanie:

W jakiej części przewodu pokarmowego może jednocześnie odbywać się trawienie skrobi, białka i tłuszczów???

PostNapisane: 5 lut 2011, o 14:01 

milkaaa napisał(a):
w takim wypadku zeby nie było przestoju ja napisze kolejne zadanie:

W jakiej części przewodu pokarmowego może jednocześnie odbywać się trawienie skrobi, białka i tłuszczów???

jelito cienkie?

opisz proces pobierania i transportu wody przez rośliny.

PostNapisane: 5 lut 2011, o 15:17 

derchampion napisał(a):
najlepiej byłoby chyba napisać, że część kodowana jest przez ich własne DNA (mtch, chlpl), a część białek zakodowana jest w jądrowym DNA.

Tak właśnie napisałem, to najlepsza opcja. Jeśli coś porównujecie to opiszcie to z dwóch stron, wtedy nie ma się czego czepić.

PostNapisane: 5 lut 2011, o 17:57 

opisz proces pobierania i transportu wody przez rośliny:
Woda przenika z roztworu glebowego poprzez włośniki i ryzodermę dzięki zjawisku osmozy, jest transportowana w poprzek korzenia drogą apoplastyczną lub symplastyczną do walca osiowego, przez miękisz i dalej komórki przepustowe śródskórni do perycyklu, wnika do światła ksylemu który przewodzi wodę w górę rośliny. Dzięki potencjałowi wodnemu biernie, lub czynnie z wydatkowaniem atp-przez parcie korzeniowe woda jest transportowana do nadziemnych części rośliny

Dlaczego średnio 1/625 murzynów w afryce nie może się zarazić malarią, jakie zjawisko powoduje że ta mutacja utrzymuje się w populacji?

PostNapisane: 5 lut 2011, o 18:25 

1/625 murzynynów nie może się zarazić malarią ponieważ są chory na anemię sierpowatą. sa to osobniki heterozygotyczne posiadajace 60% prawidłowej hemoglobiny (HbA) i 40% zmienionej hemoglobiny (HbS). Choroba dziedziczy się recesywnie autosomalnie.

zad.
Człowiek ma różne narządy współdziałające w usuwaniu substancji wytwarzanych przez komórki. Połącz w pary substancje usuwane przez wymienione narządy.
1. płuca
2. nerki
3.skóra
4. watroba

a) pot z solami mineralnymi
b) dwutlenek węgla
c) bilirubina
d) mocznik
e) mocz

PostNapisane: 5 lut 2011, o 20:21 

milkaaa napisał(a):
zad.
Człowiek ma różne narządy współdziałające w usuwaniu substancji wytwarzanych przez komórki. Połącz w pary substancje usuwane przez wymienione narządy.
1. płuca
2. nerki
3.skóra
4. watroba

a) pot z solami mineralnymi
b) dwutlenek węgla
c) bilirubina
d) mocznik
e) mocz

1b, 2d,e 3a, 4c

Pytanie:
Wyjaśnij związek przestrogi "Nie rozmawiaj przy jedzeniu!" z funkcją nagłośni.

PostNapisane: 5 lut 2011, o 20:44 

chyba mam deżawi - to pytanie było już wcześniej

Może dało by się zrobić teraz przed maturą jakieś ogarnięte powtórzenie, można by co tydzięń zmienia tematy pytań.
np pierwszy dział : komórka i wypisywać pytania dotyczące tego tematu i tak dalej aż do omówienia każdego działu .Myślę że jest to dobre powtórzenia a tak to jest sajgon bo pytania się powtarzają i jest to jakieś nie ogarnięte i Słabe
W ten sposób będą całkiem dobre pytania wyczerpujące każdy temat.

Kto jest ZA? Trzeba to przegłosować :-D

PostNapisane: 5 lut 2011, o 20:45 

gerazol napisał(a):

Wyjaśnij związek przestrogi "Nie rozmawiaj przy jedzeniu!" z funkcją nagłośni.

Nagłośnia podczas połykania przykrywa krtań i zamyka wejście do tchawicy. W trakcie mówienia nagłośnia otwiera wejście do dolnych dróg oddechowych, dlatego mówienie w trakcie jedzenia może spowodować zakrztuszenie się.

Wskaż minimum 5 funkcji układu krwionośnego, omów 2 z nich.

PostNapisane: 5 lut 2011, o 20:50 

chyba masz wolny internet :-D

PostNapisane: 5 lut 2011, o 22:22 

rostek napisał(a):
chyba mam deżawi - to pytanie było już wcześniej

Sorry nie widziałem wcześniej tego pytania.
rostek napisał(a):
Może dało by się zrobić teraz przed maturą jakieś ogarnięte powtórzenie, można by co tydzięń zmienia tematy pytań.
np pierwszy dział : komórka i wypisywać pytania dotyczące tego tematu i tak dalej aż do omówienia każdego działu .Myślę że jest to dobre powtórzenia a tak to jest sajgon bo pytania się powtarzają i jest to jakieś nie ogarnięte i Słabe
W ten sposób będą całkiem dobre pytania wyczerpujące każdy temat.
Kto jest ZA? Trzeba to przegłosować :-D

Mi się ten pomysł podoba. Jestem jak najbardziej za.

PostNapisane: 5 lut 2011, o 23:30 

jestem za proponuje od poniedziałku zacząć kom zwiazki mejoze i mitoze ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16003 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516 ... 1067  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia